• pastafaryanizm destekçisi film. çünkü içinde hiç pastafaryanizm ile ilgili bir şey yok. bu da demek ki pastafaryanizm destekçisi bir filmdir bu. bazı ekşici arkadaşların zihniyeti böyle çalışıyor çünkü. neymiş, filmde hiç yahudilikle alakalı bir şey yokmuş da o zaman kesin yahudilik propangandası yapıyormuş da, yahudiliği destekliyormuş da...

lan oğlum film tam olarak sizin zihniyetinize karşı çekildiği halde gene zihniyetinizi bir kenara bırakmamışsınız. arkadaş film hint filmi. doğal olarak hindistan ile alakalı bir şeyler üzerinden anlatıyor hikayesini. hindistanda ise muhtemelen en az dini inanca ait insan sayısı yahudiliktir. belki de sayılıdır. adamlar bilmediği, kendi ülkelerindeki çok az kişinin dahil olduğu bir inancı neden filme dahil etsinler. az biraz akıl fikir lan.
  • hayatım boyunca izlediğim en iyi filmlerden biri.
    aamir khan gibi insanlar, düşünmenin, üretmenin, sanatın onurunu omuzluyor çağımızda.

ne yazık çok azlar.

anlattıklarının ötesinde onu anlatış şekli, hassasiyeti takdir edilmeye değer.
    doğru soruyu herkes sorabilir ama herkesin dinlemeye tahammül edeceği kadar zarif sormak o soruyu, işte bu kuşkusuz bir beceridir.

izlemeden ölmeyin.
  • insanların tanrı yerine insana tapmasını çok güzel eleştiren film.bunu ortadoğuda bütün okullara izletseler dünya çok daha iyi bir yer olurdu.
  • filmdeki tapasvi karakterinin, ülkemizde gerçeği bulunmaktadır.
    (bkz: uzun adam)
  • başrolünde aamir khan ve anushka sharma'nın rol alacağı 2014 aralık'ta vizyona girecek olan, komedi türünde olacağı bilinen hint filmi.

aamir khan'ın bir uzaylıyı canlandıracağı zaten biliniyordu

lakin afiş internete düştüğünden beri "müslümana yakışmadı" tarzı inanılmaz derecede altı dolu ve mantıklı eleştiriler almakta. eminim bunu bi tek bizim ülke yapıyordur. bir oyuncunun/yönetmenin ilk kez denediği bir tarzı hiçbirşey bilmeden ve daha filmden gram görüntü görmeden böylesine eleştirmek sadece bize has birşey çünkü.
  • cumartesi aksami, "yerinde" izledigim, müthis eglenceli ve güldürdügü kadar da düsündüren, güzel film.

iki haftayi askin suredir hindistan'dayim. ne yapalim, ne edelim derken, bu filme gidelim dediler. hakkinda hic ama hicbir sey bilmeden gittim filme. hatta 'off, nasil bir bollywood filmi beni bekliyor?" diye de triplere girdim. filmden ciktigimda ise onyarginin ne kadar da kotu birsey oldugunu bir kere daha ogrendim.

--- spoiler ---

filmin konusu: uzaklardan bir gezegenden, dunyamiza bir uzayli gelir. bu sevimli uzaylimiz gele gele hindistan'a, dinler, diller ve renkler cumbusunu icinde barindiran inanilmaz* bir ulkeye gelmistir. gezegenindekilerle iletisimini surdurecegi ve "eve" donmesini saglayacak tek sey olan "uzaktan kumandasini" racasthan collerinde caldirmasiyla uzaylimizin macerasi da baslar. sozluk mecrasinda da tum dinlere getirilen elestrilerin, bollywood romantizmi, danslari ve hindistanin o muthis cumbusuyle anlatildigi, muthis bir film cikmis ortaya. tabii, bana biraz daha "hinduizmi" elestirmisler gibi geldi. bu sebeple zaten hindistan'da epey siddetli protestolara maruz kalmakta film. ama diger yandan da, bunun bir "eglence" oldugunu bilip, filmi gayet severek izleyen hindular da az degil. burda ufak bir ozelestri yapamadan da gecemedim. boyle bir film, hatta belki bu filmin kendisi, acaba turkiye'de yayinlanabilir miydi?

hindistan ve pakistan iliskisine deginilmeden de gecilmemis tabii filmde... bazi yerlerini asiri "romantik" bulsam da, cok ama cok sevdim filmi. bir kac gundur sirf filmin sarkilarini dinliyorum. tharki chokro* muhtesem eglenceli bir sey. hele o koreografiyle izleyip, dinlediginizde.

ayrica "peekay"*hintcede "sarhos" anlamina geliyormus. dunyamizdaki hallere alisik olmayan ve garip garip davranan uzaylimizi, anlayacaginiz film boyunca "sarhos" asagi "sarhos" yukari diye cagiriyorlardi. ben filmi orjinal dili ile, ingilizce altyazili izledim. mumkunse eger siz de oyle yapin*.
    --- spoiler ---

izleyin, izlettirin.
  • ağızda kocaman bir gülümseme ile veda ettiren hindistan menşeli filmdir.

bu film bence ortaokul seviyesinde tüm çocuklara izlettirilmeli.
  • etkileyici ve dusundurucu bir film. firsatiniz olursa mutlaka izleyin. bu filmle tekrar ispatlandi ki aamir khan'in filmleri kendi aralarinda yarisiyor, birbirlerini ezip geciyor.
  • --- spoiler ---
    fena spoiler bak okuma izlemediysen.

peekay'in kardeşim dediği, tren istasyonundaki bombalamada ölen kişi müslümanlar tarafından gerçekleştirilen 1993 bombay bombalamalarına destek verdiği ve yardım ettiği için ceza almış, film çekildikten hemen sonra aynı olaylardan tekrar hüküm giymiş sanjay dutt'dur. böyle de ironi barındırır.

--- spoiler ---
  • bir gün milli eğitim bakanı falan olursam, tek derslik din kültürü eğitimi olarak izleteceğim film.

dahası gençlere kalmış artık.
hesabın var mı? giriş yap