• anasinin karninda sabredemeyip erken dogana denir.
    delikanlilik alemlerinde ayri bir yeri vardir.

- bak koçum sabirli ol biraz,parani alacaksin.hem sen ananin karninda nasil bekledin 9 ay ha ?
    - ben prematüreyim laaaynnn!! ...çottt çottaaank...
  • öncelikle şunu belirtmek isterim ki, diğer memeli türleriyle karşılaştırınca aslında tüm insanlar prematüre doğmaktadırlar. bunun sebebi de tamamiyle beyinlerinin büyüklüğüdür. şöyle ifade edebilirim ki, fetüsçüklerin beyinleri ve o beyni taşıyan başları kadın vücut yapısının doğum yapmaya izin verdiği son noktaya kadar büyür, oysa o noktada diğer memelilerin doğdukları hale kıyasla son derece az gelişmiş, son derece muhtaç haldedir yavrularımız, ve böylece başka türlerde rastlanmayan uzun ve bağımlı bir bebeklik çağına adım atarlar.
    sırf insan türüne baktığımızdaysa prematüre çocuk doğurmanın sebepleri tam olarak bilinmemekle beraber hamilelik döneminde aşırı sigara, içki ya da zararlı birtakım ilaçların kullanımı, kötü beslenme, yoğun stres, hastalık geçirme ve rahmin yapısındaki muhtelif bozukluklar risk faktörü sayılabilir, ki bu saydıklarımın çoğu zaten bebeğinizi illa prematüre yapmasa da ona başka bir şekilde zarar verecek etkenlerdir. bunun dışında on dokuz yaşından erken ve otuz beş yaşından geç doğum yapmak da tehlikelidir.
    ikizlerde, üçüzlerde ve diğer çoğul doğumlarda erken doğma olasılığı ise çok yüksektir. ayrıca -hayata zamanında prematüre olarak atılmış bir bebek olduğum için- elem içinde belirtiyorum ki, bu çocukların zekalarının tam zamanında doğmuş çocuklara göre daha düşük olduğu ve ilerde öğrenme bozuklukları yaşama olasılıklarının da daha fazla olduğu saptanmış. çok üzülüyorum, her gece ağlıyorum.
  • genellikle ic organlarina destek verilmesi gereken bebek. 27 haftalik doga oglumuza suan cigerleri gelissin diye hava pompalaniyor (yada tibbi ne adi var ise artik). bir de duktus arteriyozusdenilen olay var tabi. erken dogum oldugu icin onun da kapatilmasi gerekiyor.

bebegi o sekilde kablolara bagli gormek insani gercekten uzuyor. sabir..

edit: cok sukur hersey yolunda artik herhangi bir sorun kalmadi :)

4 yil sonra gelen edit: turp gibi oglumuz :)

8 sene editi: cok sukur her sey yolunda :)
  • sabirsiz olarak adlandirilan sahislar oluyor bunlar buyudukce. ama keske o kadar basit olsaydi. yani keske sadece sabirsizlik olsaydi premature olanlarin derdi...

ben misal 7 aylik dogmusum, dusunsene, 7 ay. toplamda 2 ay erken yani. saka gibi. dogduktan sonra da tam 1 bucuk ay boyunca kuvozde tutulmusum, hastanede. annem bana dokunamamis bile. gelisimimi yapay bi sekilde tamamlamisim yani, ne kadar ic burkucu. kuvozden cikartilip eve gonderildigimde de ailem tembihlenmis beni opmemeleri ve yakin temaslardan kacinmalari konusunda. annemin sutunu bile emmemisim. bu hikaye bana tamamen cok uzucu geliyor, bastan sona.

yakin temaslar ve anne sutu emmek bebek gelisimi icin cok onemli biliyor muydunuz?
    ben belki bu yuzden yakinliklara ve icten dokunmalara ve sıkı baglara ölesiye actim hep, hala acim.

iste bence erken dogum hayata dair en ic burkan detaylardan biri.
  • anasının güvenli karnında değil de lanet(!?) dünyada birkaç ay fazla geçirmeye hevesli bünyelerin tercihi.
  • hafta olarak bakarsak her iki oglumda bu gruba dahil oluyor biri 36. hafta digeri 32. hafta. neden boyle oldu bilinmiyor. ıhtimaller arasinda bir suru sey sayilabilir. ılki kordon dolanmasindan erken alindi. her hangi bir sorun ile karsilasmadik. biraz sakin bir mizaci var. agir kanli. kucuk olan 32 haftalik geldi dunyaya. ciger gelisimi icin desteklendi kuvezse 10 gun kadar. zulumdu resmen. 10 gun dokunamadik. simdi tam firlama. evdeki duvarlar yetersiz kaliyor. her ikiside neredeyse anne sutu almadi. buyuk olan 4 ay kucuk olan ise yaklasik 1 ay kadar alabildi.

her ikisinde de esimde bir rahatsizlik olmadi. sigara, alkol yok. ılkinde calisti, ikincide calisamadi. ılkinde progeatan, folki asid, kan hapi vs. kullanabilirken ikincide hic birini kullanamadi. hatta yan etki yaptigi icin bir kac kez tedavi oldu.

ozetle annenin sucu degil. her hangi bir olumsuzluk yok gelisim acisindan(ya da bizimkilerde yok sukur). o yuzden sakin olun, uzulmeyin vaktinizi bol bol onlar ile gecirin.
  • zamanımızda yediğimiz içtiğimiz herşeye gdo denen pisliğin bulaşmış olması

benim gibi ebeveynlerin ilk üç ve son üç ayda dikkatli olmaları gerekirken abazanlıktan cinsel ilişkiye sınır koyamaması

ağırlıklı nedenleriyle ortaya çıkan durum

ayrıca prematürite sebebiyle erken doğan çocukların birçoğunda ufak tefek bile olsa kalıcı problemler olduğu ve yine günümüzde yiyecek içeceğe teknoloji nedeniyle gdo denen illetin bulaşması ile paralel olarak gelişen tıp teknolojisi sayesinde prematüre bebeklerin doğum sonrası yeni doğan yoğun bakım(küvöz) servisinde kaldıkları süre içerisinde hayatta kalma savaşını galip bitiren bebeklerin sayısının ciddi miktarda artış gösterdiği gibi kalıcı kusurların da ciddi azalma gösterdiği istatistikler tarafından belgelenmiştir

yine ayrıca kız bebeklerin küvözde verdiği hayat mücadelesi sonucunda erkek bebeklere göre yaşama oranının daha yüksek olduğu ve daha az kalıcı hasar taşıdığı da istatistik olarak belgelenmiş bir gerçektir

iki prematüre bebek büyüten yazar

ayrıca alakanız varsa internetten saçma sapan şeyler okuyup anksiyete bozukluğunuzu şizofreniye dönüştürmeden sakin olunuz ve uzmanlara güveniniz

herkes için tavsiye sevgiyle büyü prematüre bebek
  • 2 yasina kadar gelisimleri dogmalari gereken tarihe gore takip edilen bebeklerdir. soyle ki bebek eylul aynida dogmussa ancak kasim ayinda dogmus olmasi gerekiyorsa aralik ayinda gercek yasi 3 ay ama doktorlarin kabul ettikleri yasi yani duzeltilmis yasi 1 aydir. fiziksel ve motor gelisimleri duzeltilmis yasa gore kontrol edilir. aradaki fark buyuk cogunlukla 2 yasina kadar kapanir ve gercek yasa gore gelisim kontrolune gecis yapilir. normal bebeklere gore cok daha hassas olduklarindan, dis dunyayla mumkun oldugunca temas etsin mikroplarla tanissin tezi soz konusu degildir. uzun muddet oldukca steril kosullarin saglanmasi, fazla kalabalik ortamlara goturulmemeleri, hasta kisilerin ev ziyaretlerine kabul edilmemesi, aile bireylerinin ve ziyaretcilerin grip asisi olup ozellikle el temizligine cok dikkat etmeleri onerilir. cogu premature bebek annesi kac aylik diye soruldugunda o anki ruh haline gore duzeltilmis yasi soylemeyi tercih edebilir, bunun nedeni , niye bu kadar kucuk, yeterli sutunuz yok mu, hasta mi vb isguzar devam sorulariyla muhattap olmamaktir.
  • ne zormuş prematüre bebek sahibi olmak inşallah sağlıklı bir gelişim gösterir bende aylar sonra bu yazdıklarımı okur bir tebessüm ederim
  • bu bebişler doğduklarında dış ortamda çabuk ısı kaybederler ve ısı üretimi yeterli değildir. bu nedenle doğum anında mümkünse odanın ısısı 25 derecenin üzerinde tutulmalı, eğer mümkün değilse müdahale edileceği ısıtıcının önceden hazırlanıp örtülerin de ısıtılması gerekir. ayrıca bebeğin taşınacağı küvöz de önceden ısıtılarak hazır bekletilmeli.

ayrıca preterm bebekler yüksek oksijen saturasyonuna da daha duyarlıdır. bebeklerin anne karnındaki oksijen saturasyonu %60, normal zamanında doğan bir bebeğin doğumdan 10 dakika sonra saturasyonu %90'a çıkar. bu bebeklerde oksijen saturasyonu %90-95 arasında tutulmalı ve oksijen verirken bu seviyeye yavaş yavaş çıkılmalı.
hesabın var mı? giriş yap