• izmir'de bir türk şirketinin geliştirdiği, kot taşlama işlemini yapabilen robot sisteminin ismi.

bu robot sayesinde, işçiler potasyum permanganata maruz kalıp sağlıklarından olmuyorlarmış. tanesini 150 bin avro ile 200 bin avro arasında değişen fiyatlarla italya ve hindistan gibi ülkelere ihraç ediyorlarmış, 1 yılda 10 milyon avroluk ihracat yapmışlar.

tebrikler!
  • ondan önce kimse boyayla küfretmemişti.

(bkz: http://www.rifatsahiner.com/makaleler/picasso.pdf)
  • kenan evren'in, tablosuna bakıp ne var bunda, bunu bende yaparım dediği ressam.
  • pablo picasso diyerek geçeriz lakin gerçek adı: pablo diego josé francisco de paula juan nepomuceno maría de los remedios cipriano de la santísima trinidad ruiz y picasso'dur.
  • blue nude tablosunu yeni keşfettiğim ressam. bilinen eserleri dışında pek fikrim yoktu, araştıracak kadar etkilenmiyordum ama bu tablosu çok etkiledi.
  • neden bilmem ne zaman picasso yu anımsasam aklıma , mustafa kemal ile ayni yıl doğup , 1938 den sonra 35 yıl daha yaşaması gelir
  • bir adam picassoya şöyle der:
    - renkleri karıştırmaktan ve içiçe geçmiş çizgiler yapmaktan başka resim yeteneğiniz yok gibi geliyor bana.
    picasso fırçasını alır ve yere bir buğday tanesi resmi çizer. öyle gerçekçi olur ki bir tavuk yemek için gagalamaya başlar.
    gördüğü durumdan şaşkına dönen adam picassoya:
    - bu kadar mükemmel resimler yapabiliyorken niçin bu garip resimleri yapmakta ısrar ediyorsunuz?..
    picasso yanıtı yapıştırır:
    - çünkü ben resimlerimi tavuklar için yapmıyorum.
  • yas sürecini dostu casagemas'ın ölümünün ardından üç tablo ile nefis işlemiş.

ilk tablo görsel
    bu tablo casagemas'ın intiharının hemen ardından picasso tarafından yapılmış. yara izi, vücudun soluklugu, çığlık gibi yanan mum... tum bunlar bir tür kendini cezalandırma da sayılabilir. casagemas intihar ederken orada olmayan, bunu engelleyemen picasso'nun kendini cezalandırması. yakınını kaybeden birinin hemen böyle bir eser ortaya koyması hiç kolay değil.

ikinci tablo görsel
    bu biraz daha rahatlamış, kabullenmiş bir eser. casagemas ölü ama yara izi yok, daha sakin bir atmosfer var. ilk tabloyla kıyaslarsanız ilk çizimin çığlığını duyabilirsiniz :/

üçüncü tablo -en sevdigim- görsel
    yas sürecinin giderek azalması ve yeniden doğuş. germaine ve casagemas adem ve havva'yı anımsatır bir halde. casagemas sevdiğine kavuşmuş hatta minik bir bebek bile var :)
    bana göre en hüzünlü olansa üçüncü tablo. ölülerin güzel bir yerde sonsuza kadar yaşayacağı olasılığına, bence yanılgısına, tutunma hali ince bir hüzün hissettiriyor bana.
  • hakkında çok güzel bir mizah yazısı vardır alper alpözgen'in .

alper'i anma videomuzda bu mizah yazısının en güzel yerlerini okuyabilirsiniz:
    https://youtu.be/-coj8vnrftw
  • anlamak için o kadar da fazla uğraşan insanlardan değilim. müzesinde bir oda var ve oda da, çıplak insanların tablosu vardı. tablo ismi ''turkish hamam'' ve kadınlar çıplak orgy yapıyorlardı. bir başka tabloda, ıstakoz-ahtapot karışımı bir balık bir kadını tatmin ediyordu kollarıyla, ve birkaç daha böyle garip fantezilerle dolu bir tablo.

picasso'yu öven, yerden göğe sığdıramayan; lakin ufak bir seks muhabbeti, cinsel arzularımızı söylediğimiz konuşmalar yaptığımızda ağzımıza sıçan kadınlarımıza sesleniyorum acaba seks ile alakalı fantezilerimizi söylememiz için illaki picasso mu olalım?
hesabın var mı? giriş yap