• iş görüşmeleri,

- orospu çocuğu musunuz?
    + evet.
    - tebrikler, pazartesi başlayabilirsiniz.

şeklinde kısa ve öz geçer.
  • hipster'ların uğrak yuvasıdır. şimdi kabul edelim. "sen duymadan önce ben dinliyordum"cular için tabii bulunmaz nimettir. tek güvenebileceğiniz yanı, klasik albümlere verdikleri puanlardır ki onlarda da yer yer sıçıyorlar. pitchfork gerçekten ama gerçekten size "kafanın kaldırabileceği" bir müzik sunmaz. güzel şeyler çıkıyor arada fakat ben onu "bu senenin en iyi x albümü" listeleri için takip etmiyorum. neye düşük puan verirlerse onu dinliyorum, evet. pitchfork brit-pop'a, post-punk revival'a, fransız elektrosuna veya nezih bir şekilde yaptığınız indie pop'a prim vermez. nerde böyle saykodelik, deneysel indie arkadaş var, basıyorlar 7'yi 8'i. olabildiğin kadar deneysel olacaksın ki puanı basacaklar. illa sevecek bir şey buluyorlar. numunelik pop, rnb veya hip-hop albümleri koysalar da araya durum genelde bu. bundan öteye gitmiyor. bir bakıyorsun belçika'nın gururu aeroplane 4.4 almış. bir bakmışsın white lies'ın ilk albümüne 4 küsürat, ikinci albümüne 2.5 vermişler -ikinci albümün daha iyi olmasına rağmen. animal collective sıçsa zaten kafadan 7 alıyor. öyle bir site işte.

not: albümün notuna 4 küsürat dedim çünkü şu anda site açılmıyor. yani açılsa da diğer sayfalara girilmiyor, ehe.
  • internette yer alan en nitelikli müzik platformlarından biri; en sevdiğim müzik dergisi. alternatif müziğe alternatif arayanlar için bulunmaz hint kumaşı niteliğinde bu güzel site. hazırlayanların ellerine sağlık. bence tek kusurları çok satan albümleri önemsememeleri. ben de buradan yola çıkarak, bu adamların albüm kritiği stilini çözdüğümü iddia edeceğim*:
    bir albüm milyonlarca adet satmışsa, kritiğini yapmaya gerek duymuyorlar.
    300bin - 500bin arası satan bir albüm, pitchfork'tan 7.5, hadi bilemedin 8'in üstünde not alamaz.
    2bin - 3bin civarı satan bir eser en azından 8'i garantiliyor.
    dünya çapında en fazla birkaç yüz adet satan bir albüm en az 9 alıyor.
    albümü bir tek pitchfork çalışanları dinlediyse 10 veriyorlar*

uzun yıllar sonra gelen edit: çok artist oldu bu sitenin çalışanları be? hala iyi yazıyorlar, güzel şeyler öneriyorlar; bizleri bilgilendirmeye devam ediyorlar, ama o entel dantel üslup yok mu ah, bitiriyor be abi.
  • lafi gecince tuylerimi diken diken eden, son zamanlarin en "hip" sitelerinden bir tanesi. bu elitist music snoblarindan uzak durulmasi en iyisidir
  • kanye west sevicisi site. bu senenin en iyi 100 şarkısını yayınlamışlar. dedim ki kesin 1 numaraya life of pablo'dan bir şey koymuşlardır. gittim baktım gerçekten öyle. kanye west her ay para mı veriyorlar bunlara ne yapıyor anlamıyorum. adamlar düzenli kanye yalamasa rahat edemiyorlar.
  • tool'un lateralus albümüne 10 üzerinden 1.9 vererek bir boktan anlamadıklarını gösteren site.
  • mogwai için $öyle bir yorum okuduğumdan beri soğudum sitedir:

here's the thing, if mogwai weren't from the uk, no one would give a rat's arse about them.
    if they were from urbana, illinois they'd be on quarterstick records at best, opening for june of 44 at the blind pig.
  • nefretim giderek artiyor, durduramiyoruz. bunlarin hepsini village'in en izbe club'inda karantinaya alip 24/7 damardan vereceksin 15 kelimelik isimli en steril indie gruplari ki tartisa tartisa birbirlerini yiyip bitirsinler. o zaman dunya eminim ki daha guzel olacak. al, onion:

http://www.theonion.com/…hfork-gives-music-68,2278/
  • tam bir züppe yuvası. memur çocuğuyum diye almadılar. hep türbanlıyım diye oluyo bunlar!!1bir

komikçilik bi kenara, her yıl top 100 songs olayının formülü bellidir. ilk 10'a 3-4 tane zenci rapçi parçası, 2-3 tane sufjan stevens (yiyor ama çalışıyor kerata), 1 tane mainstream pop şarkısı, ilk 3'e de experimental pop parçaları. (animal collective tarzı) artık bakmıyorum bile listelerine. fakat indie yiğitlerinin harman olduğu yerdir. severiz.
  • lana del rey'in bugün çıkan born to die albümü hakkında bugün bir eleştiri girmiş, 5.5 vermişler. albümün tamamını dinlememiş biri olarak, yazıdaki tespitlerin isabetli olabileceğini sadece tahmin edebiliyorum. ama asıl tespit, bu yazı üzerine last.fm'de rastladığım bir pitchfork yorumunda. didohotep adlı kullanıcı, lana del rey sayfasına şunları yazmış. pitchfork kafasını çok iyi anlatıyor bence:

"you gotta love how pitchfork took part in the whole hype machine, but deliberately gave her a bad review, cuz once you become mainstream you are no longer pitchfork material"

(meâlen: "lan bu piçfork önce birileri hakkında gazı vermede başa oynuyor, sonra da ibneliğine kötü bir eleştiri yazıyor; zirâ bir şey bir kez anaakım olunca artık bu piçforkların kalemi olmaktan çıkıyor, kıyak iş he!")
hesabın var mı? giriş yap