• ya bu denyo, kraliyet ailesinin seniorlugundan istifa ediyoruz falan dediginde, nenem bunun kredi kartlarini falan iptal etmedi, dedi "torunumdur, ekmeksiz birakmam, sadece kraliyet icin calismayacak." hani millete oyle bir anlatti ki sanki tahtindan feragat etti denyo. lan bunu skine takan yoktu ki zaten? nenem gidince, oglu vardi, charles. herhalde yakin bi zamanda "benden gecti, genclikte gelecekti o krallik, sag olsun anam hepimizi gomer, beni ugrastirmayin" deyip usulen tahta varis olarak william'i koydu. e diyelim ki william'in basina bi sey geldi, e sirada kizi var. kizinin basina bi sey gelse oglu var. anacim, bu meghan'in yilan eltisi kate (ki ciyan meghan'dan daha sempatik bence) tavsan gibi dogurdu durdu. bu harry zaten taht sirasinda kacinci allasen? neyden feragat ettin? senior dutylerinden, sonra da aglamasi bitmedi. ben bu cocuga anasinin hatrina katlaniyodum ama bunlar kari koca cakal oldular. kraliyet o kadar kotuyse, ac ulan hesap cuzdanini bakcam. gormicem orada babaannengilden tek kurus. bayram harcligi bile gormicem. hayir, simdi para kazaniyorsa bile, bunu prenslik unvanina borclu. sanki ne alin teri dokuyo? marangoz musun? madenci mi? bankaci mi? prens harry olmasan, sizin evi suits'den kazandigi telifle meghan gecindirir. ciddi soyluyorum bunu... stayed at home dad olursun, ki kotu bi sey degil, ama kraliyet uzerinden para kazanan birisinin de kraliyet hede hodo demesi kimse kusura bakmasin... azcik eblehlik. biz avamlar kraliyeti hakkiyla gomeriz, sana kalmadi. resmen dunyanin en sacma ikililigi yani.

zenginlik bunun derdi. baska bi derdi yok, verecen buna asgari ucret, pound'un tl karsisindaki onlenemez yukselisini oyle at yarisi izlettirir gibi izletcen, atican metrobuse... beylikduzu besiktas, tam mesai saati 1.5 saat. bak nasil salya sumuk nenemin dizlerine yapisiyo... gevsek mudurum afedersin. hic anasina cekmemis. hic, antipatik.
  • lady di'nin tek ve hakiki evladıymış gibi, “annem, hep olmasa da karar alırken kalbini dinlerdi. ben de annemin oğluyum” vs diyip duruyor, aynı travmaları yaşamış abisini ötekileştiriyor ve kendisinden başka herkesin yaralanabilirliğini oyun dışı bırakıyor ama birisi şuna iletsin, kendisi daha çok babasının oğludur.

şöyle açıklayayım: o hikayede kalbiyle karar almak isteyen ve alamayan ve alamayınca da hırçınlaşan aslında babasıydı. babası mantığıyla aldığı karar ile lady di ile evlendi ve müthiş başarısız bir evliliğe ve tüm dünyada görünür olan bir mutsuzluğa imza attı. kalbiyle karar almak isteyip alamadı rolü gereği. bu çok net. daha sonra, yıllar sonra kalbiyle karar vererek camilla ile evlenince huzura kavuştu.

yani aslında kalbiyle ve duygularıyla karar alan annesi değil, babası. lady di'nin kararları kalple değil, travmalarıyla ve kompleksleriyle ilgili. nişan röportajında, "aşk nedir ki zaten?" demek suretiyle kendisine aşık olmadığını milyonlar önünde ve en çok da camilla parker'a ilan eden adamla evlenmek kalple alınacak karar değil. sizi sevmeyen insanın, bundan da öte kimi sevdiği çok açık olan bir insanın size karşı olmayan sevgisini önce üretme sonra kazanma çabası ve öz-sabotajın kalple bir alakası yok. kişinin kendisini sevmeyen insanla evlenmesinin, insanın kendisine karşı kalpsiz oluşuyla ilgisi var. şartlı sevgi ile büyütülmüş olup sevginin muhakkak gayretle ve savaşla kazanılacak bir şey olduğu yanlış inancını taşımakla ve alınmamış psikoterapiyle ilgisi var. lady di kalbiyle karar alamadığı gibi aklıyla da karar alan bir insan değildi. aksine, karar alamayan bir insandı. özne olmayı öğrenmeye çalışıyordu. kalbiyle karar almak isteyen asıl kişi ise, normalde bana ne günahım kadar sevmem, charles.

yani prens harry, insanlara satmaya çalıştığı haliyle, kraliyetten zincirlerini kırınca annesinin mutluluğa ve hakikate kavuşmuş versiyonu değil. annesi evliliği bitirdi, kraliyete sırt çevirmedi, çalışmaya devam etti. röportajlarında "monarşi benim çocuklarımın geleceği" diyor açık açık. kendisi bu kuruma karşı değildi. harry'nin kendisinden ve eşinden yaratmaya çalıştığı "kraliyetten ve prangalarından özgür lady di" imajı bu sebeple fos. ayrıca çok erdemsiz. bununla birlikte, kendisi tamamen babasının oğludur. kendisi, babasının camilla parker ile erkenden evlenebilmiş ve camilla parker ile aile kurabilmiş versiyonudur. kendisi babasının erkenden, istediği kadınla evlenmiş ve başka bir kıtada yaşayıp hiçbir sorumluluk almadan sadece para yemek isteyen halidir. kendisi annesinin değil, babasının update görmüş ve görece şanslı versiyonudur.

lady di'nin oğlu kim peki? hiçbir bireysel karar alamayan, kararları kurumsal olmak zorunda olan ve krizde susmak dışında duruş sergileyemeyen abisi ise, annesine profil olarak daha yakın. yıkmadan korumak ve her gün yeniden, tercih etmeden kraliyeti tercih etmek zorunda. william, karar alamayıp sadece devam etmek ve devam ettirmek zorunda olduğu için annesinin oğlu. bir tarafta gidemeyen, karar alamayan ve sistemde bireyselliği kurban edilen, oyundan çıkamayan prens william var. öte tarafta kendisinden "spare" yani yedek diye bahsedip her olayın ve her durumun kurbanı olan ve acıları sonsuzca kutsansın isteyen prens harry.
    kurban psikolojisi şöyle işler: kurban edilen, kurban eden için en önemlidir. kurban edilmediğime göre önemsizim. ben neden kurban edilmedim. kurban edilmiyorsam sevilmiyorum, sayılmıyorum vs. bu kökleşmiş yanlış inanç, aslında şanslı olduğunu görmesini engelliyor. oyunun tek şanslısı bu şanstan mağduriyet yaratıyor. psikoterapi almamış bir çocuk daha bireysel krizini kamuya ve dünyaya empoze ederek kendi özbenliğini başkalarına kurdurtma hırsında...

milyon dolarlık mağduriyetinden öğrenmesi gereken dersi umarım hayat öğretir de annesinin adını ve kendisini hiç umursamayan biz milyarlarca insanı rahat bırakır. ölmüş kadının ruhunu, sırf daha fazla para için, daha yüksek standarta sahip bir gündelik yaşam ve sağlık sigortası için, ruh emiciler gibi sömürme peşinde. yazık ya.
    böylesine, meghan markle gibi grandiose narsist bir psikopat müstahak.

edit: bir takım anlatım bozuklukları giderildi, eklemeler yapıldı.
  • bu sıralar gündemden düşmeyen ex prens.

eşi ex düşeş ile birlikte 7 mart'ta ünlü talkshow programcısı oprah winfrey'le röportajları yayınlanacakmış. röportajın fragmanı bile gündeme oturdu. hatta harry'e nispet olsun diye aynı gün diğer kraliyet aileleri de bir yerlerden canlı yayın yapacakmış.

şimdi benim anlamadığım şu; aileni sevmeyebilirsin, anlaşamayabilirsin, anneni öldürdüklerini düşünebilirsin, baskı altında olabilirsin. fakat "mahremiyet istiyorum, karım annemle aynı kaderi yaşamasın, özgürlük istiyorum!" dedikten sonra paparazzi cenneti bir yere yerleşirsen, albüm çıkartmış gülben ergen gibi program program gezip "basın çok üzerime geldi ühühü" dersen, dünyanın kraliyet ailesinin gizli sırlarına ne kadar meraklı olduğunu bile bile her röportajda ailenin yüzyıllardır gizli tuttuğu kutsallarını ifşa edersen insanların gözünde değerini düşürürsün.

sırf adının önünde "prens/dük" ünvanı olduğu için o röportajı verebiliyorsun ve sana bu ünvanı veren aileni her fırsatta gömmekten ve ifşa etmekten başka bir şey yapmıyorsun.

gerçekten program program gezip mağdur edebiyatı yapman çok itici harry.

hele karısı meghan? evlerden ırak! tam kocasını parmağında oynatan kadın modeli. oprah'ın sorduğu sorulardan biri şu: "sustun mu yoksa susturuldun mu?" ulan bu royal sana ne yaptı bu kadar? zaten 1-2 yıl aile içindeydiniz, eltin kate tetikçi mi yolladı peşine? kuyunu mu kazdı? bu kadar "mağdur olduk, basın üzerimize geldi" diyecek ne geldi başınıza?
  • off kitabının bi kısmı sızdırılmış. abim beni dövdü meghan’a söyleme dedi demiş. allah’ım konuştukça kendi ailesine o kadar hak verdiriyor ki millete bi insan abi kardeş arasındaki şahsi kavgayı neden anlatır hem de abisinin kendini savunamayacağını bile bile! abisi cevap vermedikçe ölümüne kötülüyor abisini de karısını da sözde meghan’a zorba demiş william. demiştir inanırım çünkü zorbalıklarıyla sarayı bıktırdığı 15263747 tane asistan değiştirdiği sağır sultanın bile kulağına gitti. hatta şu gezilerden birinde meghan’ın başkanın karısına kadar çayla haşlayıp william’a şikayet edildiği ve william’ın bunun üstünü kapattığını bilmeyen duymayan kalmadı. william kıçlarını toplarken iyi ama eleştirirken kötü, tu kaka öyle mi? resmen az bile yapmış dedirtiyolar insana! ya siz yemeyin içmeyin sarayda kim ne dedi, ne yaptı, ne zaman yataktan kalktı, ne zaman su içti, ne mimik yaptı hatta ne zaman sevişti dibine kadar kayıt altına alıp mızırdanın saraydakiler de size he siz haklısınız desin! william az bile yapmış! adamın karısını, çocuklarını hedef gösterteceksin kendi karına gelince canım karıma şunu dediler bunu dediler! dünyanın en kıymetlisi senin görgüsüz karın değil sen de değilsin! haddinizi bilip dedikoduculuk, düşürümcülük yapmasaydınız! resmen meghan markel gelince karıştı saray işte yoksa hiç sahip olmadığım kız kardeşim dediği kate’le ilişkileri bile acaba aralarında bir şeymi var dedikodusu çıkmasına neden olacak kadar iyiydi. şimdi dünyaya kendilerini rezil edip böyle çocukla gelin düşman başına saray bunlara iyi bile dayanmış dedirtiyolar arkalarından ama arkalarından sövdürmeyi iyi sevmişler anlaşılan sövmeleri katlanarak artırmak için ellerinden geleni yapıyolar sövüldükçe daha çok belgesel daha çok kitap çıkarıyolar kusturacak dereceye geldiler insanları hatta bu ve karısını gören otomatikmen kusuyor artık bu saçmalıklardan!
    royallerin de royalliğin de karnı ağrısın! mesele royallik değil artık konum, mevkii ne olursa olsun insan özel hayatını para kazanmak için ifşa ediyorsa ahlak dışıdır bu! esra erol program vakalarından ne farkı kaldı şimdi bunun?! dünyanın en iyi eğitimini de alsan adabı öğrenemiyorsun işte!
  • eglenceli, seksi, kizil kafali hayallerimdeki beyaz atli prensdi. su an itibariyle shrek serisindeki yakisikli prens bile gozumde daha degerli. tapu memuru kilikli abisi megerse gercek sarayliymis. kardesinin anladigi dili bir o anlamis. eline saglik.

t: susmayan, konustukca daha da batan eski soylu.
  • wiliamı kaptırınca gözlerimizi kendisine çevirdik.baktım da düğün sırasında bu daha yakışıklıymış sanki. en azından kelleşen abisinin yanında sırma saçlarıyla rocks yani.gözümüzü dört açalım da bari harryi kaptırmayalım; kraliyet ailesi bence bi avam gelini daha kaldırır.
  • prens harry mi brooklyn beckham peltz mi hangisinin daha amsalak olduğuna karar veremiyorum.
  • abisi bunu dövdürttüyse ellerine sağlık.

bence windsor'ın alt odalarından birinde boğdurtmalıydı, ki bu kadar kepazelik yaşanmasın.

ecdadımız gene haklı çıktı mirim.
  • malum ingiltere tahtının bir bir filmleri yapıldı. oscar alanlar oldu filan... henüz bu velet ve abisini anlatan bir film çekilmedi. o da çekilir yakında. karı kız ayağı bu arkadaşta, dumanlı kafa olayı, içki olayı bunda... yardırıp ırak'a gitmeye kalkmalar da bunda. eğer biraderiyle beraber prens harry'i anlatan bir film çekerlerse, kendisi oldukça renkli bir karakter olcak gibi duruyor. şu diyalog da kaçınılmaz gibi :

prens william : polo oynadıktan sonra arka bahçedeki verandada şerilerimizi yudumlamaya ne dersin sevgili harry?
    prens harry : yav bıragalaanı seversen abi ya... lilly adında bi hatunla yorkshire'da randevum var, bira içip ot çekcez... şeriymiş... te allahım hasta edersiniz insanı...
  • ırak, afganistan farketmez askerlik yapmak ingiltere'de zorunlu değilken en azından bi şekilde ortadoğunun havasını solumuş, nolursa olsun savaşı bir şekilde görmüş olan prens. bırakın savaşı, zorunlu olduğu halde vatani görevini bile yapmaktan kaçıp, çürük raporu almaya çalışan politikacı çocukları da gördük biz. beterin beteri var.
hesabın var mı? giriş yap