• 1993 ile 1997 arasında batman'da kaldım. batman küçücük bir yer.

sosyal hayat sıfırın altında seyrediyor zaten. tpao'nun zamanında amerikalılar tarafından yapılmış özel bir alanı var. içinde bir adet okul, birkaç çay bahçesi, bir adet lokali filan var. tpao ofisleri ve lojmanları filan var. yeşillik, güzel bir mekan. gidip gidilebilecek tüm nefes alma mekanı buradan ibaret ki burası da zaten halka açık değil; aile üyelerinden biri polis ya da asker değilse. bu detayları vermemdeki amaç şu: tüm eğlencemiz bu tpao bölgesi, radyo, bir de star, show tv ve atv'den ibaret tv.

şimdiyi bilmiyorum da o dönem batman'da bir tane radyo var: doğuş fm. tabi ki en popüler dj'i de dj doğuş. çok komik bir adam bu dj doğuş. o dönem mustafa sandal'ın araba şarkısı pek meşhur. ilk defa kaset almışım kendi harçlıklarımla. mustafa sandal'ın araba şarkısının olduğu "gölgede aynı" albümü. şimdilerde mustafa sandal'dan nefret ederim ama bu albümünü hala severim. işte bu dj doğuş o kadar espri kabiliyetine sahip bir insan ki, gülmekten kırıp geçiriyor milleti. "şimdi de karşınızda mustafa feribot ay pardon sandal ahuzu ahuzu aman aman ne kadar komiğim ben" tarzı bir yayın anlayışı var bu komik adamın.

elektrik kesilmez de müsade ederse ya bu adamı dinleyeceksin ya trt fm'i dinleyeceksin. o dönemki yaşım itibariyle trt fm beni açmıyor. şimdiki gibi değil; türk sanat müziği ağırlıklı bir program anlayışı var.

bir gün artık mustafa feribot esprisini 17823417846 defa duymaktan .mcıklama geçirmiş bir beyinle kalkıyorum trt fm açıyım bari diyorum. bir dakka ben mi yanlış duydum yoksa arada bir başka dj sesi mi var?!? frekans tuşuyla ya da her ne boksa oynuyorum biraz anam "radyo d" dedi. vallaha da dedi billaha da dedi. deli oluyorum sevinçten, trt hariç ulusal bir radyo buradan da çekiyor artık! sanki anadolu liseleri sınavını kazanmışım gibi bir sevinç. ertesi gün okulda "oğlum radyo d çekiyo haberin var mı?" temalı cümleler. servislerde sezen aksu dinlemekten baymış bünyeler de mutlu "abi radyo d açsana, açsana" diye servis şoförünün başının etini yiyorlar.

sonuç? şöyle ki: bir dönemini doğuda geçirmek zorunda kalmış aileler için hayat kurtaran radyo kanalıdır. benim için yeri ayrı olan, doğu da bu memleketin toprağıymış dememe neden olmuş radyo kanalıdır.

nerden esti? az önce sourberry'de dinlediğim mustafa sandal'ın gidenlerden parçası ile anılar canlandı.
  • kanal d'nin atv'den zirveyi kapıp açık farkla reyting şampiyonu olduğu yıllarda radyo d'de zirveyi süper fm'den kapıp açık farkla türkiye'nin en çok dinlenilen radyosu olmuştu.en efsane zamanı fatih altaylı'nın genel yayın yönetmeni olduğu yıllardı.sabahları fatih altaylı gayet objektif şekilde gazeteleri okuyup siyasi eleştiriler yapardı, bilgin gökberk'in eleştirel ve farklı bir spor programı vardı.michael kuyucu, romina, hakan gündüz, şeker oğlan, abuzer, kısa bir süre kadir çöpdemir ve gece yarısı da muzo dinleyicileri coşturur hafta sonları hakan eren nostalji, güven erkin erkal da rock ziyefeti sunardı.muzo'nun bel altı muhabbetlerinden dolayı radyo ara ara rtük tarafından yayın durdurma cezasına çarptırılırdı.
    ne günlerdi be...
    sonrasında ekip dağıtıldı radyo d bitti, benim açımdan radyo da büyük ölçüde bitti.bildiğim kadarıyla bu ekipten sadece hakan eren ve güven erkin erkal kaldı.bir de yetkili biri okursa diye yazıyorum, güven erkin'in dinleyici kitlesi cumartesi gecesi dışarda oluyor, programı eskisi gibi pazar gecesine alırlarsa daha çok dinlenir.
  • sürekli aydınlık için bir dakika karanlık eylemi boyunca saat tam 9'da her akşam moğollar'dan bir şey yapmalı parçasını çalıyorlardı.

türkiye eskiden yoksul, mutsuz ama umutluydu. şimdi umut bile kalmadı.
  • ayın albümü diye demet akalın'ın giderli 16'sını seçmiş radyo.
    maksimum rock * hatrına katlanıyoruz.
  • 2019'da değişen jingle'dan sonra tekrar eskisine dönen radyo. bir zamanlar programı harika o ayrı
  • 90'ların sonuydu yanlış hatırlamıyorsam; michael, romina, haberler, hakan gündüz, muzo şeklinde bir yayın akışı vardı hafta içi. genelde muzo'nun ilk bölümünü dinlerken uyuyakalırdım.
  • (bkz: muzo)
  • zannediyorum bir kurnazlık yapıyorlar. her gün aynı saatte aynı şarkıları çalarak, bir nevi alışkanlık yaratıyorlar. o şarkı çıkınca da insanlar salak gibi seviniyor. garip.
  • web sitesinden dinlemek istediginizde size iki secenek veren radyo istasyonudur.

canli yayin: bunun ne oldugu belli.
    daha kaliteli canli yayin: bu da kaliteli yayincilik anlayisinin eseri. rado djleri felan daha duzgun konusuyor. hafif trt fm havasi var
  • nadir kalmış radyolardan biri iken o da kaderin cilvesi(!) sonucunda fason üretime geçmiş bulunmaktadır. üstelik bu çirkin tekdüzeliğe geçerken daha da çirkin olayların yaşanması , bu hikaye çok tanıdık dedirmektedir.
hesabın var mı? giriş yap