• asetaminofen olarak da bilinen bir tur agri kesici, ticari sekillerinini en unlusu tylenol, gripin ve vermidon olup yarim gram civarinda parasetamolun yanina 50 mg kadar kafein eklenerek hazirlanmis ilaclardir. naproksen sodyum yada metamizol sodyum bulunmadigi zamanlarda bu satirlarin yazari tarafindan daha yogun kullanilmaktadir ancak etanolle etkilesimi bulunmamasi ilaci cazip kilan en onemli etkendir. toksik etki gostermesi icin kendinizi cok kasmaniz gerekir. intihar etmek icin akillica bi yol diildir. bi tek kronik alkolikseniz bu denenebilcek bi alternarif hale gelir.
    kan beyin bariyerini ve plasentayi geciyordu diye hatirliyorum ama hamile olma ihtimalim bulunmadigindan hamilelikteki kullanimi konusunda herhangi bir arastirma cabam bulunmadi.
  • hollanda saglik sisteminin demirbas ilacidir. hangi hastaneye giderseniz gidin, istediginiz ev doktorunu secin ama tavsiye ettikleri tek sey bu ilactir. baska da bir boktan anlamazlar. mubarek sanki ilac degil her derde deva mesir macunu gibi. sirtiniz mi agriyor? siktir edin doktoru parasetamol al bir saate bir sey kalmaz. atesiniz mi cikti? hoooop bir parasetamol aksama demir gibisin. moralin mi bozuk? ya da depresyonda misin? cak bi tane parasetamol iki dakka sonra hoptek oynamazsan terbiyesizim.
  • zehirlenmesinde asist kullanılan hemen her evde bulunan ilaç . her evde bulunması dolayısıyla çok fazla intihar olayına adı karışır, bazılarının intihar amaçlı evde bu ilacı alıp üstüne de afiyetle asist içtiği ve farkında olmadan kendi kendisini tedavi ettiği görülmüştür*.
  • yıllardır, taa gripin'in altın yıllarından beri süregelen parasetamol krallığı son 3-5 yıldır ibuprofen tarafından tehdit edilmeye, hatta yıkılmaya başlamıştı. amerikan filmlerinde ibuprofen gören özenti gençler dedelerinden kalan gripin'e, babalarından kalan parol'a burun kıvırır olmuştu.

ama son gelişmeler ışığında diyebiliriz ki: uzun zamandır yoktum biri demiş öldü; şimdi de yazsınlar kral geri döndü!!

hatta dünya sağlık örgütü bile açıklama yaptı: "parasetamol kullanın, ibuprofen hastalığın seyrini kötü etkiliyor" diye.

tıpkı kolonya gibi...
  • kuvvetli bir ağrı kesici.
    bazı ticari şekillerinde kafein ile beraber bulunur bunun sebebi kafein'in,paracetamol'ün emilimini arttırmasıdır.böylece paracetamol daha çabuk etki gösterir.kullandığınız ilaçta kafein yoksa ve ilacın çabuk etki göstermesini istiyosanız kahve içebilirsiniz.
  • her derde deva diyerek 1000 mg'lık tabletleri leblebi gibi tüketince hepatit olarak karaciğerinizi elinize almaya sebep olabilecek ilaç.

(bkz: paracelsus)
  • supermarket rafinda buldugum soguk alginligi ilaclarinin hepsinde ortak olan madde. ve sanirim yine bu madde yuzunden kalp rahatsizligi, diyabet, tiroid, yuksek tansiyon, vs. gibi problemleri olanlarin doktor kontrolunde almalari tavsiye edilmis. boyle bir uyarisi olmayani bulamayinca yutuverdim 2 tylenol coldu. ancak sonra kapakta kirmiziyla yazili "bu ilaci diger asetaminofen iceren ilaclarla birlikte kullanmayin" ibaresini farkettim. doz asimindan mi yapilmis bu uyari, degilse ne zarari var onu da anlayamadim, icime bir kusku dustu, salondaki en rahat koltukta battaniye altinda yatip annemin getirdigi haplari sorgusuz sualsiz gonul rahatligiyla yuttugum eski gunler geldi aklima. usendim gidip ictigim diger ilaclarin icerigine bakmaya, bosverdim gecti.
  • "ateş 40 dereceyi geçmeden ateş düşürücüyü de vermemek gerek. ateş düşürücü olarak çık sık kullanılan parasetamol, glutatyon adı verilen antioksidan maddenin sentezini engellemesi bakımından son derece sakıncalı. illa ki bir ateş düşürücü verilecekse 'ibufen' tercih edilmeli. bence hiç ateş düşürücü verilmemesi daha iyi. en iyisi sık sık su içmek; hem ateşinizi düşürüyor hem de balgamınızı, boğaz-burun akıntısını sulandırıyor." ahmet aydın, 70'den 70' taş devri diyeti, hayykitap, istanbul, 2012, s. 382.
  • size hemen söylüyorum neden almamanız gerektiğini; karaciğerde sitokrom p450 diye bir enzim sistemleri var. neredeyse 40 farklı aileden oluşuyor ve bütüm memeli hücrelerinde var. alyuvarlar ve kemik hariç. çok önemliler. serbest radikal dediğimiz vücudumuzdaki her şeye aç köpek gibi bağ yapmak için atlayan molekülleri sakinleştiriyor. oksijenle bağlayıp su filan yapıyor. bu olmazsa hücre hasarı, bozunması her bir bok olur. parasetamol de karaciğerde bu işi yapan enzim sistemini devre dışı bırakıyor. hatırlayalım karaciğerin görevi neydi? zararlı maddeleri zararsız hale getirmek. adama kırmızı kart çekmiş gibi bir iş yapmış oluyorsun. burada sik sok ilaçlarla parasetamol atan arkadaşlara sesleniyorum 50 yaşında karaciğerinizden dolayı bir kadeh şarap içemeyecek pozisyona gelmek istemiyorsanız ilaçları karıştırarak kafayı bulmaya çalışmayınız. fakir misiniz amınakoyim.
hesabın var mı? giriş yap