• müzik ve sözlerin, ayrı ayrı ama aynı anda çaresizlik hissini, katlayarak, katmerleyerek insana zerk ettiği prince eseri. gençken müziğine hasta olmuştum, 20 yıl sonra arabada radyoda* denk gelince sözlerine vuruldum, neredeyse 2 yıl önce. ne yalan söyleyeyim gözlerim doldu. *
    her zaman burnunun dibinde olan gerçek değerini çok geç oluncaya kadar göremediğin hazinedir bu şarkı benim için.
  • hani her şeyi geçtim sadece şu; ''huu hu huuuuuoouu'' kısmında vokallerde olmayı çok isterdim.
  • prince kişisini uluslararası starlığa taşıyan film, album ve şarkı adı. 1984de gösterime girdiğinde 68 milyon $ hasılat yapmıştır. ayriyeten video kaset kiralarından 31 milyon $ daha hasılat kazandırmıştır. prince buradaki purple rain şarkısıyla 1985de grammy ve en iyi özgün film müziği oscarını kazanmıştır. dvd si şubat 1997 de piyasaya sürülmüştür.
  • kabak tatlısı gibi şarkı. yıllarca anca denk gelince yer, tadını pek sevmezsin. sonra on küsür yıl falan geçer, lan aslında güzelmiş der hayatının geri kalanında da yemek istersin. aha bu da öyle. purple kabak.
  • prince'in bu sarkinin sozlerini yazdigi kagit:
    http://livedoor.blogimg.jp/…q/imgs/9/e/9e4ec9d3.jpg
  • salaş, loş, sakin, sessiz, hatta ıssız bir ortamda alkollü olarak soğuk tüketilmesi gereken şarkı.

sabaha kadar susmasa, sabaha kadar uyusam...
  • prince'in el yazısından;

http://i.hizliresim.com/1n2x4d.jpg
  • mavi ve kırmızı karışınca mor renk oluşur. hüzün ve öfke.
    prince'in bu olağanüstü şarkısında, " honey i know i know i know, times are changin' " diye feryat ettiği bölüm çok dokunur bana, hüzün ve öfke birbirine karışır...
  • prince denilince akla gelen ilk şarkılardan biri, bana göre ise en iyi şarkısı. şarkı gerçekten uzun ve bazı kısımlarını enstrüman soloları kaplıyor ama bu halinin aslında kısaltılmış versiyonu olduğunu duyunca insan şaşırıyor. şarkı önce 11 dakika olarak oluşturuluyor ama gereksiz derecede uzun olduğunu düşünen kral, 1 nakaratı ve bazı zamanına göre uygunsuz sözleri şarkıdan çıkararak, şarkıyı yeniden uyarlıyor. ayrıca ilk başta şarkının arka planına şiddetli bir yağmur ve gök gürültüsü efekti koyuyorlar ama bundan da sonra vazgeçiyorlar. gerçekten efsane bir şarkı.
  • boyle insanlar yasamiyor.
hesabın var mı? giriş yap