• türklerin yaptığı en iyi dublajlara sahip olan filmler.
  • amerika'nın hababam sınıfına cevabı.
  • kimilerine göre berbat olabilir. hatta yeni nesile göre berbattan öte olabilir. ama yaşı yetip de sinemada veya televizyonda izleyenler için eminim efsanedir. zaten çocukluğa/gençliğe dair bu tür filmler çok anlamlıdır. police academy bana o dönemleri hatırlattığından benim için eskimeyecek bir filmdir. ilk kez atv'de izlemiştim. epey komikti. haytavır, teğmen, mahoney, barbarra ve diğerleri. çok sağlam komik ve eğlenceli karakterlerle bezeli, eğlenceli bir polisiye. 8.filmi 2014'te vizyona girecekmiş. gerek yok tabi ki. zira hiçbir zaman ilk filmi aşamayacak bu yeni devam(lar).
  • küçükken seyredildiğinde gay bar ve masa altından oral seks sahnelerine anlam verilemeyen filmdir. daha doğrusu ben seyrettiğimde anlayamamıştım.
  • mahoney, jones, hightower, sweetchuck, zed, tackleberry, hooks, callahan, cmdt. lassard, capt. harris, house, proctor ve niceleri...
  • imdb'de, en kötü yüz film listesinde 7 - 6 - 5 - 4 sirasiya girmiş seri... güldüktü ama...
  • bir süre aralık bıraktıktan sonra tekrar seyredilince, yine ve yine deliler gibi güldüren bir komedi filmi serisi. ve kesinlike (bkz: blue oyster bar).
  • 7 filmden oluşan seri... en sonuncusu dünyanın en kötü filmleri arasinda ilk ona girmiştir... ağziyla her sesi çikaran polis çok orijinal bir fikirdi...
  • ingiltere'de thatcher, türkiye'de özal ve abd'de de reagan ile 80'lerde başlayan yeni sağ akımının kolluk kuvvetlerine olan etkisini eleştirmek amacıyla çekilmiş film serisi.

peki nedir bu yeni sağ akımı ? kısacası güçlü kolluk kuvvetlerine sahip devlet ve tamamen özelleştirilmeye meyilli ekonomi. bu akımda devlet, kolluk kuvvetlerini güçlendirmek için liyakate pek fazla dikkat edilmeksizin sürekli asker ve polis alımı yapar, tıpkı günümüzde olduğu gibi ancak bu durum liyakat eksikliğinden dolayı zaman içerisinde kolluk kuvvetlerinde yozlaşma yaşanmasına neden olur hatta filmin başlığı şöyledir: the new police recruits, call them slobs, call them jerks, call them gross just don't call them when you are in trouble. bu film serisinde de hükümetin aldığı karar doğrultusunda eski sabıkalılar da dahil herkes polis olabilmektedir hatta bu film serisinin türk versiyonu ise (bkz: ah polis olsam).
    police academy, serisi her ne kadar komedi filmi olarak kabul edilse de aslında içten içe çürüyen ve liyakatsizleşen polis teşkilatının acınası durumunu anlatmaktadır. (bkz: güldürürken düşündürmek). tıpkı rıfat ılgaz'ın hababam sınıfı'nı komedi için değil de eğitim sistemini eleştirmek amacıyla kaleme alması gibi.
  • ruhu 80lerle yaşayan ve 90ların çocuğu olan ben için, ilk ve ikinci filmi efsane olan seridir.
hesabın var mı? giriş yap