• procrastination'ın meşru hali. bir tek ben mi bilmiyorum ama alışınca öyle bir hale geliyor ki hiç bir şey okumadan direk kaydediyorum. liste biriktikçe birikiyor, çünkü kaydettğimden daha yavaş ilerliyorum okuma konusunda.

bi de app'leri gerçekten cillop. hem süper stabil hem de metin gösterme seçenekleri harika.
  • gerizekalı gibi twitterda denk geldiğim linkleri daha sonra bilgisayarımda okuyabilmek için hepsini favorilerime ekliyordum. bu uygulamayı keşfetmem sayesinde bu beyinsizlik bitmiştir.

gayet güzel, amaca yönelik, sade.
  • biri hayrına ekşi sözlük eklentisi yazsa tadından yenmeyecek servis. şu an için entry'yi ayrı bi tabda açıp pocket'a gönderebiliyoruz, her entry'nin altına bi link koysa eklenti mesela. negzel de olur. yazan olmazsa yazın ben aradan çıkartıcam, söz.
  • internette onunuze cikan "guzel bu, musait bir zamanda okurum" dediginiz yazilari etiketleyip arsivleyebilmenizi saglayan uygulama*. web'de kaydettiklerinizi mobil'den de okuyabilirsiniz.

ucretsiz versiyonunu senelerdir kullaniyorum, gayet tatmin ediyor. hatta pocket severler icin guzel bir tavsiye vereyim; hosunuza giden, okuma yapmak istediginiz konulari google'da aramak yerine pocket'in 'explore' tab'inde aratirsaniz pocket kullanicilarinin begenip o etiketle kaydettigi yazilara ulasabilirsiniz.

pocket kullanici kitlesi de cogunlukla okumayi, arsivlemeyi seven insanlar oldugu icin onlarin etiket secimleri ile arama yapmak daha kaliteli yazilar cikartiyor. tek problem bu iceriklerin hepsinin cok guncel olmamasi, mesela 2012'de yazilmis ve cok etiketlenmis bir yaziya da denk gelebilirsiniz fakat pocket gundemi takip etmek icin degil, yayinlanma suresinden bagimsiz gecerliligini koruyan iceriklerden* olustugu icin bu da problem olmaz saniyorum.
  • uygulamanın bir diğer güzel tarafı da bloomberg new york timesvs. haber kaynaklarından makale ve haberleri ücret vermeden okuyabiliyorsunuz haberin linkini kopyala yapıştır yapmanız yeterli fotoğraf infografikler ve tüm metne erişiminiz olmuş oluyor
  • pocket, evernote tarzı uygulamaları aşırı verimli şekilde kullanabilen insanlara gıpta ile bakıyorum. pocket, eski olmasına rağmen çok işlevsel bir uygulama. web eklentisi olarak tarayıcılara entegre olabiliyor olması büyük bir avantaj. platformdan bağımsız her yerde kaydettiğiniz yazılara erişebiliyor olmak, formatlı bir şekilde okuyor olmak büyük nimet lakin insanlar kullanmadıkça arşiv çöplüğüne dönebiliyor ve bu da uygulamayı kullanma güdünüzü törpülüyor.

alışkanlıklardan başlamak lazım bir şeyleri değiştirmeye, telefonlarımızdan veya bilgisayarlarımızdan değil.
  • okumak istediğiniz makaleleri kaydederek canınız istediğinde okuyabildiğiniz, takipçilerinize beğendiğiniz makaleleri önerebildiğiniz son derece sade ve şık bir uygulama.

bir ay kadar önce kullanmaya başladım. özellikle discover sekmesinde çok ilginç makalelere denk geliyorum. koboya gönderme seçeneği de varmış; ama kindle kullanıcısı olduğum için bu özellik bana yaramadı maalesef.

ayrıca bu sabah pilates yaparken ilk defa sesli okuma özelliğini kullandım. bu anlamda da gayet işlevsel buldum. ancak okumayı bitirince makaleyi kaydedilenlerden otomatik olarak siliyor.

neyse yapanın ellerine sağlık. keşke daha önce haberim olsaymış. çok beğendim.
  • özellikleri, ne işe yaradığı baya yazılmış ben kalabalık etmeyeceğim. bu mükemmel teknolojiyi kombinlemek isteyeceğiniz başka bir şey göstereceğim.
    şu sitedeki algoritmanın size verdiği makaleyi okuyup dakikasını yazdığınız zaman pocket arşivinize kayıtlı tüm makalelerin okuma sürelerini tag olarak ekliyor. daha sonra mobilden vs kullanırken inanılmaz faydalı oluyor.
    ayrıca tag olarak eklemesinin bir güzel yanı da mesela bi markette kasada sıra bekliyorsunuz tahmini 5 dk vaktiniz var, taglerden '5min' olanını seçince size 5 dakikada okunabilecek makalelerinizi getiriyor.*
    bu zaman konusunun başka bir yolu var mı bilmiyorum ama bunu ben baya beğendim
  • sesli okuma özelliği gelmiş. merak ettiğim yazıları yemek yaparken, araba kullanırken vb. bir şekilde elim doluyken bir hatun sakin sakin okuyor ben de dinliyorum.

ağlıycam ya teknoloji negzel.
  • okumak istediğimiz şeyleri buraya atıp rahatlayarak tabları kapatmak güzel ama "hadi şunları bir okuyayım" denen nokta hiç gelmiyor. sadece rahatlamak için var adeta. bu listeye eklenenler internet bağlantısı yokken de okunabilse mesela, daha işe yarar olur. bu arada chrome'da da var.
hesabın var mı? giriş yap