• knicks macerasının başarısızlıkla sonuçlanmasının kendisinden kaynaklanan sebepleri olduğu gibi, ligin bugün geldiği oyuncu diktatörlüğünden kaynaklanan sebepleri de var.

nba her zaman süper yıldızların ligi oldu. süper yıldızlar, ligin hemen her döneminde takım sahiplerinden de, koçlardan da önde oldu. ama aradaki uçurum hiç bugünkü kadar büyük olmamıştı.

phil jckson dediğimiz adam, daha önce jordan'a, shaq'a ve kobe'ye koçluk yaptı. bu adamlara "üçgen hücum oynayacağız" dediği zaman, bu adamlar bunu oynadılar.

şimdi bu oyuncuların tırnağı olmayacak carmelo ve porzingis gibi adamlar, phil jackson "üçgen hücum oynayacağız" dediğinde buna itiraz ediyor, oynamıyorlar. ve kimse bu adamlara tek kelime edemiyor. nedem?.. çünkü lig böyle bir yere dönüştü. oyuncular gm'lik yapıyor, koç tayin edip, kovuyor, hücum sistemine kendileri karar veriyor. ki knicks'in bugünkü kadrosu, üçgen hücumu, tarihinde hiç oynanmadığı kadar verimli işletebilecek bir yapılanmaya sahip.

jackson, knicks'de gerçekten kötü kararlar aldı. buna itiraz edemem. ama bu oyuncu kafası ve onlara tanınan imtiyazlarla, zaten onun bir nba takımında başarılı olmasına da imkan yok bugün.

edit: tam ben bu entryyi yazarken, bir yukarıda bir yazar şunu karalamış:

--- spoiler ---
    çok şükür siktirdi gitti. üçgen üçgen diye takımı bitirdi bunak sözde zenmaster.
    --- spoiler ---

bakın işte yeni nesil böyle. phil jackson'a bile saygısızlık yapabilecek çapta oyuncu ve taraftardan geçilmiyor ortalık. jackson bu ortamda zaten fayda sağlayamazdı. onun birikimlerini anlayabilecek kitle yok artık.
  • babannemle lakers maçını izlerken, "bak babanne bu adam, lakers'ın koçu..." dediğimde; babannemin, "a hakkaten, çok efendi bir adama benziyor." dediği takım koçu.
  • nba'in barış manço'su. bir kendisinde bir de rahmetlide o kadar yüzük var çünkü.
  • "phil jackson is the mr. t of the nba. dude's got 10 rings and he's always running the a-team"

- ron artest
  • "basketbol aşığı bir süper yıldız adayını takımdan soğuttuğu" söylenen efsane basketbol insanı.

sanırım 21 yaşındaki porzingis'den bahsediliyor. bakın 21 yaşındaki. nba'deki 2. sezonunu henüz tamamlayan porzingis'den.

seni bu adam almış nba'de oynayabileceğin en büyük takımlardan birine kazandırmış. draft gecesi, taraftar sırf seni tercih etti diye jackson'ı yuhalamış. sen kalkıyorsun, nba'deki daha ikinci senende, nba tarihinin en büyük koçundan basketbolu daha iyi bildiğin fikrine kapılıp, ona saygısızlık yapıyorsun. ve bir de utanmadan basketboldan soğuyorsun. çok iyiymiş gerçekten.

bu sene de lakers'da lonzo ball magic'e atarlanırsa, onun için de magic'i kovarız olur biter.
  • la civarında 3 nba takımı ihtimaline karşı istanbul'dan bahsetmesi beni çok şaşırttı. bu, jackson'ın avrupa futbolunu çok iyi takip ettiğini gösterir. çünkü hakikaten avrupa'da londra ve istanbul dışında ikiden fazla büyük takımı hakkını vererek destekleyen, bu takımlardan hiçbirinin şehrin büyük abisi olarak üste çıkmadığı ya da hiçbirinin anormal şekilde diğerlerinin gölgesinde kalmadığı bir şehir yok. madrid desen, getafe'nin madrid takımı olduğunu kaç kişi bilir? moskova'da sürüyle takım var mesela ama spartak ve cska dışında hiçbiri istikrarlı başarı yakalayamaz. zen master'ın bu inceliklere hakim olması çok hoşuma gitti. bu sene lakers'ı bırakacak madem, gelsin galatasaray'ın başına geçsin, üçgen hücumu oyun felsefemize yerleştirsin.
  • yuzugu parmagina takmayacaktir.
  • arkadaş ben evde izliyorum maçı. basket topu gibi sekiyorum odada. heyecandan ellerim terliyor. sonra bu adama bakıyorum. sanki nba final serisinin yedinci maçını değil çocuğunun okul maçını izler gibi bir ifade var yüzünde. olur olur düzelir işler modunda. bu nasıl bir stres kontrolüdür. hiç heyecanlanıp hata yapmaz mı insan. yapmıyor işte. o yüzden adamın 11 adet yüzüğü var. bende bir tane bile yok. bekarlık sultanlıktır diyor ve kendisini kutluyorum.
  • geçen sene garnett'in sakatlığında 10. şampiyonluğunu kazanmış. ondan önceki 3 taneyi de benim emmoğlunun sünneti sırasında kazandı zaten.
  • bu kadar çok hakemden bahsedip hala " ibne federasyon, orospu çocuğu hakemler " dememesini zen felsefesi ve mistisizm'le uğraşmasına yoruyorum.
hesabın var mı? giriş yap