• 2. ramses için yazılmış 5 serilik kitap, orta okul yıllarımdan başlamak üzere lise hayatımı da etkisine alarak, uzun süre benliğimi meşgul etmiştir. eski mısır tarihiyle ilgili elime geçen her kitabı okuyup, ansiklopedi karıştırmaya başlamış, sağıma soluma hiyeroglif çizimleri yapar olmuştum. ergenlik işte. adım okuldaki öğretmenler arasında bile nefertari olarak anılır olmuştu. gel gör ki bu nick burada kapılmış olduğundan, 2. ramses'in kızı meritamon'un modifiyeli halini aldım. bu da böyle bir hikaye.
  • 2026'da turkiye'de firtinalar estirecek bir $arkicinin soyadi.. (ibrahim ramses).. (bkz: tarih tekerrurden ibarettir)
  • ramses serisini okuyup da misira gitmek istemeyen yoktur herhalde...
    adamlar yazmi$ $akir $akir turiz topluyo,bizimkiler uyusun..
  • dogrusu yanlisi yok bunun
    adam yeni krallik doneminin en (bkz: baba) firavunu
    90 kusur ya$inda olmus 60 kusur yil (bkz: antik misir) i yonetmistir
  • mumyasi kahire'deki sergisinde curume alametleri gosterince inceleme icin fransa'ya gonderilmis, mumya orada askeri toren ile karsilanmistir.. o anda hazirolda duran fransiz askerlerinin ne dusunduklerini ogrenebilmek icin cok sey verirdim..
  • ışığın oğlu
    milyonlarca yılın tapınağı
    kadeş savaşı
    ebu simbel'in kraliçesi
    batı akasyası'nın altında

isimleriyle türkçe'ye çevrilmiş christian jacq serisidir. kitaplarda mübalağanın hasını yapmıştır jacq ama tarihi detaylar, fiziki mekanlar, karakterler ve seromonileri iyi işlemiştir. okuyalı 13 yıl olmuş ancak bugün yenisini sipariş ettirecek kadar da akılda kalmıştır.
  • kafamdaki lider/kral profilinin sorumlusu olan christian jacq'ın muhteşem beşlemesi. okuduğum en etkileyici romanlardan. ramses'i öyle bir anlatır ki, sonrasında okunulan veya izlenilen hiçbir eserdeki erdemli kral yanına bile yaklaşamaz.

ancak benim kahramanım ramses'in koruması ve eski korsan, sardunyalı dev'dir.

okuyalı 13 yıl olmasına rağmen birçok detayı unutmayanın da sadece ben olmadığımı bilmek güzel. lise kütüphanesinden okunulan kitapların siparişini verme vaktidir, evet.
  • unlu olan ii. ramses'tir . ra'nin oglu anlamina gelen ra ile moses kelimelerinin birle$iminden olu$mu$tur . bir unvani da usermaatre setepentre'dir .

(bkz: musa)
  • ramses, kades savasinda tarihte duyulmus en buyuk kahramanliklardan birini yapmistir. misir ordusu 4 adet 5000 kisilik gruba bolunmustur, ramses izcilerinin haberi ile kades sehrinde ordu bulunmadigini duymus ve hizli arabalari ile onden gidip sehrin batisinda kamp kurmustur. bu sirada kadesin kuzeyindeki ormanda saklanan 40000 kisilik hitit ordusu uzerlerine saldirmis, bir grup da yakindaki 5000 kisilik diger grubu dagitip ramsesi yardimsiz birakmistir. hazirliksiz yakalanan ramses ve birligi cok cabuk toparlanmis ve savunmaya gecmislerdir. ancak o sirada hititlerin hic ummadigi birsey olmus ve de bu sozde kambur kisi askerlerin arasindan altin yaldizli arabasi ile firlayip tek basina hititlerin uzerine ranin elcisi gibi saldirmistir. onune geleni bicen ramses oyle buyuk bir korku salar ki, bundan destek alan diger misir askerleri ile hitit ordusunu darmadagin ederler. bu arada arkadan gelenlerin de destegi olunca savas bir beraberlik durumuna gelir. hitit ile burada ateskes yapan ramses en kisa zamanda geri donmek icin misira yola cikar ve yaptigi kahramanlik dolayisiyla muhtesem torenlerle karsilanir. ramses bunun sonrasinda abu simbeli yaptirir. hic savas kaybetmeyen ramses israilogullarinin tanrisina da meydan okur, ancak bu kazanabilecegi bir savas degildir.

(bkz: hz musa)
    (bkz: exodus)
    (bkz: creeping death)
  • teb'de tapınaklar inşaa etmiş, 20 küsür yaşlarında en büyük düzenli orduyu kurmuştur. kadeş ve israil savaşlarıyla bilinir, bulundugu dönemin en büyük firavunudur. 67 yıl hükümdarlık yapmış ve 92 yaşında ölmüştür.
    100'e yakın çocuğu olduğu söylenir. 134 sütunlu muhteşem karnak tapınağını yaptırmıştır.
hesabın var mı? giriş yap