• uygun fiyatli ve ucuz olmasinin guzel yazmasina engel olmadigini gosteren ama temizlemesi zor olan plaisir modeli bulunan dolmakalem markasi.

dolmakalemi ayirabildigim her parcasina ayirip temizlemeden ici rahat etmeyen birisi olarak, bu kalemin damak (feed) kismini damak yuvasindan (section) ayrilabilir sekilde yapmadiklari icin gece uyuyamadim. suyun altina tuttum, bir gece suya yatirdim, siringa ile su bastim ama buyutecle baktigim zaman hala 2-3 damla murekkep gorebiliyorum. neredeyse kiracagim ve elimde temiz ama kirilmis bir kalem olacak.

bu markanin mt. fuji (3776 m)’ye adanmis 3776 serisinin kumpoo modelinin m ucuna ulasmak icin, hic tanimadigim bir japon teyzenin beni arabasina alip, kirtasiyeye yetismeye calismam da guzel bir hatira olarak hafizalara kazindi :p cunku mt. fuji’ye tirmanmis birisi olarak bu kaleme sahip olmaliydim. size mt.fuji’ye tirmandigimi soylemis miydim? behehehe
  • chou kuro (super siyah) adında siyahtan daha siyah, simsiyah, en siyah dolma kalem murekkebi cikarmis ve bana murekkep almama diyetimi bozdurmus olan japon firmasi. (murekkep limitimi doldurdum artik, baska murekkep almak yok!)

japonlar, resmi yazismalarinda siyah murekkepli kalemleri tercih ediyorlar, o yuzden japonya'da kalem satin alirken yaninda gelen kartus da hep siyah oluyor. o yuzden en siyah murekkebi gelistirme cabalarini da anlayabiliyorum artik.
  • bir oyun orjinal çıkış tarihi eskide kalmasına rağmen çok miktarda satılıyorsa... "tarihe geçmiş" sayılabiliyor.. bu kategorideki oyunlara "platinum" deniyor.
    örneğin ps3 oyunlarından pes 2009, halen çok satıldığı için konami tarafından "platinum" kategorisine alınmıştır...

platinum kategorisinde satışa sunulan ürünler genel olarak daha uygun fiyata satışa sunulurlar...
  • 1919'da kurulmuş japon kalem üreticisi. kalitesi yüksek ürünler üretirler. internet sayfalarına şuradan ulaşılabilir.
  • japonya'ya gitme isteğimin nedenlerinden bir tanesi olan kalem markası.
    pgb 1000 modelinin nova orange rengine aşık olup aldığım kalem markası aynı zamanda. ateş turuncusu bir renk aman allah'ım. hem çok rahat bir uca sahip hem de kalem, kağıtta su gibi akıp gidiyor. bakıp bakıp bu zamana kadar aldığım en güzel şey diye kendime hayran oluyorum. evet kaleme değil. (bkz: swh)

platinum dolma kalemlere preppy ile başlayıp pgb 1000 ile devam ettim. yeni gözdem pgb 3000. şeffaf olanı mı yoksa klasik olanı mı alsam? karar veremiyorum. ama sanırım şeffaf olanı alacağım. aslında gönlümün efendisi platinum 3776 century nice lilas ama kader utansın. çok pahalı.
  • gönül ve cep dostu kalem markasıdır. pgb 3000 yeşile bugün kavuştum. şu an yanımda, salak salak bakıp sırıtıyorum. allah affetsin modern maki-e alsam ne hallere düşecem kim bilir...

edit: nasıl bir kem göze denk geldiysem güzel kalemim kayboldu. evlat acısı çekiyorum şu an.
  • 2 tane 3776 modeline sahip olduğum kalem markasıdır. biri uef biri b uca sahip. hangisini daha çok seviyorum karar veremiyorum.
  • bir adet "bourgogne" renkli ve broad uçlu 3776 ile sahip olduğum harika dolmakalem markası. japon üreticiler arasında her ne kadar pilot'ın arkasında kalsa da "slip and seal" gibi öncü sistemler ile hiç de yabana atılacak bir marka değildir. 3776 100 dolar civarında alınabilecek en iyi altın uçlu kalem desek abartmış olmayız. bourgogne veya chartres blue gibi harika şeffaf renklere bakmaya doyamıyor insan. mürekkebi aylarca kurutmadan muhafaza etmesi de cabası.
  • preppy ve plaisir modellerini kullandığım ve ikisinden de aşırı memnun kaldığım dolma kalem markası. benim gibi kalın değil ince yazan kalemleri seviyorsanız kesinlikle japon kalemleri tercih etmeniz gerekiyor ve fiyat performans ürünü olanlar da genelde platinum oluyor. preppy mükemmel bir kalem bence, tek handikabı çabuk kırılabilir türden şeffaf plastikten yapılması. bununla birlikte dışı metal olan plaisir ile aynı ucu kullanıyor. aralarında ise 200 liraya yakın fark var. ben kalemimi iyi korurum, düşürmem diyorsanız yazı performansı için platinum preppy mükemmel. ama benim gibi sakarsanız sağlamlık açısından platinum plaisir sizin tercihiniz olmalı. renkleri de aşırı güzel plaisir'in, bende violet var, aşk yaşıyoruz.
  • pgb-3000 olarak da bilinen balance modeli dolmakalemi de beni yanıltmamış olan harika japon firması. fiyatına göre oldukça keyifli, "smooth" bir uca sahip, ıslaklığı bana göre yeterli, çok dengeli ve şık. pro-use ii ismindeki versatil kalemine sahiptim zaten. ondan aldığım keyif beni dolmakalemlerini de tatmaya yönlendirdi.

kalem piyasasında da, çoğu sektörde olduğu gibi, ne varsa alman ve japon'da var.
hesabın var mı? giriş yap