• dağ manzarası izlerken, annemin bana sık sık anlattığı bir çocukluk anım düştü aklıma.
    2-3 yaşındayken dağlara bakıp anneme sormuşum,
    'anne, bu dağlar allah mı?'

herhalde dağlara bakmışım yüce bulmuşum, tanrı'da da bir yücelik atfı olduğunu anlamış ve bu ikisini çocuk aklımla bir araya getirmiş olmalıyım.
    totemlere, putlara tapanlar ne yapmış? aynısını. inançlarını somutlaştırmışlar. tanrı'ya bir suret aramışlar.

peki tek tanrılı dinlere mensup insanlar? onlara putperest demeyişimiz hakkaniyetli bir tutum mu?
    bence değil. çünkü tanrı'ya inanan insanların çoğu bir kertede putperesttir; kafalarında imgeleştirdikleri tanrıya inanırlar.

herkes kendi tanrı tasavvurunu içinde taşır; çeşit çeşit inanç sistemlerini zihninde yapılandırır, kendi içinde, zihninde, gönlünde kendi tanrısını barındırır. insanın inandığı ne varsa kendisinin bir görünümüdür.

bu yüzdendir ki herkesin tanrısı, kendisi kadardır.
  • mükemmel kişiliği olan enfes bi yazar. objektif bakış açısıyla sözlüğe çok şey katıyor. insan haklarını esas tutan felsefi yaklaşımı ile beğenimi kazanmıştır. adaleti benimseyen ilkeli yaşam tarzı, kesinlikle takdiri hakediyor. geleceğimize huzur ve güven içerisinde bakabilmemizi sağlıyor bu idealist kardeşimiz. laik devlet anlayışının ilelebet savunucusu olacağından şüphem yok.

ayrıca, sempatik ve dost canlısı bi kardeşimiz olduğunu düşünmekteyim

: /
  • ben, bu sözlükte, çok az adamın yazdığına bu kadar güldüğümü hatırlamaktayım.
    nick altında başka nicki övmek terbiyesizliğine girmek niyetinde değilim. diğer adamları saymıyorum.
    şu arkadaş, layığını sözlük çapında bulmalı, müspet manada.
    sik kafalı troll takip edeceğinize...
    gerçek hayatında, okul önünde eroin satarak umudumuz gençleri zehirliyor belki, bilemem. ama bir adamın sanatıyla, mizacını ayırmayı da -hani- iyi bilirim. yoksa, tecavüzcü bir yönetmen vardı , roman polanski diye. filmlerini izliyor muyuz? konuyu bağlamaya üşeniyorum.
  • efendi gibi gülmek mümkün değil, deli komik şeyler yazan bir insan. işyerinde falan okumayın.
  • eski bir susermiş. insan üzülüyor eski suserlerin yazdıklarının birazını bile görünce. ne süpermiş eskiler, kimler kimler küstürülmüş, kaybedilmiş. bu şahıs nerede ne yapıyor şu anda merak ediyorum ama öğrenemem, tanıyan birini bile tanımıyorum ki sorayım. buranın eskileri kendi içinde bir kulüp gibi tanır tanışırmış belli ki. şimdi alelade bir caddede yürüyüp giden insanlardan farksız ekşi ahalisi.
  • dünürüm olur. iyi adam has adam, ama biraz cimri..
    neymiş efendim düğün gereksizmiş, gelin başına o kadar para verilir miymiş, 10 bilezik fazlaymış, ayrı ev açamazmış.. hikayeler hikayeler..

haspam bilnmiyo ki, gül gibi yetiştirip pamuklarda büyüttüğüm prenses kızıma hanlar hamamlar verse, üstüne apartımanlar yapsa, ayaklarına kırmızı halılar serse az gelir..
    hem herşey karşılıklı; o dediklerimi bi yapsın hele, ben de damadımın sünnetinde küçük altın takarım..
    ne de olsa akraba sayılırız..
  • bu adam zor gününde de insanin yaninda olan altin kalpli bir sahistir. su cümlesiyle gözlerimi yasartmistir:*

- yardima ihtiyacin olursa bana $u numaradan ulasabilirsin: 3.

edit: cok begenilmesi üzerine bunun ikincisini cekmistir gecenlerde:

- yardima ihtiyacin olursa bana hangi numaradan ulasabilecegini biliyorsun...*
  • klişelerin gücüne sığınarak: sıkı bir yazardı.
  • "tarihte en çok peygamber yahudilere gönderilmiş"

yahudileri de ne çok önemsemiş.
    koskoca çin medeniyeti tarihleri boyunca hiç semavi bir dine inanmamış ve hiçbir zaman tevhid inancına sahip olmamışlar ama bilinen ve kutsal olduğu kabul edilen kitaplarda bahsedilen hiçbir peygamber gönderilmemiş kendilerine. son birkaç bin yıldır tamamen umursanmadıkları semavi dinlerin iddialarından anlaşılıyor.

üç-beş yahudi kadar önemsenmiyor koskoca çin medeniyeti. neden? nedir bu yahudilerin çinlilerden daha kıymetli ve önemli olması?

başka medeniyetleri umursamayan allah yahudileri niye bu kadar önemsiyor? hayır işin sonunda yine cehennemlik oluyorlarmış, o zaman bu kadar da denemeye ne gerek var?

putperestliğe gelince, bir binanın etrafında dönerek sevap kazanmaktan daha putperest bir şey görmedim ben hayatımda.
  • sözlüğün en komik yazarının nicki. net.
    ama artık pek de yazmayanın nicki.
hesabın var mı? giriş yap