aynı isimde "promises (megadeth şarkısı)" başlığı da var
  • you better believe i’m coming
    you better believe what i say
    you better hold on to your promises
    because you bet, you’ll get what you deserve
    she’s going to leave him over
    she’s gonna take her love away
    so much for you eternal wows, well
    it does not matter anyway

why can’t you stay here a while
    stay here a while
    stay with me

oh, all the promises we made
    all the meaningless and empty words
    i prayed, prayed, prayed
    oh, all the promises we broke
    all the meaningless and empty words
    i spoke, spoke, spoke

what of all the things that you've taught me
    what of all the things that you’d say
    what of all your prophetic preaching
    you’re just throwing it all away
    maybe we should burn the house down
    have ourselves another fight
    leave the cobwebs in the closet
    cos tearing them out is just not right

(by cranberries)
  • hiç unutmadığım bir anımı saklayan parça. dinledikçe burnumun direğini sızlatır, gözlerimi nemlendirir. saklamaya gerek de yok aslında, ağlatır her dinleyişimde...

yeni çıkmıştır parça, tıfıllıktan delikanlılığa atılan ilk adımlardır. asi olunacaktır ya, salonun göbeğindeki devasa televizyonda numberone tv de bu parça çıkmıştır. daha cranberries i ilk duyuşum, melodisi çok hoş geldi. açtım sesini. salonun bir köşesinde de yıllarca çektiği hastalığın * ona miras bıraktığı böbrek yetmezliği ile boğuşan babannem oturuyor. diyalizden yeni çıkmış. solgun bitmiş bir halde yanakları şişman şişman olan kadın. o bana mantı açan kadın namazını zor kılmış. arkada oturuyor yarı uyur halde, bense açıyorum sesini bok yemişçesine. bangır bangır ev inliyor. zar zor çıkan sesi ile "oğlum kıs biraz dokundu" diyor. hafiften duyuyorum, tamam babanne diyorum kısarım. kısmıyorum televizyonu, söz veriyorum ama kısmıyorum.

yıllar sonra indiriyorum parçayı bilgisayarıma, babannem ve o gün geliyor aklıma. şarkıdan sonra iyice fena olmuş olan babanneme çektirdiğim ızdırap o an dank etmiş kafama zaten pişmanım. ingilizce sözlerini irdeliyorum biraz da ve o an tamam babanne kısarım dediğim an geliyor aklıma,

hüngür hüngür ağlıyorum...
  • cranberriesi cranberries yapan parçadır*. tek kelime ile harikadır.

bir yaz gecesi şafak sökmeye yakınken esen soğuk rüzgarı hissettirir bana.
  • bir cranberries $arkisi.
    bir megadeth $arkisi.
    ing. sözler.
  • all the promises we made
    all the meaningless and empty words i prayed... (bkz: büyümek) (bkz: öğrenmek)
  • pek çoğunun da katılacağı gibi cranberries' in en güzel şarkısıdır. dinlerken insanı bir başka etkiler, özellikle de "why can't you stay here awhile, stay here awhile, stay with meee..." derken dolores yüreğine işler, dinleyenin.
  • beni rock müzik ile tanıştıran the cranberries şarkısı.

şöyle ki; sene 1999, büyük 99 depreminden az evveli. chip dergisinin cd'si bir şekilde küçük kuzenim* vesilesi ile bana ulaşır. cd de ilk olarak the cranberries diye bir grup var, bir sürü parça arasında promises diye de bir klibi seçiyorum. neyse açıyorum dinliyorum, sonrasında çok hoşuma gidiyor sürekli başa alıp alıp dinlemeye devam ediyorum. klibi ayrı kendisi ayrı güzel parçanın.

o cd'de bir de metallica diye bi grup buluyorum (sonradan öğrendim ki metallica şerefine çıkmış o sayı.), cd içinde gezinirken the unforgiven ıı diye bi parçaya rastlıyorum. hasiktir abi o ne ya, müptezel gibi dinliyorum. anforgivıntuuuuuu diye bağırıyorum.

şimdi düşünüyorum da 9-10 yaşlarında bir çocuk için güzel bir rastlantı bu. şimdi kaliteli müzik dinlediğimi düşünürüm ve algımın şekillenmesinde başlangıç noktası o chip cd'sidir. o günden sonra hiç peşini bırakmadım bu müziğin. turunculu ya da sarılı ve siyahlı * bi cd'idi diye hatırlıyorum, orta son sınıfa kadar saklamıştım ibne arkadaşlarımdan birine verdim sonra gitti giden geri dönmedi. hayatımı değiştirdin lan chip dergisi. tişikkirlir sipirmin.

not: yaşlandım amk.
  • büyücü gibi bir cranberries şarkısı. kasetten* ilk dinlediğim günü hatırlıyorum da, nasıl hayran olmuştum o girişe, gitarların dolores'e eşlik etmesine, dolores'in inanılmaz sesine, "oeh, oeh"lerine, büyülenmiş gibiydim, müzik dinlemenin anlam bulması böyle bir şeydi. sonra defalarca klibini izledim, müzik kanalında(hangisi hatırlamıyorum artık) çok sık çıkardı. dinlemeyeli belki 1 yılı geçmiştir, az önce dinledim ve gene aynı etkiyi yaşadım. kesinlikle cranberries'in en sağlam şarkılarından.
  • ilk okul ya 4 e gidiyorum ya da 5 e bu şarkıyı bir kez radyoda dinlemiş ve şarkıya kapılmıştım. ancak şarkının adını öğrenememiştim. tüm arkadaşlara şarkıyı tarif etmeme rağmen şöyle saçmalayarak
    --hımmm hııı hıııı hmmm diye yavaş başlayıp biranda hızlanıyor ve arada oooooohhh ooooo oo diyo lan böyle bir şarkı duydun mu hiç.
    sorup araştırmama rağmen şarkıyı lise hazırlığa gelip the cranberries i keşfedene kadar o şarkıdan mahrum olmuştum senelerce o radyoyu dinlemeye çalışmış olsam da hiç denk gelememiştim.
  • eski bi cranberries şarkısı. klibinden çok tırsardım.
hesabın var mı? giriş yap