• yıllardan 1998. elinde kumandayla kırlenti yastık yapıp uzanmışsın kanepeye. hey yavrum benim. en rahat pozisyonu bulmuşsun. dışarıda yağan yoğun kar yağışıyla ertesi gün okulun tatil olduğu haberini almışsın. şimdi için daha bir rahatlamış. gidip gelip perdeyi aralıyorsun. sokak lambasından karın ne kadar yağdığını kestirmeye çalışıyorsun. sobaya yeni kömür atılmış. içerisi sıcacık. hava erken kararmış. 55 ekran televizyonun hemen yanındaki sehpada yeni aldığın atari, sarı 1000 in 1 yazılı kasetiyle duruyor. ertesi gün adaptörün anası sikilene kadar onunla oynayacaksın. gidip televizyonun dantelini kaldırıyorsun. kumandayla show tv'yi açıyorsun. power rangers başlamış. zordon'nun rangers'lara danışmanlık yaptığı sahne açık. muftaktaki yemek kokuları, akşam yemeğinin habercisi. az sonra önceki günden sipariş verdiğin cipsle birlikte peder bey işten gelecek. sıcacık bir aile havası.

hayat, hayat.. mına koyim.
  • ilkokulda bir kız arkadaşım power ranger grubu kurmak istemişti ve gözlüklü olduğum için o zamanlar ben blue ranger olmuştum.

ilk zamanlar tamam kabul eğleniyorduk falan sonra iş ciddileşti. bir gün okula naylon eldiven getirmişti. şuna benzer cümlelerle bizi büyük bir operasyonun içine sokmuştu:

-arkadaşlar evden eldiven getirdim. madem biz power rangerız o zaman herkese örnek olmamız lazım. şimdi şöyle yapıyoruz. teneffüslerde okul bahçesindeki çöpleri topluyoruz ve okulu tertemiz yapıyoruz. tamam mı? anlaştık mı?

baktım grubun diğer üyeleri kabul etti, ben de kabul ettim. yere gereksiz çöp atan herkese çıkıştık ve her teneffüs mutlaka temizlik yaptık. bir cuma günü hiç unutmuyorum, okul müdürümüz bizi istiklal marşı okunmadan önce yanına çağırıp tebrik etmişti:

-bazı arkadaşlarınızı öğretmenler teneffüste çöp toplarken görmüş. bu davranışları için arkadaşlarımızı alkışlayalım. grup power rangers'a çok teşekkürler.

okulda önce biraz dalga konusu olmuştuk ama buna değmişti. anlıyorum ki şimdi gerçekten ufak yaşlarda yapılanın yeri ayrı oluyor. kimse bilmez ama o zamanlardan beri hala içimde bir blue ranger yaşar.
  • gruba sonradan katılan yeşil renkli olanı elindeki helvacıoğlu flütüyle uzak denizlerde yaşayan robotunu çağırırdı terliklerini getirsin diye. galiba sonradan beyaz renge bürünmüş the white olmuştu. tabi balrog malrog hak getire, bunun tek derdi pembeli kızı tavlamaktı.
    aynı zamanda fazlasıyla amerikan lise gençliği triplerinde olan bu süper kahraman güruhu badiden bile dandik kostümlü spastik canavarlarla dövüşürlerdi. en büyük düşmanları ise uzaydaki üslerinden bunları seyreden yerden bitme bir ucube ile rimelleri akmış bir kokona idi. böyle de gerzek bir dizi idi.
    ne var ki oyuncakları falan da çıkmıştı zamanında; kasksız ile kasklı kafalar dip dibe yapışıktı, göğsündeki düğmeye basınca biri içeri girer diğeri çıkardı sanki birden pavır rencıra dönüşüyormuş gibi. evet bende de vardı, ne var yani? kafasını (daha doğrusu kafalarını) koparmak için çok uğraşmıştım ama olmamıştı.
    "go go power rangers" şeklindeki şarkılarını ise ilk duyduğumda "doktor pavır rencırs" dediğini sanmıştım, mahalledeki diğer aklı evvel veletler gibi.
  • bunların her birinin bi hayvanı vardı aslan kaplan falan, sonra bu hayvanlar upgrade edildi, maymun ayı kurbağa oldu,komik oldu. dizi bittikten sonra toplu halde glasgow rangers'a transfer olduklarını duydum.(bkz: iğrenç espriler)

bir de bu power rangers'dan sonra başlayan adını hatırlayamadığım korku dizisi vardı, kaçırmaz izlerdik.

korku dizisinin adı goosebumps imiş.
  • saldırgan teletubbiler...
    yine renk renk... canları cehenneme yediler bitirdiler kardeşimin beynini.
  • ilkokul yıllarının goosebumps ile birlikte vazgeçilmezi. bir süre sonra power rangers çocuklara şiddeti özendirdiğinden, goosebumps ise korkudan altına sıçtırdığından yayından kaldırılmıştı. siyah ranger'ın zenci olmasından tut, soap opera kıvamındaki çekimlerine kadar bildiğin kötü bir dizidir aslen ama nasıl birçok dandik 90'lar türkçe pop şarkısını hala ayıla bayıla dinliyorsak, save opsiyonu olmamasından mütvellit super mario atari oyununda öfke nöbetleri geçirmiş olmamıza rağmen mario deyince akan sular duruyorsa, siyaset ve mizahtan zerre anlamadığımız dönemlerde olacak o kadar'ı kaçırmadan izlemiş olup arada bir müziğini mırıldanırken yakalıyor isek kendimizi, işte tam olarak aynı sebeple şükranla anmaktayız bu diziyi. çocukluğumuzdur neticede, atsan atılmaz ki.

yaşı kemale ermemiş gençlere efendi adam* vs.piç adam* ikilemini ilk kez yaşatan dizidir ayrıca, şeker kız candy** ile birlikte. gerçi benim adamım jason'dı başından beri, gold ranger olarak geri döndüğünde tommy bunun yalakası olduydu da ne sevinmiştim. hey gidi.

tabii oyuncakları da modaydı o zamanlar, babama yalvar yakar oyuncakçıya gidip ne yazık ki bir miktar geç kalmış olmamdan dolayı pembe ranger'la eve dönmem de ayrı bi travmaydı. sağlık olsun, kimberly candır.
  • kucukken surekli bir aksilik, odev, misafir zart zurt gibi etmenlerden dolayı bi turlu izleyemedigim dizi. o sıralar ilkokul cocukları arasında buyuk bir zeka urunu olan powerrangerscilik oyunu vardı ve diziyi izlemeyen bir iki sahsiyet hep ezik kalırdı oynayamadıgı icin (yıllar sonra bu duruma sukredeceklerini ne bilsinler tabii). bunların kızlar arasında en tutulanı pembeydi sanıyorum.sınıfın en cimcime ve sinir kızı daha oyun baslar baslamaz "beeen peeembeyiiiim" diye bunu cümle aleme ilan ederdi. hicbir allahın kulu da "niye hep sen pembe oluyosun daha karakterler belirlenmeden" diye uyuzluk yapmazdı. o kızın her dedigi olurdu zaten...
  • jetix'de über bir seslendirme ile yayınlanan çizgi film.

- mavi ranger: hiaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    - sarı ranger: kiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ( bu reklam almış )
    - pembe ranger: hobaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    - başka bir renkli ranger: hayaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    - ebemkuşağı rangerlar: ( toplu bağırma seansı ) ziyaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

başka da bir numara yok. bu ne lan?
  • hep mavi ranger idim ben. görev adamı, egosu olmayan, iş bitiren tip. ama asla bir yeşil ya da beyaz kadar karizmatik ve yakışıklı değil.

orospu çocuğusun beyaz ranger. pembe ranger'ı öptüğünde bütün çocuk alemi anana küfür etti. bir de utandı televizyon başında. veletler.
  • mübarek insanın biri ilk 2 sezonun tamamını yüklemiş youtube'a. 60 bölüm falan var. hepsi ortalama 250 bin kere izlenmiş.

insanlar bu kadar seviyor şunu, niye doğru düzgün filmi çekilmiyor ?

gogo power rangers amına koyim !
hesabın var mı? giriş yap