• türkçe'de fütursuzca yapılan bir iş. bir "en" kelimesi bir "çok" kelimesi her şeyin içinde. kimse susamıyor, kimse acıkmıyor, çok susuyor, çok acıkıyor.

bu yaygın kullanım nedeni ile en ve çok kelimelerinin de içi boşaldı. şimdi bişeyin normale göre çok olduğunu ifade etmek için "aşırı", "muntazam", "öle böle değil" gibi garip pekiştirmeler kullanmak zorunda kalıyorum. zorunda kalıyorum zira misal "seni çok seviyorum" derken ordaki çok'un içinin boş olmasını istemiyorum, onun anlamına gelmesi gerek. ama gelmeyince başka yollara başvuruyorum işte.
  • psikoloji profesorunun evinin yanindaki parkta gencler her gun gitar calip sarki soyluyordu. profesor, bundan rahatsiz oldu. gencleri azarlamak veya sikayet etme yerine farkli bir yontem deneyerek onlarin bagira cagira sarki soylemesini susturmak istedi. " hey gencler, ne guzel sarki soyluyorsunuz, her aksam burada soyleyin, haftalik 50 tl verecegim." dedi. gencler bu teklifi memnuniyetle kabul etti. profesor, her hafta maddi sikintilarini one surerek her hafta ucreti 10 tl dusurdu ve son hafta genclere para vermekten vazgectigini acikladi. bunun uzerine, gencler de " madem para yok, sarki da yok." diyerek parkin yaninda sarki soylememislerdir.

ornekte goruldugu gibi, bir davranis icin surekli olan pekistirec davranisin sarti haline gelmistir. surekli pekistirme, davranislarin kazanilmasinda etkilidir ama devamliligi konusunda etkili olmayan bir bir cesittir. (bkz: sürekli pekiştirme)
    pekistirme bittiginde davranis ortadan kalkar.
  • guzel turkce'mizde anlami zenginlestirmek icin ikilemelerle yapilabilecek eylem.
  • konuşma içinde fazlaca kullanan bir insanın niyeti pekiştirme değil, kolpalamadır.
  • pekiştirme ekleri kullanılarak yapılabildiği gibi, yeni ve farklı bir yöntem kullanılarak da başarılabilir. chat programlarının kullanılma sıklığı sayesinde ortaya çıkan bu yeni pekiştirme şekli kelimenin son harfini tekrarlamakla gerçekleştirilir.
    örneğin;
    "canım" --> bildiğimiz "canım" demek iken "canımmmmmmmmmm" --> "sen benim canımın canının canının canının canının....." demektir. görüldüğü üzere sonraki m'ler ne kadar uzarsa, anlam o kadar pekişmektedir.
    "naber?" --> "nasılsın?", "nasıl gidiyor?" vs. demek iken "naberrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr??????????" --> "merakımdan çatlıycam şimdi, nerelerdesin sen yahu!?!allah seni kahretmesin, seni mendebur seni" demektir. burada da pekiştirmeyi fazlaca kullanılan r'ler yapmaktadır.
  • adam akıllı dövmek ya da sağlam bi tane patlatmak anlamı taşıyan bir deyim.
  • ilkokul öğretmenimizin sık kullandığı kelimelerdendir
    _ahmet cin ali yi okudun mu?
    _okudum örtmenim
    _peki hecelemeyi pekiştirdin mi?
    _pekiştirdim örtmenim
    _e hadi hecele bakiim şunu
    _eööööüü..eheh..şeyyyyyy
    _çotaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.bak şimdi nasıl pekiştiriliyor
  • belli bir uyarıcı karşısında yapılan davranışların tekrarlanma olasılığını arttırma işlemidir.
    (bkz: pekiştireç)
hesabın var mı? giriş yap