• asetat kağıtlarının bulunduğu tozlu rafları ararken beta video kasatlere çekmiş olduğum filmlere baktım bugün. ve aralarında quadropheniayı görünce duraksadım ve duygulandım. yıllar önce cine5 veriyordu bu filmi ve ben izliyordum her rastladığımda. sonra oturup beta kasetten izlemenin ve başkalarına da izletmenin zor olacağını düşündüm. maketime devam etmek için usulca odaya geri dönüp cnbceyi açtım. ve karşımda quadropheniayı buldum. çıldırtan tesadüfler listeme yeni bir tane daha eklemiş bulundum.
  • 1973 senesi progressive rock'ın altın çağıdır. kompleks melodi ve ritmlerle boğuşmak moda olmuş, destanvari sözleri olan uzun uzun parçalar yazılmıştır. işte tam bu sırada 60'ların modu the who bu albümle çıkagelmiş ve bu popülariteye senfonik bir cevap vererek rock tarihini dallanıp budaklandırmış, iyi yapmıştır.
  • art rock'ın başyapıtı. dark side of the moon'un gölgesinde kalmış olsa da benim için 1973'ün en iyi art rock albümü. dark side of the moon ancak bundan sonra gelebilir. enfes.

1973'ten sonra the wall da dahil olmak üzere yeryüzünde bundan daha iyi bir konsept, daha iyi bir art rock albümü yer almadı. quadrophenia her şeyin başı ve sonuydu.
  • 1973'de track records'dan cikmis, dunyayla arasındaki sorunlarla bogusan gencin oykulendigi mukemmel konsept albumu
    albumun ön kapak arkasinden:
    a tough guy, a helpless dancer.
    a romantic, is it me for a moment?
    a bloody lunatic, i'll even carry your bags.
    a beggar, a hypocrite, love reign over me.

schizophrenic? i'm bleeding quadrophenic.

filminde de mod ikonu, phil daniels oynuyor..
  • 1964 londra sinda gecen, takim elbise giyip hap ve skuter kullanan "mod"lar ve "rocker"larin carpismasini anlatan bir 1979 yapimi film.
    kimilerine gore trainspotting in koku. bence o zamanin ingilteresini ve akimlarini cok iyi veren bir film.
  • bu albüm aynı zamanda kuadrofonik olarak kaydedilmiştir.
    odanın dört köşesine kabinlerinin yerleştirildiği kuadrofonik özelliğe sahip pikap'tan dinlendiği zaman etkisi tam olarak anlaşılabilinir. değilse aynı zamanda stereo olarakda çıkarılmış eski orjinal versiyonunu pilaktan veya kasetden özellikle eski transistörlü müzik setlerinde dinlemek gerekir.

maalesef günümüzde piyasaya sürülen digitally remastered cd versiyonlarında albümün orjinal havasına ait o otantik sound'u bulmak mümkün değil.
  • 1973'ün en iyi art rock albümlerindendir. the who'nun tek progressive etkileşimli albümü de sayılabilir.

1973'ü bırakalım, tüm zamanların en iyi art rock albümlerindendir, doğrusu bu evet. belki de en iyisi.
  • --- spoiler ---

filmin son sahnelerinde jimmy scooterla ucurum kenarinda gezerken kamera onu yanindan takip etmektedir. kamera tam jimmynin önünden diger tarafa gecerken cekim yapan helikopterin golgesi gozukur.

--- spoiler ---
  • albüm ve filmle ilgili en kapsamlı site için:
    http://www.quadrophenia.net/
  • the who nun muhtesem albumudur. daha once the who yu hic dinlememis olanlarin bile sevmesini saglayacak bir albumdur diye bir iddiam bile olabilir, o derece.
hesabın var mı? giriş yap