• playstation'ın her zam olayından sonra bu arkadaşın twitter'ına girin bakın. mutlaka zamları eleştirenlere küfür ve hakaret ediyor. hiç sekmedi şimdiye kadar.

olm senin zaten oyuna para verdiğin falan yok. senlik bi durum değil zaten sana noluyor?

acaba bunlar yüzünden mi canla başla savunuyorsun ps türkiye'yi

https://www.youtube.com/watch?v=rz4r5ek-qwc sony sponsorluğunda norveç gezisi

https://www.youtube.com/watch?v=qbnbynbrpak sony türkiye kanalına içerik

https://www.youtube.com/watch?v=uonzolfmvgi özel sürüm ps4 pro

https://www.youtube.com/watch?v=g_xrxdgb4kg ghost of tsushima özel kutusu

argümanı da hazır. döviz kurunu gösteriyor sürekli. ülkenin ekonomisi kötü diyor. sony'den bir şey istemeyin diyor. isterseniz sığırsınız diyor.

netflix, spotify, amazon, steam, xbox yerel fiyatlandırma yapıyor diyince de verecek cevabı olmadığı için daha fazla hakaret ediyor.
  • tanım gereği yazıyorum, bu arkadaş benim.
    kendi başlığıma yazmak hala garip geliyor... uzun yazı kusura bakmayın ama gerçekten merak eden arkadaşlar için detaylandırmak zorundaydım.

yayın geç bittiği için sabahın 6'sında denk geldim, ufak çaplı bir şok yaşayıp tekrar tekrar okudum.
    öncelikle, herkesin düşünce özgürlüğü var saygı duyarım, en azından sözlükte... diğer türlü başınız yanıyor bu ülkede, kendimden biliyorum.
    haliyle benim de cevap hakkım var ve maalesef bu tarz şeylere takılan bir adamım -hele ki sözlükte yazılmışsa- çünkü yıllar boyu oluşturup korumaya çalıştığım bir imajım var kendimce.
    destek veren, az çok youtube / twitch ortamını bilen arkadaşlara teşekkür edeyim en başında.

iki ana rahatsızlık var ilki sponsor.
    anladığım kadarıyla arkadaşımız indie developer ya da sektörden biri, çünkü g2a'in vaktinde indie yapımcıları mağdur ettiği haberlerini okuduk hepimiz. bu kinguin'de olabilir, voidu, turkcell, gamesatış, bynogame vs vs de... yani oyunları pazardan toplu çekip cazip fiyat sunan toptancı siteler.

konuya hakim olmayanlar için benim kinguin sponsor bağım; affiliate kodu "panda" iledir. %3 indirim sağlar ve 150 tl gibi bir oyunda 5 tl cebinize kalır. bunun dışında organizasyonlar; imza günü - oyun fuarlara katılım gösteririm. bunun karşılığında da aylık bir ücret alırım. (gizlilik anlaşması var malum)

ister beğenin ister beğenmeyin bethesda'nın, steam'in aral'ın 250 tl çektiği prey'i "panda" kodu ile 140 tl ye alıyorsan ben bundan keyif alır mutlu olurum. bethesda da halinden memnun olur çünkü bu kodları başta dağıtanlar publisher ve distrübütörler zaten. firma için önemli olan hissedarlara sunacakları bulk (toplu) satış miktar raporlarıdır.

diğer konu ise salı günü yayında oynadığım no70 eye of basir

oyunu beğenir beğenmezsiniz bu sizin kararınız saygım sonsuz. başkalarını da yorumlarınızla etkileyebilirsiniz. ama beni pay alıp gizlemekle, laf edeni banlamakla suçlarsanız; o çocuk dediğiniz izleyici kadar aklınızın olmadığını tescillersiniz.

yayında bahsi geçen "pazarlama" anı : https://youtu.be/eri0qifeniw?t=1h19m15s

uyarıyı yapan arkadaşım turgut uç sağolsun yoksa hızımı alamayıp bitirebilirdim. ancak oyun şu anki haliyle 2 saat oyun süresi sunuyor ve ben bitirirsem izleyicinin alması için bir sebep kalmayacağını düşündüğümden o noktada durup izleyicileri oyunu satın almaya yönlendirdim.
    ındie türk developerdan pay alabileceğimi düşünmek olsa olsa youtube yorumcusuna yakışır, ekşi yazarına değil.

bahsi geçen yayın kaydı : https://www.twitch.tv/videos/155321690
    3:35:40 dan itibaren bir kaç dakika sürüyor.

izleyiciye "babandır sellout" diyorum. ki hala böyle düşünüyorum. bunun sebebi popüler yayıncıların kitlelerine "küfür, hakaret, ağla, zırla, sellout gibi şeyleri normalmiş gibi pompalamaları.

sellout, satılmış demektir ve bunu kabul etmek zorunda değilim, bu da benim hakkım.
    banlama olayını suser arkadaş yanlış algılamış, otomatik chat botu (moobot)un spam, yasaklı kelime kullanımına attığı timeout (geçici banlar) ya da moderatörlerin hakaret gördüğünde o cümleyi silme sürecidir.
    ki yayın kaydında chate dikkat ederseniz abonelerin de bazı mesajları silinmekte.

"hapse girse üzülmem" diyen arkadaşım, sen üzülme zaten.
    saygılar, güzel bir pazar tatiliniz olsun :)

edit suser arkadaşımız özür dilemiş hardcore giriştiği için canı sağolsun sıkıntı yok o konuda.
    edit herhangi bir türk indie yapımdan para almam, gelir ortaklığı yapmam vs mümkün değil. bu konuda büyük konuşurum...
    çok şükür ülke standardının üzerinde para kazanıyorum, bağımsız yapımcının olmayan bütçesine göz dikecek kadar aç gözlü değilim.
  • berbat oyuncu, kendi çapında yayıncı...

aslında olabildiğince birebir cevaplıyorum, olumlu - olumsuz bütün yapıcı eleştiriler başım üstünedir. ancak buradan mesaj atamayan arkadaşlar da var, yayınlara denk gelemeyen ya da yazarlığımın olmadığı inci, itü, uludağ'dan arkadaşlar var... o yüzden kendi başlığımın altına yazıyorum affınıza sığınarak.

mazeret sunmayı pek sevmem, korkak tembel işidir. ister hak verin, ister mazeret deyin ama en azından neden günler ilerledikçe bazı noktalarda sıçıp batırdığımı bilin istedim.

şu an p.tesiyi salıya bağlayan gece saat 02:54
    dün sabaha karşı gamescom 2015ten dönüş yaptım. hatırlı bir dostumun yayına girdim ve 5 e doğru uyudum.

tek tatil günüm ptesi olduğu için dostlarla beşiktaş'ta kahvaltı 2-3 kadeh için beşiktaş'a indim. amma ve lakin, internet yayınları yönetici olduğum multiplayerin tv çekimleri vardı ve konu gamescom'du. atladım oraya gittim.

sonrasında abd'den bir misafiri ağırladık, velhasıl kelam bugünkü yayını da iptal edip toplantıya geçtik. ve saat 2 de tekrar eve döndüm. sıcaktan nefes alamıyorum...

video çekmem lazım, çekemiyorum çok yorgunum çünkü... kafayı yastığa koyduğumda uykuyu, güzel bir kızı ya da pandanın geleceğini düşünmek yerine; yarın kırmızı başlıklı kız gelmeyeceği için hayal kırıklığına uğrayacak binlerce panda hayranını düşünüyorum ve uyuyamıyorum.

sabah 9 da kalkıp işime gideceğim, çok şükür hayatımda ilk defa sevdiğim ve gerçekten ait hissettiğim bir işim var, hakkını vermeliyim aldığım paranın. panda başka, tuna başka çünkü.

terör olayları sırasında yüzlerce kişiyi blokladığım doğrudur. ama o insanların hepsine tek tek laf anlatmaya çalıstım, çünkü hep insanları kazanmayı öğretti annem bana. ergen zamanlarımda "amma safsın" derdim ama şimdi hak veriyorum. çocuktur, cahildir, maldır diye diye yok saymadım elimden geleni yaptım.

lolcü videolarına hayıflananlar olmuştur, doğrudur. herkese kendimi sevdiremem. o zaman ben, ben olamam. ama eğer tr serverinde oynadığınızda karşınıza çıkan "anancı, oç, piç" diyen bebelere tahammül ediyorsanız bu hatanızdır. izin veriyorsunuz o kitlenin büyümesine demektir. kendi çağımda tepkimi koyarım.

ramazanda elimden geldiğince orucu tuttum, kimseyi ilgilendirmez. bu dünyada bana anam, kardeşim dışında kimse hesap soramaz. sormaya kalkarsan uyarırım, dinlemezsen rencide ederim. hele ki bilmeden hakkımda atıp tutuyorsan bunu yüzüne vururum. bu benim hakkımdır. o videonun arka planında yaşananları bilmeden yargısız infaz yapmak yakışık almaz.
    dipnot olarak vereyim, olayın sıcaklığıyla yapsaydım çok ağır bir video olurdu. ne dedim kötü bir şey mi dedim, kendi doğrularımı -ki dinimizin asgari müştereğidir bahsettiklerim- savundum diye şımarık, götü kalkık mı oldum?

daha 200 abonede starcraft yayınlarını sözlükte duyurduğumda taşak geçildi entrilerimle, çıkıp da isyan etmedim. geçebilir çünkü, hakkıdır dedim. 3-5 kişi yayınlardan haberdar olsa kardır dedim.

kendimi bildim bileli borç ödüyorum şerefsiz babamdan yadigar... 9-5 ofis işim var, eve geldiğimde canlı yayınım var, o bittiğinde youtube için videom var. sponsor arayışlarım var. almanya'ya avrupa'ya oyunların, e-sporun olduğu her yere gitmek için çabam yapmam gerekenler var.

düzgün bir ilişkim olamıyor. dünya üzerinde hiçbir hatun, panda'nın onun önüne geçmesine izin vermez...
    evet fedakarlık yapar belki 1 hafta, 1 ay, 1 yıl... ama o kadar. fazlasını istemek haddime mi?

arkadaşlarımla geçirebildiğim tek bir günüm var, o da son saniye işi çıkmazsa...
    evet birgün herşey yoluna girecek, hayata eksiyle başladım ama hiçbir zaman yılmadım.

pintipanda çok insan kazandı, tuna arkadaşlarını kaybetti. panda youtube dan plaket alırken tuna terkedildi. panda yayında kahkaha krizine girerken, tuna geceleri uyuyamıyor.

dediğim gibi, mazeretim var benim. bazı arkadaşları kırmışım üzmüşüm affetsinler benim eşekliğim.

ama bloklama falan filan haberim yok. zaten takipçi yorumlarını kaldırdım. çünkü ilk defa sinirden ağladım şehidimizin ve suruçta giden canların olduğu gece. saatlerce yazdım, anlattım çocukara.. belki 5 tanesini dinledi. yüzlercesi facebook'tan öğrendiği din ve kurtlar vadisinden gelen milliyetçiliğiyke küçük eli kanlı katillere dönüştüler ve ben çaresiz güçsüz kaldım.

bu sırada hatalar yapmışımdır, günahsız adam gibi laf anlatanı engellemişimdir, tekrar affetsinler. özelden yazdım teker teker. elimden gelen bu.

saat 03:16
    kalın sağlıcakla...
  • neden itiraz edip eleştirsin ki sony'i kafayı mı yediniz siz?

+ konsol ücretsiz gelecek,

+ yeni çıkan oyunlar ücretsiz gelecek,

+ let's play videoları artık daha fazla kişi konsol ve oyuna ulaşamayacağı için daha çok izlenecek,

+ arada etkinlikler için yurt dışına ücretsiz seyahat edecek..

tekrar ediyorum neden eleştirsin ki??

tanım: bir youtuber.
  • daha önce de yazdım şimdi de yazıyorum.

kamuya açık alanda bir iş icra ediyorsan seni seven de olacak sevmeyen de.
    seni öven de olacak seni yeren de.
    ve evet sana söven de olacak. sen nasıl gelip bu ortamda herkese ana avrat düz gittiysen sana da aynısı yapılır çünkü orası internet.
    ya bunu kabullenmez bebe gibi ağlarsın.
    ya da olgun davranıp işine bakarsın.
  • psn türkiye fiyatlaması konsunda düşüncelerine katılmadığım yazar.

edit: özelden yazdıkları sebebi ile entry'yi sildim. halen kendisinin psn türkiye fiyatlandırması konusundaki fikirlerine katılmıyorum ancak fikirlerini detaylıca anlatması ve gayet kibar benim entry'me cevap vermesi sebebi ile zaten kırıcı bir cümle içermeyen entry içeriğimdeki bazı psn türkiye konusundaki fikirlerime yönelik eleştirilerimi geri aldım.
  • --- spoiler ---

gta 5 oynamaktadır. michael'ın oğluyla bisiklet sürme görevi. sahile gider ve yanlışlıkla bir hatuna çarpar. hatun gülerek ''oh, sorry'' der. pintipanda:

-ulan zengin olunca karşı taraf özür diliyor. franklin*'le gelsek polis çağırırlar.

--- spoiler ---
  • ne çok yalayıcısı varmış la sözlükte.

oğlum hiç mi eşiniz, dostunuz, arkadaşınız, sevgiliniz yok da internette tanımadığınız bir adamı bu kadar savunuyorsunuz lan?

mal mısınız olum o adamın sizin ezik hayatınıza yoldaş olmak için mi çıkıp orada sizinle arkadaşça konuştuğunu sanıyorsunuz? adam tonla para kırıyor olm o işten, dünyada 50.000 adet üretilen konsoldan gönderiyorlar adama, yoksa sizin chate yazdığınız boklu şeylere sizi sevdiğinden falan cevap vermiyor az uyandırayım dedim.

olaya bak lan, ne kadar yalnız ve ezik insan varsa bunun fanı olmuş. gidin size gerçekten değer veren insanlarla zaman geçirin lan, adamın tek derdi sizin gibi yalnızlar sürüsünü güdüp abone sayısını artırmak. nedir yani bu yok adamdır bilmem ne. abone olmazsanız itsiniz köpeksiniz demiş adam burdaki ezikler hala uyanamamış.

yukarıda biri var zamanında mesajlaştım kendisiyle falan yazmış. ibrahim tatlısesle fotoğrafım var diye sevinen köylüden farkı yok amk.

benim anlamadığım bu adamlar nasıl yazar olmuş. tamam kalite düştü de o kadar mı düştü lan?!
  • kurun sürekli değiştiği ortamda gibi bir cümle söylemiş. iyi de sevgili kardeşim bu kur xboxda steamde değişmiyor mu?

bir de demiş ki last of us alıp oynayacaklar diye. evet alacağım. bana bedava gelmiyorki. paramı verip alacağım. sigara da kötü zararlı ama alıp içiyorum. yani last of us oynuyoruz diye playstationtr ye yanlış yapıyorsun diyemez miyiz? bu nasıl bir mantık :)
    not: sponsorlu yayıncı.
  • bu cahil kişi surekli twitter'da oyun fiyatlarinin yuksekliginden şikayet eden insanlara hakaret ediyor. vay efendim dolar 8 tl'ymiş oyun fiyatlari tabi yuksek olacakmis, bok tanecikleri diyor. cahil adam bölgesel fiyatlandirma diye kural vardir. misal, bir film yapimcisi amerika'da seyirci başina 6 dolar kazanirken turkiye'de 1 dolar kazanir. zira turkiye'den 6 dolar istedigi takdirde bir sinema bileti en az 60-70 tl olur. bu sefer sinemaya gidecek insan bulamazsin. yapimci dunyanin her ülkesine amerika muamelesi yapamaz. her ülke dolar para birimi kullanmiyor ve ülke ekonomik yapisina göre fiyat belirlemek zorundasin. burger king'in menüsü abd'de 6 dolardir burda çevirdigin zaman 46 tl yapar, ancak sen onu 25'e yersin. kaldi ki dijital oyunlar hammadeyle üretilmiyor, oyun şirketleri dolar fiyatini burger king kadar kafaya takmaz. adam oyunu yapmiş turkiye'ye de 20 dolardan verin diyebilir. zaten ileride o fiyata düsecektir.
hesabın var mı? giriş yap