• fifa2000de no.10 diye geçen şahıs, tüm özellikleri 7

yillar sonra gelen bi edit... kendimi dövesim geldi entry'yi okuyunca, "evet abicim pele'nin olayi da fifa 2000'de no.10 diye geçmesidir zaten" diyesim geldi... ne otmuşum kardeşim zamaninda... ben de diyorum ne zaman girdim nasi girdim bu on bin küsur entry'yi, o zamanlarmis iste...

süper adam. gelmis gecmis en buyuk futbolcu. maradona kendisi icin "pele benden en az iki ilhan mansiz daha iyi" demistir.
  • kendisi şöyle buyurmuş: "herkes messi'den bahsediyor. o bir yıldız. ancak benimle veya maradona ile kıyaslanmadan önce neymar'dan iyi olmalı." pele abi saygımız sonsuz ama bsktrgit afedersin ya.
  • dünyanın diğer bütün meşhurlarıyla beraber aynı traş bıçağını kullanan futbol efsanesi.
  • ahmet çakar'ın dediği kadar var adam bildiğin yancı. messi'nin 1000 gol atmasını gerekiyormuş falan filan... hadi len...

messi hakkında yorum yaparken kendisini dünyanın en iyi futbolcusu olarak gördüğü belli oluyor da, bir gerçek var. pele değil dünyanın brezilya'nın dahi gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu değildir. messi'ye gönderme yaparken önce maradona'yı geçsin, arjantin'in en iyisi olsun sonra karşıma çıksın diyor.

madem öyle pele efendi o zaman, brezilya'nın en iyi oyuncusu bu sözleri etme hakkına sahiptir. brezilya'nın gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu ise şüphesiz; garrincha'dan başkası değildir.

dünya kupasını sadece iki oyuncu kendi elleriyle kazanmıştır. birisi 1986 meksika dünya kupasını kazanan maradona diğeri 1962 dünya kupasını kazanan garrincha'dır.

garrincha, tıpkı pele gibi iki dünya kupası kazandı. (1970 dünya kupasına katılmayan garrincha idi pele ise 1962 kupasının başında sakatlandı ve turnuvayı kapadı)

1958 dünya kupasının finalinde, maç başında brezilya golü yediği zaman kaptan ve efsane didi takım arkadaşlarına seslenirken topu pele'ye verin demedi, topu garrincha'ya verin dedi.

alakasız gibi gelebilir ama şöyle bir bilgi daha eklemek isterim; bugüne kadar ülkemizde oynayan-oynamış olan yirmi kadar brezilyalı futbolcu ile arkadaşlık etme, sohbet etme fırsatım oldu. futbolu çok seven biri olduğum için aynı zamanda da siyah beyaz görüntülerine izlerken yaptığı hareketlere ağzım açık kaldığından dolayı bu futbolculara sohbetin bir yerinde hep aynı soruyu sordum; brezilya'nın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu kim? pele cevabından daha fazla garrincha cevabımı aldığımı söyleyebilirim. hatta pele cevabını verenlere peki ya garrincha dediğim zaman; o'nun o kadar tanınmadığını düşündükleri için söylemedikleri hissine kapıldım.

kıçı kırık liglerde atılan bin golün hesabını yapana kadar kendi ülkesinin en iyisi olsun öyle konuşssun derim pele'ye...

fifa'nın yüzü olmak başka şey çocukların hayallerini süslemek başka şey.

ha tabi bu arada pele'nin maradona ile kıyaslanması için önce brezilya'nın en iyisi olması gerekir. messi belki maradona'yı geçecek ama pele garrincha'yı geçemez. herkes haddini bilsin.

dur son olarak şunu da anlatayım bu brezilyalı oyuncularla konuşurken bir tanesi; büyük babasının futbol delisi olduğunu ve torunu ile futbol konuştuğunu anlattı. eski oyuncuları anlatan bir dede modeli ve ara sıra televizyonda yayınlanan belgesellerini izleyen dede-torun ikilisi. çocuğa dedesi hep aynı şeyi dermiş belgeseli izlerken;

-evlat, pele'yi dikkatli izle o'nun yaptıklarını yapabilirsen büyük bir oyuncu olabilirsin, taklit etmeye çalış, ne kadar benzersen o kadar iyi olursun.

çocuk, futbolu ve dedesini sevdiği için pele'yi daha dikkatli izlermiş ama gözü hep garrincha'ya takılırmış. bir gün dayanamayıp dedesine sormuş;

-dede, sen pele'yi örnek almamı istiyorsun ama garrincha daha iyi oynuyor gibi geliyor, o'nun gibi olmaya çalışssam daha iyi olmaz mı?

dedesi cevap vermiş; evlat sana pele'yi örnek gösteriyorum çünkü gerçekten yetenekliysen bir gün çok çalışarak o'nun gibi olabilirsin. garrincha'yı söylemiyorum zira garrincha tanrının futbola hediyesidir ve kimse garrincha gibi olamaz.

dede bir nevi garrincha olunmaz, garrincha doğulur demiş. adam haklı.
  • fifa'nın maskotu, şirinlik abidesi yapay tavırları ve gülümseyişiyle iticilik abidesi. havaalanı yapımında ölen işçiden üzüntü duymak yerine "beni asıl ilgilendiren havaalanının yetişip yetişemeyeceği" diyebilmiş, futbolun patronlarının fino köpeği. isterse topu yere düşürmeden sektire sektire, kendi ceza sahasından alıp herkesi çalımlayıp gol atabilen yeteneği olsun, gözümde insan olarak beş para değeri yoktur. önceden de sevmezdim ve çok içten pazarlıklı bulurdum, son sözleriyle kendi karakterini iyiden iyiye ortaya koymuştur.
  • türkiye'de yaşasa akp bıyığı bırakıp rte'nin arkasından kameraya bakan adamlardan biri olurdu. *
  • son beyanatında " maradona sadece işe ve paraya ihtiyacı olduğu için arjantin milli takımı'nın başına geçti." diye buyurmuş esmer, kavruk kişi**

e be sayın abim, sen değil misin ki yıllardır fifa'nın götünü yalayan, yıllardır fifa sayesinde o kupa senin bu organizasyon benim gezip duran? arkanda fifa'nın gücü olmasa gelmiş geçmiş en iyi futbolcu ödülünü sen maradona'dan kapabilir miydin? yok messi şu kadar gol atmalı, yok riquelme adam değil... antipatikliğin artık o kadar iğreti durmaya başladı ki bir zamanlar gözümüzde kahraman olan adamdan nefret eder hale geldik artık.

her ne kadar eroinman ve ayyaş olsa da maradona senden kat be kat daha adamdır gözümde pele, bu da böyle biline.

* (bkz: boca es mi religion maradona es mi dios)
  • 3 dünya kupasını almış tek futbolcu mekanı cennet olsun
  • zamanında para için gidip amatör abd liginde 2 sene top oynamıştır. maradona'ya "parasız kaldığı için arjantin teknik direktörü oldu" diyerek de bunadığını beyan etmiş oldu.
  • oynarken kazandıklarından, reklamlardan, sponsor gelirlerinden, imaj hakkından ve konferanslardan kazandığı korkunç servete bakmaksızın ülkesinde kendisine 1250 dolar emekli maaşı bağlatmış, üzerine "kazandığım diğer paralar başka bu maaş başka" şeklinde bir beyanat vermiştir. bununla da yetinmemiş obama'dan randevu isteyip "ona birçok konuda fikir vermeye hazırım. çünkü ben gerçek yoksulluktan geldim" diyerek olayın üzerine tüy dikmiştir.

pele vs maradona karşılaştırmasında, maradona lehine atılmış iki gol daha...
hesabın var mı? giriş yap