• az once 2016 stanley cup sampiyonu olmustur. yarin her yer siyah sari bu sehirde*.
  • konferans sampiyonu olup 2017 stanley cup'a katilmislardir. rakipleri nashville predators. 7inci maca kalirsa penguins alir. go pens.
  • 2009 stanley cup şampiyonu. 7. maçta son şampiyon detroit red wings'i deplasmanda yenerek kupaya ulaştılar.
  • maçlarını 18.000 kapasiteli consol energy center'da oynarlar.1967'de girdikleri nhl'de 3 defa şampiyon oldular.
  • takım falan değildir... kısaca 'sidney crosby ve diğerleri' de diyebilirsiniz.
  • sonunda tampa bay lightning'e son maçını 1-0 kaybederek seriyi 4-3 mağlubiyetle sonlandırdılar. detroit red wings yoluna devam ederken onların etmemesi biz red wingsliler için gerçekten çok zevk verici!
  • feteland beldesinin, pittsburgh nahisyesi civarinda yasamini ikame ettiren penguen topluluguna verilen ad.
  • kris letang hayvanının sakatlığına rağmen 2017 play-off'larına da çok iyi başlayan ve ilk turda normal sezonun sürprizlerinden columbus blue jackets'i pek zorlanmadan 4-1 geçen takım. konferans yarı finalindeki rakipleri, geçen sene şampiyonluğa giden yolda eledikleri washington capitals.

serinin ilk maçı washington'da başlamak üzere. pittsburgh'la bir derdim yok. penguenler en sevdiğim hayvanlardandır. crosby ile de bir derdim yok... buna karşılık, neden bilmiyorum, antipatik buluyorum bu takımı biraz. yine de pengueni öldür hakkını yeme; olur da washington'ı eler ve üstüne yine şampiyon olurlarsa kabul etmek gerekir ki pittsburgh efsanevi bir takımdır.

aha da başladı.

günler sonra gelen edit: washington'daki iki maçı kazandılar, pittsburgh'daki ilk maçı ise müthiş bir geri dönüş yapmalarına karşın uzatmada kaybettiler. kaleci murray'in yokluğunda fleury müthiş iş çıkarıyor. letang'in yokluğunu da bir şekilde tolere edebiliyorlar ama son olarak sidney crosby sakatlandı. choker washington seriyi geri çevirebilir mi emin değilim ama pens devam etse bile şampiyonluk bu saatten sonra pek kolay görünmüyor açıkçası.
  • hard cap döneminde üst üste iki kez şampiyon olmayı başarabilen ilk takım. bu da yetmezmiş gibi, önümüzdeki sezon için de kadronun büyük bölümünü koruyacaklarından ve hatta kris letang da iyileşeceğinden ötürü, önemli şampiyonluk adayları arasında gösteriliyorlar. rookie sezonunda şampiyonluğa giden play-off yolunda ben diyeyim 20 siz deyin 25 puan kaydetmiş jake guentzel gibi genç bir oyuncuları var mesela hepsinden önce. crosby, beyin sarsıntıları yüzünden muşmulaya dönmüş vaziyette ama profesyonel kariyerini şimdilik sürdürür diye düşünüyorum. haliyle crosby-malkin ikilisi de cepte. kale de murray ile uzun yıllar güvende. ligin başına bela oldu herifler resmen.

üst üste iki favori takımımı finalde tokatlamış olmalarına rağmen pens'e nefret duyamıyorum açıkçası. muazzam oynuyorlar. aslında öyle çok dominant falan da değiller ama sonuç olarak kazanmayı biliyor adamlar. dominant demişken, şu bilgiyi de ekleyelim: tarihin, ilk üç turda rakiplerinden daha az şut çeken ilk stanley cup şampiyonu oldu kendileri aynı zamanda. columbus, washington ve ottawa eşleşmelerinin tümünde rakipleri toplamda pittsburgh'dan daha fazla şut çekti. o dönemde kale marc-andre fleury'deydi, çoğunlukla god mode açık oynadığı için iş buralara kadar geldi ve sonunda kupayı da kazandılar.

ne diyelim, helal olsun. şu an için bence en büyük problemleri, play-off'un büyük bölümünde korkunç kötü oynayan olli maatta'ya 4 milyondan beş yıllık kontrat vermiş olmaları. toparlanırsa ne ala ama yoksa işler kötü.
  • maç sonu sevinçleri görülmeye değerdi.

ah bi de pakı görebilsek..
hesabın var mı? giriş yap