• yaşadığım son travmaya kadar hepsini iron man, wonder woman falan sanıyordum. sanki kafayı rahat tutmanın bir sırrı var ama onu direkt paylaşamıyorlar, sen onlardan level level öğreniyorsun gibi.

meğerse onlar da hayattan bıkabiliyorlarmış. meğerse ölüyorlarmış. hatta kendilerini öldürüyorlarmış. senelerce gözünde ilahlaştırıp ne dese yaptığın psikiyatr intihar edince tabii "sikerim böyle tıbbı" diyorsun. o kendini öldürdüyse ben galaksiyi yakarım, everestin tepesine sıçıp bokumla dünya liderlerine küfür yazarım. neden? çünkü ben psikiyatr değilim ve delirme hakkım var. kendi dinimi kurar, aha bu da kutsalım diye dsm 5 atarım masaya. çünkü canım istiyor. arkamdan en fazla "zaten manyaktı, aman bu hep depresifti" falan derler. çünkü psikiyatrın delirme hakkı yok ama benim var.

nah var!

bak işte onların da varmış. ne kadar bencilce düşündüğümü fark edince utandım. adam bastı gitti. çok üzdü ama napalım, dünyanın en minnoş psikiyatrı hala kendisidir ve tartışılması teklif dahi edilemez.

eski psikiyatrımın bir zamanlar tedavi ettiği anksiyete bozukluğum geri geldi. maşallah dediği 3 gün yaşamayan biri olarak şimdiki doktorum da bunalıma girerse ve intihar ederse diye anksiyete yaşıyorum. ona da söyledim zaten, ama pek itibar etmedi. kendisi dünyanın en rahat, sakin insanı olabilir.

mesela kapısını çalıp "x bey, acilin önüne ufo indi, içinden çıkan küçük yeşil adamlar ellerindeki lazer silahlarıyla ateş edip o doktor buraya gelecek diye bağırıyorlar" desen (hastaneye yatırmazsa) muhtemelen sana "tamam, söyle hasta kayıttan kayıt alsınlar, sıraları gelince ben seslenirim" der. uzaylılar da yarım saat sonra odasından sırıtarak çıkar. ya da belki sarı seron isterler, bilemiyorum. dün odasına hof pof yaparak giren bir asker çıkışta arkadaşına "olum nasıl doktor lan bu, al karşına rakı iç, öyle kafa doktor görmedim" diyordu.

ama işte bu yüzden daha çok endişeliyim. dışarıdan güçlü, normal görünen herkes intihar edecek gibi hissediyorum. hatta şu an tanıdığım, sevdiğim herkes intihar edecek gibi hissediyorum. korkuyorum. daha önce intihar eden bütün tanıdıklarım için de korkuyorum. etmeyenler için korkuyorum. doktorum için korkuyorum. intihar istatistiklerini okumaktan üniversitedeki istatistik hocama döndüm, sürekli hesap yapıyorum ve hayali kravatımı düzeltiyorum. ağzım kuruyor, bazen kusuyorum, titriyorum, sonra hayat devam ediyor. evet hayat. evet devam ediyor.

psikiyatrlar iyi de, hayat kötü.
  • ülkemizde görev yapmakta olanlar diğer ülkelere göre ayrı bir uzmanlık deneyimi yaşamaktadırlar. başta serdar ortaç olmak üzere bol bol pop müzik dinle, haberlerden uzak dur, gündemi takip etme ve koşabiliyorsan koş, koşamıyorsan yürü diye tedavi şekli geliştirenleri vardır. o değil de harika tedavi ya. başta güldüm de, vallahi iyi geliyor:)
  • 17 yaşında genç bir kadın, bir de çocuğu var üstelik, kocası olacak zerzavat ile annesini cinsel birleşme esnasında yakalıyor. annesi ziyadesiyle otoriter biri, keza kocası da, ikisi bir olup tahakkümle bu kadını susturuyorlar. 17 yaşındaki bu kadın şu an 60 yaşında. almanya'da ikamet ediyor. kocamla her yatağa girişimde tecavüze uğruyormuşum gibi hissediyorum diyor. üzüntüsü öyle büyük bir hızla büyümüş ki bu zaman zarfında üç kere de kanser atlatmış. intihar etmeyi düşünse de bir türlü cüret edememiş. çökkün ruh halinden, bezmişliğinden, hüznünden dert yanıyor.

hadi bakalım, çöz. düşünsenize arkadaşlar, sen dinlerken bunalıyorsun, o direkt muhatap oluyor. çetin iş.

güneydoğuda özel harekatta görev yapan bir polis, pek çok arkadaşının şehit oluşuna tanıklık ediyor ve bu onda müthiş bir psikolojik yıkımı da beraberinde getiriyor. çok sevdiği meslektaşlarının çatışmalarda kaybetmiş olması ve kendisinin sağ oluşu, onda suçluluk duygusu oluşmasına sebebiyet veriyor. onlar öldü, ben ise sağım şeklinde bir düşünüş...

her yeni gün yeni bir ızdıraba dönüşüyor onun için. hemen her gece ağlıyor. bir şey olursa korkusundan çocuklarını okula göndermiyor. daralıyor daralıyor daralıyor ve son kertede aklından geçenler şunlar; çoluğumu çocuğumu taksim'e götüreceğim, önce onları sonra da kendimi imha edeceğim.

hadi şimdi bu insana yardımcı ol.
  • 6 yıl sonra tekrar entry girmeye başlamış yazar.
  • bi 6 yıl sonra tekrar entry girmeye başlamış yazar. 2020'de görüşmek üzere.
  • psikiyatri ile uğraşan tıp insanı. daha çok eş anlamlısı olan psikiyatrist kullanılır.
  • bu insanlar sevimli olmamalı bence :( adam o kadar şeker ki yemin ediyorum derdimi söylemeye utandım. bi de bana demez mi: "ben sende depresyon belirtisi göremiyorum" diye. ehehe.
  • kel berberligi yapan kel berber.
  • http://www.tdk.gov.tr/…nlis&view=yanlis&kelimez=371

eş anlamlısı psikiyatrist olmayan kelime. son defa yazıyorum, biri ingilizceden doğrudan çeviridir. öteki de tdk'nın kabul ettiği ünvandır.
  • ruh arkeoloğu
hesabın var mı? giriş yap