• 1980'lerde afganistan'dan söz açıldığında bir büyüğüm "orada general dostum var, bir şey olmaz" demişti de ben de içimden: "oha, afganistan'da general dostu varmış, palavraya bak" demiştim. sonra bu el-kaide vesair olaylar oldu da işin iç yüzünü anladım.
    bir nevi (bkz: çocukluk sanrıları)
  • dikkat ettimde sürekli taliban esirlerini bıd bıdı etti diye tonla entry var . lan taliban neler etti afganistana adam intikam almış işte . bu pezevenklere kendi ilaçlarından tattıracaksınızki empati yapabilsinler. taliban dediğimizde düzenli ordu falan değil .terörist herifler. tartının bir köşesine işidi koyun diğer tarafına talibanı gram kıpırdamaz. hümanistlik yapıcam diye komik duruma düşmeyin.
  • özbekistan'a topuklamış cia'nın bordrolu savaş ağası. elindeki tutsaklara bizzat tecavüzden tutun, esirlerin üzerine plastik branda serdirip yaktıran bir psikopattır.

utangaç akp'li ulusalcılar, dostum'um afganistan'a dönmesiyle havanın değişeceğini, bunu ve emrindeki milis kuvvetleri öso gibi kullanacaklarını iddia ediyordu. kodumun kifayetsiz muhterisleri sizi. önce iran sınırına sahip çıkın da sonra aleme nizam verirsiniz.
  • universite yillarimda o donem ankarada kara harp okulunda okuyan oglu ile bir masada denk gelmistik. bizim universite ogrencisi olarak randevu alip derdimizi bile anlatamayacagimiz bir cok ust duzey burokrat, ufacik cocugu agirliyordu. bu da rasid dostumla ilgili aklimda kalan kucuk bir bilgidir.
  • vakti zamanında türkiye tarafından çok desteklenen raşit dostum afganistan'da diğer gruplara karşı savaş verirken esirlerin başından aşağı lastik geçirip yakmak, üzerlerinden tankla geçmek gibi aktiviteleri çekinmeden uygulamıştı da taliban eline vermeye başlayınca-tabiri mazur görünüz- "ah kalbim ben senden çok çektim" diyerek kalbini tuta tuta, çekik gözlerini mahzun mahzun süze süze ankara'ya konuvermişti, gata'da tedavi görmek üzere. 9/11'den sonra başına talih kuşu kondu denebilir; gerçi dostum ancak savunma bakan yardımcılığı kapabildi yeni yönetimde, sonra mızıkçılık yaptı falan ama en azından kendi bölgesinde generalcilik oynayabiliyor hala. taliban kalsaydı onu da göremezdi herhalde. bütün bunlar bir yana bırakılırsa tip olarak sevimli bir adam, çekik gözler tombul yanaklar falan. bir de espritüel. mesela tansu çiller'le arasında şöyle bir diyalog geçmiş:

çiller: ordular ne alemde general? (o kadar destek veriyoruz, bir işe yarıyor mu bari diye teftiş ediyor)

dostum: çok iyi tansu hanım, 100,000 yaraklı* adamımız var.

çiller: ------???!!!!!
  • kağıttan general.

hava gücü ve ağır silahı olmayan keleşli terlikli zombi sürüsüne karşı bırakın ülkesini, kendi evini bile savunamamıştır.

90'larda da o kadar rus desteği olmasına rağmen başarısız olup zırt pırt kaçardı.
  • merhum kaşif kozinoğlu'na afganistan ordusunda general rütbesi vermiş olan özbek asıllı bir komutan.
  • eylülden beri afganistan başkan yardımcılarından biridir.
    özal zamanından beri bu adam ortalarda, bütün dünya konjonktürü değişti bu adam değişmedi. askerlikteki başarılarını pek bilmem ama siyaseten başarılı bu adam. kendine sürekli bir pozisyon ayarlıyor.

ayrıca 2001'deki afganistan savaşı sırasında cephede savaşırken cnn türk'e bağlanıp top tüfek sesleri arasında bilgi vermişliği vardır.
  • kısa bir süreliğine kullanılan ve şu anda tasfiye sürecinde olan özbek asıllı general. abd için kullanılan her piyon gibi atılma zamanı gelmiştir. bu süreçte eskisi gibi arkasında türkiye'den destekte yoktur. çünkü afganistan'da ne olup bittiğine dair devlette en ufak bir fikri olan bir insan evladı yoktur.
  • afganistan'da hem rusların hem türklerin adamı, eski komünist,
hesabın var mı? giriş yap