• 5 temmuz 1997'de harbiye acik hava'da gerceklesmis olan konser. sertab erener ve levent yuksele popcular disari diye bagrilmasi sebebiyle magazin bultenlerinde bile gormustuk pentagramin adini. hatta levent yuksele "noldu neden boyle oldu levent bey" diye soran bir muhabire levent bey o malum siritmasiyla "popcuyuz biz" diye bi cevap vermisti ki hala aklima gelince gulerim.
  • 4 subat 2007 pentagram istanbul konseri sırasında yine hortlayan ve kanımca, sapla samanın karıştırılmasının son raddesini animsatan slogan.

popçu'dan kasıt nedir merak etmekteyim.

popüler demek istiyor olamazlar, zira bu kadar senedir konser işindeyim, bostanci gösteri merkezi'ni bu kadar kalabalık çok az gördüm. yani oldukça popüler bir grup var sahnede.

pop müzik olarak tabir edilen tarzın icracılarını veya dinleyicilerini kast ediyor olabilirler. ama bu da saçma zira yine orada kenan doğulu veya rober hatemo tişortlü kimseyi görmedim. olsa bile, adamın dışarı çıkıp çıkmayacağı sana mı kalmış, bırak dinlesin müziği. rock kardeşlik barış içeren bir felsefeye sahip değil midir?

sahneye davet edilen, pentagram'dan ayrılıp kendi seçtiği yolda başka bir tarz müzik yapan ogün sanlısoy'a diyor olabilirler ama bu da bir garip, çünkü ogün ne pentagram kadar popüler olmuştur ne de pop müzik kulvarında seyretmektedir. kaldı ki; sana ne, adam ister orda durur ister evinde oturur.

bu tepki muzikten para kazanmaya karşı gelişmiş olabilir mi diye düşünüyorum, ama ondan da emin olamıyorum. zira müzisyenler para kazanamazsa icra da yapamazlar, bu sefer hiç konser izleyemezler.

sanırım beni tanıdılar ve bana bağırıyorlardı..

neyse ucuz atlatmışım..
  • pentagram'in bir donem $ebnem ferahla beraber duzenledigi konserler sirasinda $ebnem ferah'a yonelik olarak soylenen ve bagirilan slogan.daha sonra pentagram'in kendi uyesi gitti pop yapti.boyle i$te..
  • popçular dışarı sloganı, pentagram’ın anatolia albümünün harbiye açık hava tiyatrosu’ndaki tanıtım konserinin başında, oradaki izleyicinin tezahüratından gelmekte. bunu yapmalarının sebebi o gün oraya arkadaşlarını izlemeye giden sertab erener, levent yüksel, teoman gibi isimlerin seyircilerin aralarında olması.
    işin ilginci tarkan gözübüyük durumu aynen şöyle aktarıyor:

"tezahürat o kalabalığın içerisinde bir süre devam etti. ama biz sahneye çıkmanın hazırlığı ve konsantrasyon içerisinde bunların farkında değildik. hiç haberimiz olmadı olaydan, ta ki iskender*’in stüdyosunda albümü mikslemek üzere bantları teyplere takana kadar.

o albümün isim babası aslında duman grubundan kaan tangöze’dir. o da o gün oradaydı, beraber bir proje üzerinde çalışıyorduk. bantları teybe koyup mikslerin kanallarını açtığımızda ilk duyduğumuz şey, seyircinin o tezahüratı oldu. bu ses konserin introsunda çaldığımız giriş bölümüyle iç içe geçtiği için onu kesmemiz söz konusu değildi, böylece konserin introsu aslında bu tezahürat olmuş oldu.

kaan da ’popçular dışarı! işte albümün adı bu olsun!’ dedi. aslında seyirci karar vermiş oldu albümün başlığına, daha çok işin mizahi yönüyle bakıp hareket ettik..............."

şubat 2004 roll "bir çölün ortasında"
  • konser sırasında bu slogan levent yükseli görünce bi daha diye şarkı söylemeye başlayan seyirciye, bu parçadan hoşlanmayan diğer seyirciler tarafından atılmıştır. daha sonra grup elemanları bu sloganın popa değil beşinci güç olarak adlandırdıkları medyaya bir tavır olduğuna karar verip albümün adına bu şekilde karar vermişlerdir.
    (bkz: popcu/#1114602)
  • pentagram'ın en başarılı performanslarından biridir. üzerine dolaşan polemikler bitmeyecek gibi görünse de aslında olay fazla karmaşık ve anlaşılmaz değildir. rock ve onun türevi olarak heavy metal'e pop diyen zihniyetler için

(bkz: popuçlar dışarı)
    (bkz: rock müzik dünyayı kurtaracak)

yukarıdaki bakınızları açmak gerekirse, rock müzik ya da metalci olmak bir yaşam tarzı değildir sadece dürüst, onurlu, olduğun gibi olmayı da içeren bir felsefenin sadece bir parçasıdır. bu felsefe belki de sadece kısıtlı bir ortamda yeşermiş ve fazla bir açılım bulamamıştır ancak bu durumda da (bkz: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak) gibi bazı büyük yanılgılara düşmemek gerekmektedir. bilgi sahibi olunduktan sonra hala rock müziği piyasadaki bir kısım gitar kullanan popçulardan ibaret sanmak yanılgısına da düşmemek gerekmektedir. bütün bunlardan sonra hala rock popüler müzik olarak ifade edilecekse burada sadece bir aymazlık ya da bilinçli bir çarpıtma söz konusu olabilir.
  • cok pop bi tavır
  • mukemmel bir konserin mukemmel albumu. slayerin black magic coverini icerir ki tom araya hastasi olmu$tur sozkonusu coverin.
  • hala dinlerken pil bitecek diye korktuğum albüm. artık kaç yüz pil bitirdiysem zamanında.
hesabın var mı? giriş yap