• "cok tanidik ve beni bogazima kadar bogan sicak bir his bu girtlagimda dolanan, tum benligimi kaplayan. $u anda varoldugum bicim, seni de kucaklayan, i$te tam buradaki "gerceklik". tam da $u anda icinde varoldugum bu bedenle kendini bulan. gozlerim tamamen acik ve umutla dolu bir halde bakiyorlar ya$amima. gozlerim tamamen acik ve vah$i bir umuda gebeler kafamda. bu kiymetli an'dan once neyin geldigini hatirlayamiyoruz bile, tam $u anda, tam da burada olmayi secmemizle birlikte. bekle, dayan ve icinde kal! beni icinde tutan bu beden an be an yalniz olmadigimi hatirlatiyor bana, bedenim kulagima fisildiyor sonsuzlugu hissettirirken bana: 'tum bu izdiraplar, hepsi birer yanilsama'...

bu kiymetli an'dan once neyin geldigini hatirlayamiyoruz bile, tam $u anda, tam da burada olmayi secmemizle birlikte. bekle, dayan ve icinde kal! bu kutsal gerceklik, bu ilahi tecrube! ve de tam $u anda, tam da burada, bu bedenin icinde olmaya gebe! beni icinde tutan bu beden an be an yalniz olmadigimi hatirlatiyor bana, bedenim kulagima fisildiyor sonsuzlugu hissettirirken bana: 'tum bu izdiraplar, hepsi birer yanilsama'...

ve evet, ya$iyorum!

bu tanidik, kisacik hikayenin icinde kivrilip duruyorum. bukuluyor ve her bir yeni deneyimi ilmek ilmek oruyorum. bunu kutsal bir armagan olarak kucakliyor ve kadeh kaldiriyorum, soluk almanin ve ya$amanin cazibesine, mucizesine!

ama,

icinde hapsoldugum bu beden bana kendi(sinin) ölümlülügüm(n)ü animsatiyor,

an'ini kucakla.
    unutma,

hepimiz sonsuzlugun cocuklariyiz ve tum acilarimiz birer yanilsama."
  • tool-parabola:

we barely remember who or what came before this precious moment,
    we are choosing to be here right now. hold on, stay inside...
    this holy reality, this holy experience. choosing to be here in...

this body. this body holding me. be my reminder here that i am not alone in
    this body, this body holding me, feeling eternal all this pain is an illusion.

alive

this holy reality, in this holy experience. choosing to be here in...

this body. this body holding me. be my reminder here that i am not alone in
    this body, this body holding me, feeling eternal all this pain is an illusion...
    of what it means to be alive

swirling round with this familiar parable.
    spinning, weaving round each new experience.
    recognize this as a holy gift and celebrate this
    chance to be alive and breathing
    chance to be alive and breathing.

this body holding me reminds me of my own mortality.
    embrace this moment. remember. we are eternal.
    all this pain is an illusion.

*
  • tool $arkisi. *

tool, benzer tarzlara sicak bakan ve kendimce "sistematik" olarak tabir ettigim muzik dinleme seyrine sahip olan muzikseverlerin en nadide ko$elerinde duran bir ekip. dunya capinda milyonlarca hayrani olan, albumleri ciktigi gibi billboard listelerine tecavuz eden, konserleri cilgin atan, kendince bir felsefeyi ortaya koyarak enteresan bir kitle edinmi$; inanilmaz ba$arili bir topluluk... ben tool'u sadece muzikal anlamda degerlendirmenin yanli$ oldugunu du$unuyorum. bu kadar üst duzeyde yetenekli, bu kadar cilgin ve bu kadar dahi 4 adamin bir araya gelmesi kolay gorulur $ey degil. tool'un kuruldugu, daha dogrusu studyoya ilk girip de "hadi abi bi$eyler calalim" dedikleri anda uzay zaman duzleminde bir kirilma oldugunu du$unmekteyim. cogu insanin hayatinda keskin virajlar olu$turdular, binlerce paralel evrenlerde milyonlarca paralel izdu$umler yarattilar. buna inandigim icin onlari delicesine seviyorum.

i$te bu sebepten onlari bir gruptan daha otede goruyor, onlarin duyu organlarimla kavu$tugu her ani ibadetten sayiyor, muziklerini ilac niyetine tuketiyor, cogu parcalarinda $ifaci ve ruhani titre$imler yakaliyor, $arki sozleri uzerine kafa patlatip arada bir $eyler karaliyor ve parabola deyü isimlendirdikleri, kanimca bir isme bile gerek duymayan bu seruven tadindaki $arkiyi hayatimin merkezine koyuyorum...

parabola, kucuk karde$i parabol ile beraber birer omuzumda duran, birer parmagimdan tutan, her sabah kalkinca birer cebime koydugum ve birer kulagimdan girip epifiz bezimde birle$en bir $arki...
    (bkz: we are eternal all this pain is an illusion)
  • 9 dakika 7 saniye için yapılabilecek en iyi işi arıyorsanız hayatınızın 1 şarkı cinsinden değerini size verebilecek tool eseri...
  • bu özel andan önce gelenin kim ya da ne olduğunu zar zor hatırlıyoruz
    burada ve şimdide olmayı seçtiğimiz. bekle ve içinde kal
    bu kutsal gerçekliğin, bu kutsal deneyimin
    burada olmayı seçtiğin...
    bu beden. bu beni tutan beden. burada yalnız olmadığımı hatırlat bana
    bu beden, bu beni tutan bedenle sonsuz hissediyorum ve bütün bu acının yanılsama olduğunu

yaşıyorum

bu kutsal gerçeklikte, bu kutsal deneyimde. burada olmayı seçtiğim
    bu beden. bu beni tutan beden. burada yalnız olmadığımı hatırlat bana
    bu beden, bu beni tutan bedenle sonsuz hissediyorum ve bütün bu acının yanılsama olduğunu

bu tanıdık meselin etrafında dönerek
    her yeni deneyimle bükülüp, örülerek
    bunu kutsal bir hediye olarak hatırla ve kutla
    bu yaşıyor ve nefes alıyor olma şansını

bu beni tutan beden bana kendi ölümsüzlüğümü hatırlatıyor
    bu anı kucakla. hatırla. hepimiz ölümsüzüz
    bütün bu acılar yanılsama
  • bu şarkı sözlerini kavrayarak dinlediğinizde sizde gerçek anlamda bir üçünçü göz açılmasına neden olabilir. muhtemelen tool elemanlarıda bu şarkının kaydını bitirdikten sonra aralarında, "abi aştık biz olayı resmen, upgrade olduk. üçüncü göz falan çıkıcak artık," diye konuştuktan sonra, klibe o meşhur üçüncü göz ritüelini koymaya karar vermişlerdir. çünkü bu eser tek başına bir şarkı değildir artık, 21. yüzyılda yaşayan insanların stendhal sendromunu kavramasına yardımcı olur.
    bütün bunların yanında, insana 9:07 lik bir şarkıya -özel programlar dışında hiçbir kanalda yayınlanmayacağını bile bile- klip çekilebileceğini, hiç kimsenin anlayamayacağı bir yığın metafora bir çuval para harcanabileceğini, üstüne üstlük ilk üç dakikasında zaten davul olmayan 9:07'lik bu şarkıya bir de yirmi saniye kadar müziksiz intro eklenebileceğini gösterebilen bir eserdir bu şarkı.

herhangi bir eşi olmasa da benzerleri için,
    (bkz: schism)
    (bkz: stinkfist)
  • çok çok uzun bi aranın ardından bu şarkıyı çalmak aklıma geldi bugün ve orgazm ne demek onu anladım. öyle dinleyin, dinletin diyemeyeceğim malesef. müzik kültürü olan insanlar bilsin yeter, ayağa düşmesine hiç gerek yok efenim, saygılar.
  • başındaki parabol girişi ile kendimce çevirmeyi denediğim müthiş sinerjik şarkı:

parabol:

çok tanıdık ve karşı konulmaz bir biçimde sıcak.
    evet bu, beni tutan bu şekil.
    seni çevreler, buradaki gerçeklik.
    evet bu, beni tutan bu şekil.
    gözler faltaşı gibi açık ve umutlu.
    faltaşı gibi, umutlu ve vahşi.

bu değerli andan önce ne geldiğini güç bela hatırlıyoruz,
    şu an burada olmayı seçiyoruz. bekle, içeride kal.
    bu beden, beni tutan bu beden, bana yalnız olmadığımı hatırlatıyor.
    bu beden, bana sonsuz olduğumu hatırlatıyor, bütün bu acılar yanılsama.

parabola:

bu değerli andan önce ne geldiğini güç bela hatırlıyoruz,
    şu anda burada olmayı seçiyoruz. bekle içeride kal.
    bu kutsal gerçeklik, bu kutsal deneyim.

şu an bu vucütta olmayı seçiyoruz,
    bu beden, beni saran bu beden!
    bana yalnız olmadığımı hatırlat.
    bu vücut, beni saran bu vücut,
    sonsuz olduğumu hissediyorum, bütün bu acılar yanılsama.

canlıyım!

hep o tanıdık mesel ile devinerek,
    dönüp dolanıp her yeni deneyimi dokuyup,
    bu kutsal verginin farkına var
    ve yaşadığın, nefes aldığın bu fırsatı kutla.

beni saran bu beden, bana ölümlü oluşumu hatırlatıyor.
    bu anı kucakla ve unutma,
    biz sonsuzuz ve bütün bu acı bir yanılsama.
  • binlerce şarkı dinledim, hala daha iyisine rastgelmedim.
  • beni ciddi anlamda korkutan şarkı. bir gün dinlerken bir yere, bir şeye veya kendime zarar vereceğim diye korkuyorum. tam bir adrenalin pompası, hele parabol'dan parabola'ya o geçiş kısmı yok mu, ilk başladığı saniyelerde bile delirme sebebi. janr'ının muhtemelen en iyisi.
hesabın var mı? giriş yap