• jeremy clarkson'ın bu serinin bir modelini incelerken dar arka koltukları için güzel bir yorumu vardır:

"bu darlıktaki arka koltuklara geçmeleri için ince çocuklara sahip olmalısınız. ama bir 911'iniz varsa zaten ince bir eşiniz olacağı için bu sorun olmaz."
  • aslında olmayan otomobildir. şöyle ki almanya dahil dünyanın dünyanın hiçbir yerinde porsche 911 diye bir otomobil satılmaz ve satın alınamaz. porsche 911 esasında aynı bmw 3 serisi, mercedes c serisi gibi bir otomobil serisidir ve kendi içersinde (opsiyonları hariç) 23 ayrı versiyon barındırır. gene 911 porsche markasının en eski ve en bilinen model serisi olmakla beraber, porsche panamera, porsche cayenne, porsche macan ve porsche boxster serilerinden sonra en çok satan 5. serisidir. sadece porsche cayman serisinden çok satar.

(bkz: porsche 911 carrera)
    (bkz: porsche 911 carrera s)*
    (bkz: porsche 911 carrera 4)
    (bkz: porsche 911 carrera 4s)
    (bkz: porsche 911 carrera gts)
    (bkz: porsche 911 targa 4)
    (bkz: porsche 911 targa 4s)
    (bkz: porsche 911 turbo)*
    (bkz: porsche 911 turbo s)
    (bkz: porsche 911 gt3)
    (bkz: porsche 911 gt3 rs)***
    (bkz: porsche 911 r)***
    (bkz: porsche 911 gt2 rs)**

(bkz: porsche 911 carrera cabriolet)
    (bkz: porsche 911 carrera s cabriolet)
    (bkz: porsche 911 carrera 4 cabriolet)
    (bkz: porsche 911 carrera 4s cabriolet)
    (bkz: porsche 911 carrera gts cabriolet)
    (bkz: porsche 911 turbo cabriolet)
    (bkz: porsche 911 turbo s cabriolet)

(bkz: porsche 911 gt3 cup)***
    (bkz: porsche 911 gt3 r)**
    (bkz: porsche 911 rsr)**

|._||_q
  • birkaç aydır 911 kullanıyorum. bu süreçte hayatımda en büyük değişikliklerden biri otobanda götümün dibine kadar girip selektör atan bmw'lerin ortadan *tamamen* kalkması oldu. hayır hızlı gittiğim için değil, adam sidik yarışına giremeyeceğini düşünüyor. baştan efendi oluyor.

trafikte bmw terörü diye bir şey sahiden varmış. bazı şeylerin aslında ne kadar kritik olduğunu yokluğunda anlıyorsun. tuz da öyle bi şey aslında. neyse konu dağılmasın.
  • 2013 yılı itibariyle 50. yaşını kutlayan otomobildir.

daha önemlisi: geride kalan 50 yıl için;

"tüv"ün (alman teknik denetleme kurumu'nun) yaptığı 2. el muayene sonuçlarına göre en az sorun çıkaran otomobiller listesinde yıllardır 1. sırada bulunan otomobil.

hem de tüm yaş gruplarında: ister 1-3 yaş olsun, ister 10 yaşında olsun.

otomobilin birinci sınıf malzemelerle ve birinci sınıf işçilik ile üretildiği tartışılmaz, ama tüv sonuçlarının asıl nedeni porsche 911'lerin sahipleri tarafından en iyi bakılan ve yaşamlarının büyük bölümünü kapalı garajlarında geçiren otomobiller olmasıdır.

gece yarısı yol kenarına parkedilmiş bir 911 göremezsiniz, aynı şekilde kaç yaşında olursa olsun, mekanik olarak yaşlı, tamponu çizik ya da rötüşlu bir araçla karşılaşmanız da nadirdir.

911'lerin kendilerinin de nadir olması gibi.
  • her gün bir adım daha yaklaştığım bebeğim.

almak için sadece birkaç milyon eksiğimin kaldığı, bugüne kadar, arzulayıp da sahip olamadığım tek otomobil.

gerçi bir kez 996 kasasını alıp bindim, fakat nedense onu 911’den sayamıyorum hiç.

görsel

şuraya konfigratörde yarattığım 911’i bırakıyorum. takriben 8 milyon lira olması haricinde, en ufak bir kusuru yok.

bizler 520i’lerle, mercedes’lerle masturbasyon yapıyoruz da, olay tamamen bu arkadaşta.

alıp, ölene kadar satmama kararımı verdiğim günden beri, bunun için çalışıyorum resmen.

bayisinden sıfır km olarak çıkarttığım gün, burayı editlerim umarım.

tanım: ilk ve tek hayalim.
  • bugün bir avm'nin otopark girişinde bu araba sayesinde efsane anlar yaşadık. yok lan tabi ki bir tur vermedi adam bize. şimdi şöyle; hani otopark girişinde güvenlikten bir abi lpg var mı diye bagaj kontrolü yapıyor ya. önümüzde bu araç vardı ve kontrol için yavaşladı ama bomba bir güvenlik görevlisi vardı ve
    " devam et devam et. sende lpg varsa ben darılırım" dedi. biz tabi puhahahaga diye güldük. bizde de dandik 2006 fusion olduğu için bir taraftan gülerek " ben hemen açıyorum abi bizde olabilir " dedim. "yok sen de devam et" dedi. biz videoya alamadığımız için pişman olarak kahkalarla devam ettik. neşeli ve rahat insanlara ihtiyacımız var her yerde.
  • eski modelleri için porsche, özel mineral yağ ürettirip kendi markasıyla satmaktadır.

kendi aracınız için tam senterik mis gibi yağ kullanın tabii. ancak o yıllarda üretim teknolojisi yüzünden kaliteli mineral yağ kullanmak gerekiyor ve porsche'nin kendi markasıyla sattığı dışında kaliteli mineral yağ bulmak imkansız gibi bi'şey.
  • sadece yapılmış en güzel araba değil, üretilmiş en güzel mekanik şeydir 911. misal ferrari, lambo veya aston martin angelinam joliem'le rocco'yu kıskandıracak bir geceyse, winona rider'la 15 günlük sakin bir çatı katı aşkıdır 911. o kadar güzel bir otomobildir ki, her seferinde angelinam'ı tek geçecek benim gibi bir bireyi bile, winona ile bir çatı katına girmeye ikna etmiştir.
    winona'nın geçici kleptomani krizleri gibi, onun da ufak tefek sorunları vardır. virajlarda götü dışarda kalır, iç mekanı bir mekan olmaktan uzaktır ama seven adama hikayedir bunlar.

onun için bir de haiku yazdım:

dolapta bir gün kalan
    karpuz gibisin
    porsche 911
  • arkadan en güzel görünen otomobildir kanımca. o ne güzel bir görüntüdür, yola yapışmış ve ayrılması imkansız bir vantuz gibi.. araç yol tutuşunu görüntüsüyle belli ediyor adeta..bunu sağlayan geniş ve şişirilmiş arka çamurlukları, 911 turbo ve gt2 modellerinde daha da abartılı olduğundan görüntü daha da güzelleşiyor.. ayrıca yaptığım hesaplara göre, önümüzdeki 20 yıl boyunca arkadan görmeye devam edeceğim otomobildir..
  • porsche 991 kodadlı güncel kasasının boyutları;

uzunluk: 4499 mm
    aks mesafesi: 2450 mm
    genişlik: 1808 mm

kendisinden hemen hemen 50 yaş büyük atasının boyutları ise;

uzunluk: 4290 mm
    aks mesafesi: 2211 mm
    genişlik: 1700 mm

işte bu yüzden aynı renk ilk ve son nesli yan yana getirdiğimizde böyle değişik enstanteneler yakalanabiliyormuş;

http://roa.h-cdn.co/…llery-1482418819-carrera04.jpg

http://roa.h-cdn.co/…llery-1482419718-carrera02.jpg
hesabın var mı? giriş yap