• ak gıda'nın karaman'daki tesislerinde üretilen peynir markası.

ak gıda önceden de bim'in dost markalı ürünlerini üretiyordu.
  • sınıf başkanı dediğimiz bile "president"tır.

bu kadar genel kapsamı olan bir kelimenin abd'nin başındaki kişinin sahip olduğu tek sıfat olması tuhaftır.

bunun sebebi abd'nin kurucu babalarından thomas jefferson'dır.

bağımsızlık savaşı veren abd, sadece ingiltere'den ayrılmak istememektedir. kral yerine geçecek, halk tarafından seçilmiş bir kişi tarafından yönetilerek örneği görülmemiş bir cumhuriyet kurma iddiasındadır. zira o zamanki cumhuriyetler sadece şehir-devlet'lerden oluşuyordu. atina ya da cenova gibi.

thomas jefferson işte bu devlet başkanına gayet harc-ı alem bir sıfat olan "president"ı layık görmüştür. çünkü cumhuriyet, sadece yönetilen kişinin halk tarafından seçilmesi değildir. cumhuriyet aynı zamanda devletin, o kişi dahil hiçbir bireye endekslenmemesidir. cumhuriyet, hanedana müsaade etmeyeceği gibi tek kişilik hanedanlara da tahammül edemez. işte bu yüzden thomas jefferson halkın seçeceği bu devlet başkanının "president"tan başka unvanı olmasını kabul etmemiştir.

diğer kurucu babalardan makul alternatifler gelmiştir ama bu tekliflerin hiçbiri kabul edilmemiş ve devletin halk tarafından seçilen yöneticisine, ilkokul sınıf başkanıyla aynı sıfat "başkan" denegelmiştir.

bununla tatmin olmayan beyaz saray personeli ve başkanla yüz yüze gelen kişiler icabında "mister president" (krş. sayın başkan) diyerek çıtayı "bir tık" yukarı çıkarabilmektedir ama bu sadece bir ifade biçimidir o kadar.
  • ismini geçenlerde yeni duyduğum bir sigara markası.
  • sözlüktekilerin beğendiği fakat benim beğenmediğim kaşarın markası. büyük hevesle aldım ama hayal kırıklığına uğradım. paketi açtığımda bazı yerlerin küflenmeye başladığını gördüm. tadı da patatese benziyordu.

edit: dün akşam şikayetimi küflü kısımların fotoğraflarıyla beraber yolladım. bu sabah müşteri hizmetlerinden dönüş yapıldı ve akşam saati bölge sorumlusu gelip küflü kaşarı alıp yeni bir paket kaşar verdi. ürünlerinin arkalarında durmaları çok güzel bir olay. kendilerine teşekkür ediyorum.

zorunluluk editi: yeni gelen peynirin tadı daha güzel geldi. kesin bir test için fırında ekmekle beraber denedim ve güzel olduğuna kanaat getirdim.
  • kaşarları ilk çıktığında iyiydi, sonraları bozmaya başladı. en son aldığım, tatsız tuzsuz diğer kaşarlardan farksızdı. memlekette ne zaman bir peyniri beğensem ve "artık bunu alayım" desem, 3. ya da 4. alışta başıma gelen bu. hiç değişmiyor.
  • parliament - marlboro arası dolgun bir tada sahip sigara markası. kendileri her markette bulunmamakla birlikte 3 liralık makul bir fiyata sahiptir. boğazı yakmayan tadından ve fiyatından dolayı kendisini bu ay itibariyle marlboro ya tercih etmiş bulunuyorum.**
  • türkiye üretimleri yeni çıkmış olmasına rağmen, gördüğüm ürünlerin hepsinin paketleme tarihleri nisan, mayıs 2019’du. son kullanma tarihleri her ne kadar ocak, şubat 2020 gibi olsa da, yaklaşan son kullanma tarihli ürünleri almama takıntım yüzünden henüz tadamadığım peynirlerdir. umarım bu konuyla ilgilenirler.
  • chedarından tutda tereyağına kadar kullandığım süt ve süt ürünleri markası. özellikle tereyağ son derece başarılı tabii ki pilav yapmak için bunun yerine köyden getirtilen tercih edilmeli. ancak gurme lezzetlerle uğraşmayı seviyorsanız aroması daha uygun. misal president marka tereyağ ile yapılan iskoç kurabisyesi kesinlikle trabzon tereyağı ile yapılandan daha yakın orjinal ambalajlısına.
  • sözlüğe girip entry yazdırtacak kadar güzel gouda ve kaşar peyniri üreten firma.
  • bitmeyen sigara yapmışlar. *

an itibariyle keyif için içtiğim sigara. president cerulean. evde ne varsa marka farketmez arada içerim. bu sigara da en çok hoşuma giden ise çay ile birlikte bitmesi yani içme süresinin uzun olması.
    tadı yumuşak değil ama idare eder.
    genizde kirli bir tat bırakması da yan etkisi.
hesabın var mı? giriş yap