• philadelphia'nin eyalete bagi egreti zaten. diger uyumsuz pittsburgh'u ise arsiz nehirler sizdirmis eyaletin diger kosesine. oz hakiki gercek pennsylvania bu iki kentten berisidir. bir ucundan digerine karayoluyla 6-7 saatte ulasabileceginiz icinde geyiklerin, sincaplarin, amishlerin, akademisyenlerin, quakerlarin yasadigi buyukce bir orman pennsylvania.
    17. yuzyilda yasadigi yerden sikilmis cilgin sincaplar pocono'da* tirmandiklari agactan yere inmeden dubois'a kadar gidebiliyorlardi, gunumuzde gidebiliyorlar gorunur gelecekte de gidebilecekler.
    kurduklari kucuk yerlesim birimlerine nazareth, new nazareth, bethlehem, real bethlehem, new bethlehem gibi farkli farkli isimler verebilen genis goruslu bir ahalisi olan eyaletin tam ortasinda, en yakin yerlesim birimlerine saatlerce uzaklikta oldugundan kacmasi olanaksiz state college adli unlu bir de hapishane var.*
  • türkçede zamir olarak kullanılmaya başlayan eyalet.
  • vampir memleketi transilvanya ile isim benzerliği olan amerikan eyaleti.
  • amerika birleşik devletlerinin 58. başkanlık seçimlerinin en kritik eyaleti durumundadır.

bu nasıl bir kader amk.
  • bu gece dört bir taraf programında nazlı ılıcak'ın inatla penisilvanya dediği abd eyaleti.
  • ben bu yabancı şehirlerin eyaletlerin türkçe yazılış kuralını anlamıyorum arkadaş. pennsylvania'a pensilvanya diyoruz, chicago'ya şikago diyoruz da new york'a neden niv york ya da washington'a vaşington demiyoruz. nedir bu şehirler arası ayrım, ayrımcılık? şu günden itibaren tüm şehir ve eyaletleri türkçeye çevirelim a dostlar. ilk katkı benden. en zoru. massachusetts = masaçusets
  • bu eyalet halkının, eyaletin adının dünyanın bir uzak köşesinde mordor tadında algılandığını bilseler ne düşüneceklerini merak ediyorum.
  • sanirim pay-i taht.
  • gencligimin en taze yillarini gecirdigim eyalet.

ulan oradan binbir turlu dostumuza akrabamiza e-mailler sms'ler attik.

bir tanesi bile cikip canli yayinda gonderdigim mesajlara olan imanini beyan etmedi.

essek mi aniriyo ulan?? yaziklar olsun.
  • ağlama duvarı olduğu konuşulan eyalet. içinde bir adet vatan haini barındırmakta. hani salya sümük ağlayan patlıcan burunlu bir tip.
hesabın var mı? giriş yap