• efsaneye göre, lady godiva, vücudunu sadece saçları ile örterek geçtiği gün, coventry halkı, saygıdan kapılarını, pencerelerini kapalı olarak tutmuş, ancak, bir kişi, terzi tom, meraktan mı, şehvetten mi, yoksa her ikisinden midir bilinmez, seyretmiştir; sonucunda ise, efsanenin çeşitli versiyonlarına göre, kör olduğu ya da öldüğü söylenir. zaman içinde, bu seyir merakından muzdarip olanlar* “peeping tom” olarak anılır olmuş.

daniel defoe ve tennyson, eserlerinde bu efsaneyi kullanan isimler arasında. tennyson'un "godiva" şiiri de, tom’un kör olduğu versiyonlardan biri: "...but his eyes, before they had their will,/were shrivell'd into darkness in his head,/and dropt before him. so the powers, who wait/on noble deeds, cancell'd a sense misused;/and she, that knew not, pass'd...."
  • her sinemacı ve fotoğrafçıda az da olsa bulunduğu öne sürülen scopophilia hastalığının halk arasındaki adı. michael powell'in filminde en üst noktası "kendi ölümünü izlemek" olarak verilmiştir.
  • rontgenci
    (bkz: rear window) (bkz: l b jeffries)
  • sadece film olarak bakıldığında sıkıcı bir denemeden ileri gitmeyebilir ancak freud'un voyeurism ve scopophilia kavramlarıyla birlikte izlendiğinde müthiş bir filmdir. bakmanın ve izlemenin takıntılı hazzına şahane göndermeler yapar. hitchcock'un vertigo filmiyle art arda izlenmesini tavsiye ederim. ama bence peening tom bir tık daha iyi analiz içermektedir.

ayrıca bende favorim olan ve beni en çok etkileyen film olan we need talk about kevin etkisi yaratmıştır. ikisinde de psikopat film karakteri ve çocukluğuna bakıldığında psikopat ebeveyn karakterlerini görürüz iki filmde de.

--- spoiler ---

filmde herkesi dikizleyen bundan da zevk alan mark'ın odasının kapısını kilitlemediğini bir sahne vardır, komşusu istediği gibi girip çıkmaktadır. babasının kendisini sürekli izlediği ve en mahrem anlarını bile kameraya aldığını komşusuna izleten mark "benim hiç mahremim olmadı" demiştir. bu da çocuğa mahrem alan yaratmanın ve buna saygı duymanın önemi için on numara bir sahnedir.
    --- spoiler ---
  • peeping tom (1960) - bakışın sineması:
    görsel
    görsel
  • " ne godiva geçer yoldan ne bir kimse kör olur " diyerek ismet özel'in de andığı tom'dur.

(bkz: amentü)
  • michael powell'ın yönettiği 1960 yapımı, başarılı senaryo sahibi gerilim filmi;placebonun şık şarkılarından birinin adı.
  • ana karakter mark lewis der ki: "dunyanin en korkutucu seyi nedir biliyor musunuz? korkudur"
  • kendi ölümünü izleme fikri başlı başına bir vakka olunca film bugün bile izlenildiğinde çok başka bir tat veriyor kanımca. sadece bir katil değil aynı zamanda image yaratma konusunda da gerçek bir obsesif olan başrolun bu hisse azıcık sahip olan insanları pek şaşırttığını düşünmüyorum. cinayete varacak sapkınlığı dışında çok tanıdık hisler, tavırlar sergiliyor. kör anneyle başrolun ilişkisi üzerine ise başlı başına bir paper yazılabilir diye düşünüyorum.
  • placebonun belki yeteri kadar ünü görememiş olmasına rağmen en özel şarkılarından...
hesabın var mı? giriş yap