• pound per square inch cinsinden ivan drago'nun yumruk gucunu olcmemize yarayan birim, yani bir acidan bakarsak, bir yumruk olcum birimi.

ivan drago en son 2150 psi cakiyordu. bu ne demek? inc kareye 2150 pound, yani kabaca 1000 kilo, bildigin 1 ton cakiyo. bir inc kare dedigin sey pul kadar alan, o alana uyguladigi baski bir ton adamin. bir ton!

t o n !

daha ne diyeyim? sunu diyeyim: 15 raund boyunca raki bunlardan 100 tane falan yiyor aciktan aciga. desen ki homojen olarak dagilmis yumruklardir bunlar, yine rakinin tum yuzeyini kaplayacak bir tonluk darbe aliyor. ama butun bu kolpanin siddeti 1984 itibariyla evlerde espri yapan, flortoz robotlar oldugu iddiasinin yaninda sonuk kaliyor. kabul etmek lazim, sene 1984 bu yalanlari hepimiz yedik, sene 2007 hala yiyoruz. 5000 psi gucunde bir nokta atip cikiyorum.

(bkz: shock and awe)
  • psı: çerkezce su demektir. *
    örnek "psı kısed", "su ver" demek oluyor.
    (bkz: psı haluj).
  • agirligi pound cinsinden olcen sistemlerde kullanilan basinc birimidir, pounds per square inch kisaltmasidir. iki farkli turu vardir.

1) psia: pounds per square inch - absolute
    2) psig: pounds per square inch - gauge
  • gianne albertonine olan benzerligi sayesinde tamamen kendisinden soyutsal olarak araliksiz 5 dakika boyunca katila katila gulmeme neden olmus kavramdir. soyle bir konusulanlar hatirlatildiginda hala sandalyeyi tekmeleyerek kendimi yere dusuyorum. su andan itibaren nazarimda sozlukte en yaran baslik olmustur hayrettin demirbasdan sonra.
  • bilim adamlarının açıklanamayan bilgi iletişimi dedikleri şey. (açılımını henüz bulamadım, bilenler varsa soralım öğrenelim.)

- ayrıca bu terim, aşırı duyarlı algılama (esp) ve psikokineziyi (yalnızca zihinsel güçleri kullanarak nesneleri ya da olayları etkileme yeteneği) de içeriyor.

edit büdüt:
    yunan alfabesinin 23. harfi ve yunanca'da "ruh, can" anlamlarının yanında literatürde/bilimde kullanılan psi'nin bir şeylerin kısaltması olduğunu zannetmiştim, fakat "parapsikolojik olaylar" (parapsychological phenomena) için yunancadan alınmış bir terimmiş.

konuya açıklık getiren antimatter'a teşekkürler...
  • 1 psi = 0.068947 bar 'a eşittir.
  • gtalk yüklemenin mümkün olmadığı windows98 işletim sisteminde bir gtalk vazifesi gören, dosya transferi yapmanın mümkün olmadığı bir messenger programı olup kullanımı geyet rahattır.
  • almayada kurulmus bir dernek. uyeleri promosyon sektorunun onemli sirketleridir. bu dernek her yıl ocak ayında dusseldorfta bi fuar duzenler ve bu fuarın ziyaretçilerini de katılımcılarını da uyeleri olusturur.
  • bir yunan harfi. ucu sivri, hafif yana egilmis bir catal seklinde.
  • personalized system of instruction veya keller planı denilen bir eğitim tekniği.
hesabın var mı? giriş yap