• erkek müsveddelerinin bulaştırdığı insan papilloma virüsü yüzünden meydana gelen hastalık. bütün kız çocukları bu hastalığa karşı "zorunlu olarak" aşılanmalı. sonuçta, "sevdiğiniz" erkek müsveddesinin alnında "ben temizim" yazmıyor. sizden önce kim bilir kiminle düşüp kalkmıştır ve sonra da getirip hastalığı size bulaştırır, size hayatı zindan eder. hatta sizin bu papilloma virüsünü taşıdığınızı öğrenince önce sizinle cinsel ilişkiye girmeyi keser. daha da ileri gider ve sizi terk eder. ulan salak, virüsü senin getirmediğin ne malum! beyni olmayan erkekler ülkeyi boka çevirmekten başka bir işe yaramıyorlar. bahsettiğimiz "insan sığlığı" değil, insan sağlığı!
  • aile hekimleri bunun için ücretsiz tarama yapmaktalar. ilk duyduğumda gayet olumlu bulduğum bir uygulamaydı ancak az önce nerede yaşadığımızı hatırlatan bir durumla karşılaştım. bekar bir kadın arkadaşım grip olduğu için aile hekimine gidiyor, muayenesi bitince doktor ablasını tarama için beklediğini söylüyor. bunun üzerine arkadaşım kendisi de yaptırmak istediğini söylüyor ve aldığı cevap şu: o evli ya ondan, sen bekarsın gerek yok.

arkadaşım sinirlense bile üsteleyemiyor çünkü doktor bütün ailesini ve çevresini tanıyor. üstelik daha önceleri bir kişinin hastalığını başkalarının yanında patavatsızca söylemiş olan birisi doktor. yani arkadaşım bir şey söylese bütün ailesi, bütün mahalle bakire olmadığını öğrenebilir. üzerlerine vazifeymiş gibi.

yanisi ülkemizde sadece evli olan kadınların aktif bir cinsel hayatı olabilir. yirmili yaşlardaki bekar bir kadın sağlığı için bir talepte bulunduğunda 'sana olmaz o' diyerek bir de cahil muamelesi yapılır vs. daha bunun tecavüzü falan da var da neyse. aileniz batsın, hekimliğiniz batsın.
  • hastanemize gelen bir kadının "hamileyim ama adet kanamalarım devam ediyor" diye bir şikayeti üzerine yapılan araştırmada kendisinde çıkan hastalık.

en büyük sebebi hpv'dir*. serviks kanserlerinin neredeyse tamamı hpv yüzünden gelişir. hpv çoğu insana bulaşan bir virüstür ancak yarattığı inflamasyon uzun süre boyunca kalırsa yani kronikleşirse kansere zemin hazırlayacak değişiklikler oluşturarak bu hastalığı yaratabilir. hpv'nin bilinen 100'den fazla alt tipi vardır. çoğunluğu tehdit arz etmez ancak hpv 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 67 ve 68 riskli tipleridir. özellikle hpv 16 ve 18 en tehlikeli olanlardır.

hpv'nin zararı erkeklerden çok kadınlaradır. erkeklerde genital bölgede kanser yaratma olasılığı kadınlara kıyasla çok düşüktür, yaratırsa penis kanserine sebep olur ancak penis kanserinin görülme sıklığı çok düşüktür ve çok büyük bir yüzdesi (>%95) sünnetsiz erkeklerde görülür. bunun haricinde her iki cinsiyette de ağız kanserine sebep olabilir, bunun en büyük sebebi ise oral sekstir, virüs oral seks yoluyla genital bölgeden ağıza geçer, bunun en büyük örneği geçmiş oral seks deneyimleri sebebiyle hpv ilişkili dil kanserine yakalanmış olan iron maiden vokalisti bruce dickinson'dır.

sigara içmek genel bağışıklığa darbe vurduğu için hpv ile enfekte olan kadınlarda riski arttırır.

erken yaşta cinsel ilişkiye başlamak hpv ile daha erken tanışmanızı sağlayabileceği için risk faktörüdür.

fazla cinsel partner değişimi de aynı şekilde hpv temasını arttıracağı ve farklı hpv tipleriyle yüz göz olmanızı sağlayacağı için o da ayrı bir risk faktörüdür.

rahim ağzı (veya serviks) kanserini önlemek için yapılacak en basit şey düzenli olarak taramaya girmek ve pap smear testinden geçmektir. bu kolay test ile serviksten hızlıca örnek alınır ve patolojiye gönderilir. hpv'nin yol açtığı displazik değişiklikler daha kansere dönüşmeden önce yakalanabilir ve bu şekilde bu kanserin önüne geçilebilir.

düzenli aralıklarla yapılan (doktorun kararına göre) pap-smear testi ile rahim ağzı kanseri gelişme ihtimali %80'e kadar azaltılabilir.

rahim ağzı kanserlerinin %85'i yassı (sküamoz) hücreli karsinom, %10'u adenokarsinom, %5'i adenosküamoz karsinom ve diğerleridir. bunlar farklı tipte tedavilere cevap verecekleri için ilaçlar ve tedavi yöntemi ona göre hazırlanır.

gerek dünyada, gerekse de ülkemizde düzenli tarama alışkanlığı gelişmediği için, aslında düzenli tarama ile rahatça önüne geçilebilecek bu kanser kadınların en çok hayatını kaybetmesine sebep olan kanser türleri arasında hala ikinci sıradadır (birincisi meme kanseri).

sevgili kadınlar, tamam memenizi kontrol ediyorsunuz düzenli olarak (ediyorsunuz değil mi?) ama bunu da ihmal etmeyin. özellikle bedava tarama yapan yer varsa koşturarak gidin, yarım saatinizi alacak işlem alt tarafı.
  • bugün bir kez daha milletin ne kadar bilinçsiz olduğunu gördüğüm hastalık. gayet iyi bir özel hastanede ücretsiz rahim ağzı taraması yapılıyor ve şu an hastane bomboş. aynı hastanede göz kampanyası olmuştu. randevum olduğu halde gözüme ancak bir saat sonra baktırabilmiştim. göz önemli ama rahim de önemli hanımlar, kanser bu boru değil.

not: dediğim hastane istanbul 'da, isteyene adını söyleyebilirim.
  • bu hastalık için bilgilendirici bir site açılmış. http://www.rahimagzikanseri.org/ adresinden ulaşabilirsiniz. yanlış bilmiyorsam " türk kanser araştırma ve savaş kurumu " ve " türk jinekoloji obstetrik derneği " desteği ile kurulmuş bir site.

kadınlarda en çok rastlanan ikinci hastalık olması, ölüme sebebiyet vermesi, tedavi edilse dahi kısırlığa yol açması gibi birçok etkenden dolayı kesinlikle hakkında araştırma yapılması gereken bir kanser türü. hal böyle olunca bu tarz sitelere ve reklamlarına daha çok ihtiyacımız var. bu sabah afişini gördüğümden siteye bir göz atayım dedim. öncelikle hastalığın nasıl oluştuğu tam olarak açıklanmamış. belirtileri çok net verilmemiş. sadece hpv virüsünün yol açtığı ve aşı olunması gerektiği vurgulanmış. şimdi bir genç kız / kadın daha hastalığı anlamadan nasıl hemen sağlık merkezine koşturup aşı yaptırsın? ayrıca bende aşı üreten firmalara kıyak geçmek için yapılmış bir site intibası yarattı. böyle ciddi kurumların, böyle ciddi bir konuda bu kadar baştan savma bir site yapması aslında yetkililerin dahi profesyonel olmadığını gösteriyor. kaldı ki siz bilinçli bir kitle hedefleyerek aşı olunmasını bekliyorsunuz...

online broşürler hazırlamışlar. anne - kız broşürü ve genç kız broşürü. aynı kelimeleri tekrarlayarak hastalık hakkında bilgi verilmiş. pap smear ve testi ve aşı önerilmiş. çok incelemedim. fakat bir şey dikkatimi çekti. anne - kız broşüründe genital siğil tedavisinin utanç verici olduğu yazılmış. bir insanın iyileşmesi için genital bölge ile ilintili bir tedavinin utanç verici olduğu nasıl düşünülebilir şaşırdım. madem kukumu göstermem, rahmime el sürdürmem felsefesi ile yaşayacağız, o zaman jinekologlar mesleğini bıraksın. bu cümleden, bilgilendirmeden daha utanç verici bir şey olabilir mi? ülkemizde zaten genç kızlar ve hatta kadınlar düzenli olarak jinekoloğa gidip kontrol yaptırmazken, kızlar regl olduklarında kendilerinden utanırken, rahim ağzı kanseri gibi kadın hastalıklarının ortamda konuşulması birçoklarını rahatsız ederken bir kadın hastalığının tedavisinin utanç verici olduğunu vurgulayan yetkili! kişilerden utanıyorum.

gelişmelerden haberdar olunması için bir de mail grubu kurmuşlar. umarım içinde sadece hpv virüsü için aşı olun, siğillerinizden utanın ve kukunuzu saklayın yazılı mailler gelmez.

siz en iyisi gidip doktorunuzdan detaylı bir bilgi alın. hastalığın belirtilerini, kişi üzerindeki etkilerini, oluşumunu öğrendikten sonra " aşı olun "

edit: aşı olmayın demek istiyormuş gibi algılanmışım. aşı olunuz zira biraz fazladan bilgi kafa göz çıkarmaz demiştim. kafa hani içinde ...
  • 2020 mayıs ayında rutin kontrollerde smear cin1, hpv pozitif çıkınca o zamanki doktorumun bir onkoloğun kolposkopi yapmasını önermesi ile bir sürece girdim. 2-3 tane jinekolog-onkolog ile görüşmenin ardından, doktorların asistanlığını yapan bir bayan tarafından, çok iyi bir jinekolog ile tanıştım.
    kolposkopiyi o yaptı.sonuç cin1. bol bol spor yapmamı tavsiye etti. dediği gibi tekrar spora başladım. 6 ay sonra, cin0 ile cin1 arası geldi. doktorum aşı önerdi. o dönem çok sevdiğim bir arkadaşım, hpv aşısı ile ilgili videolar yolladı ki kendisi kimya mühendisi ve ilaç firmaları ile iş yapan bir firma sahibi. ben kıyametleri kopardım o aşı felç yapıyor diye. doktorum ikilemedi bile. 6 ay sonra gene gel, tekrar test yapalım dedi. 6 ay boyunca değil cinsel ilişki erkek eli bile tutmadım diyebilirim :)
    o arada doktor bi arkadaşıma aşıdan bahsettim, “ben zamanı gelince kızıma yaptıracağım” dedi. ben şok. sonra araştırdım, aşı meğer faydalı bir şeymiş. videoları yollayan arkadaşa dedim. cevabı “aman ne bileyim google'a yazdım, çıkanları sana yolladım, sen araştırsaydın” :)
    6 ay sonra doktoruma gittim, smear ve hpv verdim. sonuç / hpv negatif, smear cin2!!! inanamadım. doktorum artık kendisinin bana bakamayacağını bir onkolog bulmamı önerdi. bir arkadaşımın tavsiyesi ile nişantaşı'nda bir onkoloğa gittim. gel kolposkopi yapalım dedi, hocam o anestezi ile yapılıyor dediğimde, onlar sigorta şirketlerinden para almak için öyle yapıyorlar dedi. kolposkopi sırasında smear aldı. bir de ben gibi bir parçayı yakarak aldı, bunu patolojiye yollayacağım dedi. 10 gün sonra beni aradı, patolojin temiz çıktı dedi. hocam smear dedim, ben smeari çöpe attım, kolposkopin cin1 geldi,niye seni masrafa sokayım ki dedi:) ay ben bi sevin bi sevin :) neyse 10 gün sonra beni aradı, smear cin2 çıktı, yaşın 42 acil bana gel hal yoluna bakalım dedi. hocam siz smearı çöpe attım dediniz dediğimde, ben sana öyle bişi demedim dedi:)
    yarım saat ağladıktan sonra, kardeşim aracılığı ile başka bir onkolog buldum. durumu biliyorsun kolposkopi dedi, tamam hocam dedim. sonuç cin1 geldi. 6 ay sonra gene gel dedi. gene 6 ay boyunca kimseyi almadım hayatıma:)
    her şeyim düzenli. regl döngüm takvim ile birebir. ağrısız sızısız regl geçiriyorum.
    geçen hafta gittim smear verdim :) sonuç cin1 ama parçalar cin2 ve cin3 ile uyumlu.
    şimdi pazartesi günü ufak bir operasyon ile rahim ağzından hasarlı kısım alınacak bitecek inşallah bu dert.
    çok uzun yazdım, buraya kadar okuduysanız, benim yaptığımı yapmayın aşınızı doktorunuza danışarak olun derim. süreç çok yıpratıcı, düzgün doktor bulmak zor. maddi boyutu korkunç. lütfen ama lütfen sağlığınızı ihmal etmeyin, düzenli kontrollerinizi ihmal etmeyin.

şubat 2023 itibari ile her şey artık çok güzel :)
  • oncelikle sunu soliyim,

hpv asisini bulan profesor zur hausen denen duayenden ders aldim ben heidelberg, dkfz de.

o asinin ciktigi zamanlari biliyorum. hpvsiz bi sozlum gecmedi, arkadaslarimin yuzde 80i bu projede calisti.

bana kalkip da google bilgisi ile geleni, kendini cok bi bok sanip da dangalak dangalak mesaj atani kufurle yererim, bunu da bastan soyliyeyim.

rahim agzi kanseri denen illet, endometriyum kanserinden yani rahmin en ic dokusunun kanserinden cok daha beterdir.

aynen ovar kanseri gibi, hic bi belirti vermez. ancak cinsel iliskiden sonra spotting denen kanamalar olur, ki olursa cok sanslisiniz cunku bi cok hastada bu da yok..

hpv asisini yaptirin, kucuk cocuklara denmesinin nedeni rahim agzi kanserinin yuzde 95inin hpv high risk kaynakli olmasi. hpv yi erkekte kapar, kadin da. prensip olarak tamamen herpes virus ailesi gibidir hpv.

high risk yani zararlilari ( 16,18 ,31 etc) ve low risk denen az zararli turu var. olur da erkekte hpv varsa, cinsel iliski (oral, anal, on sevisme) size gecer ve rahim agzinda oncelikle kronik enfeksiyon yapar. bunu jinekologlar lupus gozluguyle (bkz: kolposkopi) gorurler, iyot ve sirke ile boyayip incelerler.

smear testi pap 4ten sonra mutlaka o dokunun alinmasi ve histolojik olarak incelenmesi gerekir..

eger olur da invasiv bi kanserse gecmis olsun..

5 yillik yasamda kalma orani cok dusuktur, asiri sikintili bi durum.. genelde genc cinsel olarak aktif olan bayanlari tutar ve maalesef daha cocugu vs olmadan rahim, yumurtalik, lenf bezleri allah ne verdiyse almaniz gerekir..

yok baktin olmuyo ameliyat durumu cok zor ya da kanserin evresi ilerlemis o vakit radyokemoterapi..

uzun ve zorlu bi surectir..

ve asisi olan tek kanser turudur!!!! hpv olanlara bile asi oneriyorum neden? cunku hangi hpv türü oldugunuza bagli olarak asi manali olabilir..

rahim agzi kanseriydim diyenler ekseriyletle cin (yani daha basal membrandan cikmamis kotu huylu kanser oncusu) durumu vardir onu da konizaysonla almislardir..

ciddi rahim agzi kanseri olanlara allah yardimci olsun.. butun kalin damarin alinmasi, sidik kesesinin alinmasi gibi asiri radikal ameliyatlari hep rahim agzi kanserinde yasadim, hic birisi iyi bitmedi..

yumurtalik kanseri de klinik vermez ve karinda apacik butun organlara nuksedecek bi illettir.. ama en azindan yaslica bayanlari tutar..

bu rahim agzi kanseri maalesef kendim ettim, kendim buldum..

bekareti siktir edin ama, kiminle yatacaginiza cok dikkat edin.. seks sadece cocuk, bekaret vs. degil gerekli sartlar olusursa kanser edecek bisi..

o kanserin ileriki evrelerdeki kokusu, o spekulumda gordugum karnibahar seklindeki rahimleri unutamicam..

beni onkolojik jinekolojiden uzaklastiran, en genc hastalarimi kaybettiren kanser..

hpv ister sikisle gecsin, ister gecmesin.. istersen bakire ol, ama bu illeti kaptiysan bilmek zorundasin!!!!! 15 sene hpv ye maruz kalanlarda kanserlesme riski signifikant olarak artiyo!!!!

bana herifle yemedigi halt kalmamis, bilmem ne kac manitasiyla bilmem ne kac kosede yiyismis sonra da "ama bakireyim, alttan bakma :( " diyene sadece aci aci gulumsuyorum..

cunku bunlar tipik rahim agzi hastalari..

bilhassa erasmuslar, globellesme ve her miletten, her cografyadan insanla karsilastikca, vajinal flora degisti ve enfeksiyon riski asiri artti..
    akliniza basiniza alin, ya sevismeyin. ya da sonuclarini goz onune alin.

sizin bekaretinizi sakladiginiz adam, birak kanserde yaninda kalmayi, en ufak akintinda senden ilk tiksinecek adam olacak.. yazin bunu bi kenara..

ay cok asigim, cicegim bocegim, kadinim erkegim safsatalatini da gecin.. insan eti agirdir, kanser ise igrenc..

o yuzden , rahim agzi kanseri sizin elinizde. aynen aids gibi bi kac unlu vakanin olmesi lazim aci bi bicimde ki, oyle anlasilsin bu illet..
  • belirtileri; anormal vajinal kanama, cinsel ilişkiden sonra kanama, anormal vajinal akıntı ve kasık (pelvis) ağrısı olan, ne yazık ki ileri safhalara ulaşıldıktan sonra ancak herhangi bir belirti gösteren kanser türüdür. ileri safhalrı beklemeden , ister şikayeti olsun isterse olmasın her kadının senede bir defa yaptıracağı smear testinin hayat kurtarıcı rolü çok büyüktür.
    bana olmaz dememek lazım.
  • bir adet asisi * suanda piyasada mevcut olmakla beraber, sanildigi gibi, daha dogrusu gardasilin reklamları sayesinde sanmamizi sagladigi gibi, bu asi rahim agzi kanserlerine karsi %100 korumaz. bu asi, rahim agzi kanserine en cok yol acan iki adet papillomavirus tipine ** ve sigillere yol acan baska iki adet daha papillomavirus tipine ** karsi %100 koruma saglar. bu iki hpv tipi, rahim agzi kanserlerinin yaklasik %70ine sebep oldugundan, gardasilin bu kansere karsi %100 degil, %70 koruma sagladigi sonucuna varabiliriz kanımca.
  • ketem tarafından taraması yapılıyor. bununla ilgili aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezleri görevlendirilmiş durumda.

30-65 yaş arası tüm kadınlardan hem hpv* taraması için örnek alınıyor hem de pap smear testi yapılıyor.
    hpv negatif çıkarsa, smear'de patoloji olmayacağı düşünülerek smear çalışılmıyor.
    hpv pozitif çıkarsa, pap smear testi çalışılıyor ve hpv tiplendirmesi yapılıyor.
    rahim ağzı kanseri için yüksek riskli hpv tipi çıkan hastalar ya da smear'de patoloji saptanan hastalar kadın doğum uzmanına yönlendiriliyor.
    düşük riskli hpv saptanan ve smear sitolojisi normal olan hastalara 1 yıl sonra aynı testin tekrarı öneriliyor.

bu arada ketem 5 yılda 1 tarama yapıyor.

duyduk duymadık demeyin. aile hekiminize uğramayı ihmal etmeyin.
hesabın var mı? giriş yap