• sony'nin ps4 duyurulduğunda müjdesini verdiği yeni streaming hizmeti.

sistemin iki temel amacı bulunuyor: sony çatısı altındaki cihazlarda oyun oynama imkanı sunmak ve bunu anında yapmak. sözlükte tüm akıllı elektronik cihazlarda çalışacağı yönündeki garip yanlış algının aksine playstation 4, ps3, ps vita, playstation tv ve bravia televizyonlarla uyumlu olması hedeflenen hizmet, beta olarak öncelikle ps4'te hayata geçirildi. şu anda ps4 üzerinden ps now'a girdiğinizde çeşitli ps3 oyunlarını parasını ödediğiniz anda indirme/kurulum vs. derdi olmadan oynayabiliyorsunuz.

bu sistemin önümüzdeki yıllarda geliştirilmesiyle birlikte muhtemelen playstation markası sadece sony'nin sanal bir hizmetini ifade edecek ve denildiği gibi fiziki bir konsol ihtiyacını ortadan kaldıracak. böylece belki de sony markası taşıyan kahve makinemizde bile oyun oynamamıza imkan verilecek.

şimdilik geleceği bir kenarı bırakıp günümüze döner de sisteme şöyle bir bakarsak, beta halinin pek de cazip olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. öncelikle fiyatlandırma deli saçması ve herkes durumdan şikayet ediyor. sadece belli bir süreliğine kiralayabildiğiniz oyunların fiyatlandırması için firmalar serbest bırakılmış ve hepsi kafasına göre takılmış. oyunlar genel olarak 4 saat ile 90 gün arasında değişen sürelerde kiralanabiliyor. 4 saat için $5 gibi bir para ödemeniz beklenirken, 90 gün için bir oyuna $30 vermeniz isteniyor ki bu oyunların neredeyse hepsi daha az fiyata zaten satın alınabildiği için bu fiyatlarla oyun oynamak demek, çok geçmeden bir ps3 parasını cebinizden çıkarmanız anlamına geliyor. özetle, gidip de konsolu satın almanız çok daha mantıklı.

fiyatların acilen mantıklı bir standarta oturtulması ve paket abonelik vb. fırsatlar getirilmesi gerekiyor zira bu seçenekler oyuncular için fazla bir şey ifade etmiyor. diğer cihazlar bir yana, ps3'te hizmete sunulduğunda online mağazaya girip aynı oyunu daha ucuza tamamen satın almak mümkünken oyuncuların ps now'da $30'a oyun kiralayacağını düşünmüyorlardır herhalde.
  • apple arcade ve google stadia ile rekabetin kızıştığı belli oluyor. herifler aylık 20$ olan abonelik ücretini çat diye 10$’a indirdi, hatta yıllık ödeme yapıldığında aylık 5$’a düşüyor.

teşekkürler rekabet, teşekkürler kapitalizm.
  • telefonla hugo oynamış nesil için hayal etmesi zor değil.
  • bugün ilk defa deneme fırsatı buldum ve özellikleri neredeyse kendini açmaya yetecek seviyedeki dizüstü bilgisayarımdan bile oyun oynamaya fırsat veren streaming yapısı, playstation now sisteminin güzel yönlerinden biri olmuş.
    the last of us, heavy rain, bloodborne, f1 2016, rdr, street fighter gibi oyunları denedim. f1 2016 da çok fazla gecikme yaşadım. diğer oyunlar ise %70 akıcılıkla çalıştı diyebilirim. oyunlarda lag vb sorunlar görmedim ama kontrol ettiğimiz karakter veya araçların verdiğimiz komutlar karşısında gösterdikleri reaksiyon süreleri bazen biraz gecikmeli olabiliyor. örneğin bloodborne oynarken karakterimin bazı hareketleri sanki ben tuşa bastıktan sonra gerçekleşiyormuş gibi oluyor. ama bu durum oyundan zevk almanızı engelleyecek kadar yoğun yaşanmıyor. gecikmeleri en çok f1 2016 da yaşadım, o yüzden anlık reaksiyonlar üzerine kurulu yarış vb oyunları ps now üzerinden oynamanızı tavsiye etmiyorum. (internet hızım 100mb, uydunet kullanıyorum.)

ps now hali hazırda türkiye'ye hizmet vermiyor. o yüzden ben şu yöntemi izledim :

1 - uk bölgesine kayıtlı yeni bir psn hesabı açtım
    2 - yine uk bölgesi üzerinden yeni bir paypal hesabı açtım
    3 - ps now'a girdim ve 7 günlük free trial paketine paypal ödeme yöntemi ile üye oldum. (ödeme anında para alınmadığı için hesabınızda para olup olmaması önemli değil.)
  • oyunları stream etmesine ek olarak cihazlara indirme seçeneğinin de geleceği söylentileri ortaya çıkmış olan platform. (bkz: xbox game pass)

--- spoiler ---

toplamda 650'den fazla playstation 4, playstation 3 ve playstation 2 oyununu streaming yoluyla oynama fırsatı sunan abonelik servisi playstation now'a indirme seçeneği gelebilir, en azından kotaku'nun kaynakları bunu doğruluyor.

kotaku'nun kaynaklarından edindiği bilgilere göre, indirme seçeneği eylül ayının sonunda playstation now'a gelecek ve başlangıçta playstation 4 oyunları ile sınırlı olacak. geldiğini farz edersek, playstation now sistemindeki playstation 4 oyunlarını playstation plus'ta olduğu gibi cihazınıza indirerek aboneliğiniz devam ettiği süre boyunca oynayabileceksiniz. kotaku, indirilen oyunların birincil playstation 4'te offline olarak oynanabileceğini ve ayrıca aynı playstation 4'e bağlı diğer hesaplarda da oynanabileceğini söylüyor.

kotaku'nun bu haberinden birkaç gün önce de bir redditkullanıcısı playstation now menüsünde "download now" seçeneğini gördüğünü rapor etti. sony ınteractive entertainment konu hakkında resmi bir açıklama yapmadı.

--- spoiler ---

kaynak:

http://www.kotaku.co.uk/…al&utm_source=donanimhaber
  • sony'nin yeni game streaming hizmeti.

deneyin pişman olmayacaksınız. 50mb hatla yaklaşık 2 saat oynadım, herhangi bir sorun görmedim. kesinlikle lag, takılma, yavaşlama vs olmadı. ps vita ve ps3 üzerinde de çalışıyor. harika! ama dikkat pahalıdır: ayda $19.99.

peki nasıl üye olurum diyorsanız:

1. bir kere psn us account'unuz olmalı. yoksa, açın bir tane. ücretsizdir can sıkmaz.

2. account'unuza girdikten sonra playstation now için 7-günlük deneme teklif edildiğini göreceksiniz. hiç hoplamayın, bir türk genci olarak bunu almanızın yolu yok. tabii eğer us menşei bir kredi kartınız yoksa. onda bile epey sorun çıkıyormuş. deneme sürümüne üye olmak için bile us kredi kartı istiyor namıssız. paypal vs yaparım ben demeyin yolu yok. kasmayın, canınızı sıkmayın.

3. direk ebay'e girin ve şu ürünün benzerini bulun: link . $10-$13 arası bir fiyat ile alabilirsiniz. bir aylık playstation now üyelik kodu.

4. üyeliğinizi aldığınız kod ile başlatın. ilk ay sonrası devam etmek isterseniz wallet'ınıza yükleme yaparak veya yine aynı tarz kodlardan alarak devam edebilirsiniz. wallet yüklemeleri için şunu kullanın: link . psn üzerinden kredi kartı vs uğraşmaya değmez, zaten olmuyor da.

5. mortal kombat'da fatality koyun, onu bırakın street fighter'da aduket çekin. bioshock'a dalın. god of war yapın. yükleme derdi yok, bekleme yok. save dosyalarınız cloud'da saklanıyor: ps4'ü kapatın aynı oyuna kaldığınız yerden ps vita'da devam edin.

6. eğlenin rahatlayın.
  • playstation sahibi olmayıp oyunları bilgisayar üzerinden ücretsiz denemek isteyenler adımları takip ederek kullanabilir,farklı mail adresleriyle her 7 günde 1 yenileyebilirsiniz,tek sorun 7 gün içinde başladığınız oyunu bitirmeniz yeni hesaplarla kaldığınız yerden devam edemiyorsunuz.

7 günlük ücretsiz deneme sürümünü nasıl kullanabilirim?

uk hesabı için:

bir mail hesabı ile uk psn ve uk paypal'a üye oluyoruz, adres ve telefon sorarsa bu linkten doldurabilirsinizuk adres. paypal telefonun doğrulanmasını istemediğinden çekinmenize gerek yok. ardından psn hesabınızdan 7 günlük ücretsiz ps now hesabını seçiyoruz. bir ödeme opsiyonu soracak. burdan paypal'ı seçip, oluşturduğumuz paypal bilgilerimizi giriyoruz. hemen sonra 7 günlük süre başlıyor.

uk psn:https://store.playstation.com/en-gb/home/games

uk paypal:https://www.paypal.com/uk/home
  • şu sistemi türkiyede nasıl kullanacağız. yt'deki rehberlerin hepsi çocukların, bedava hesap nasıl açılır temasından oluşuyor. yazarlarda sağolsun bilginin kutsallığı göndermesini her entrilerinde yapıp, bu başlıktaki soruları muhatap almıyor. 2 tane sorum var bu konuyla ilgili
    1)amerika yada almanya amazon üzerinden bir aylık üyelik alırsam bu üyelikle trde kullanabilir miyim?
    2)red dead redemption ve spider-man oynamak istiyorum, kütüphanesinde hala duruyor mu?
  • dualshock olmadan pc üzerinde oynanamıyormuş.

"
    -will ps now on windows pc support mouse & keyboard on the pc?
    -no. the windows pc app is built to work with dualshock 4.
    "

https://www.playstation.com/…aystation-now/support/
  • 25 mbps internetimle gayet güzel bir şekilde red dead redemption oynadığım üyelik şeysi.

açıkçası iyi bir performans beklemiyordum denemek için uk psn’den hesap açtım gayet güzel çalıştığını görünce şuan us psn’den hesap alsam mı kararsız kaldım. üstelik ps4 oyunlarını indirme imkanı da veriyor, stream olmayacağı için onların tamamen sorunsuz olacağını tahmin ediyorum ama henüz denemedim.

bu abonelik sistemi neden bizim ülkede yok hayretlik, çalışıyor işte amk koyun da alalım kendi hesabımızdan.
hesabın var mı? giriş yap