• şubat ayı atlasında kongo soykırımı ile ilgli yazıda "coğrafya, sarı çerçeveli gözlükler ile dünyaya bakmak değildir" diyerek national geographic'e şukela ayar vermiş de bir kişidir, elleri dert görmesindir...
  • bana masalların öğrettiği en büyük hakikat şudur: her zaman iyiler kazanır.
    -iyi değil, çoğul olarak iyiler.

özcan yüksek "bu daha başlangıç mücadeleye devam" diyerek vedalaştı atlas dergisiyle.
    masalistan'ın babası haklı çıkacak elbet...
  • iki önemli mottosuyla aklımda yer edinen atlas dergisinin vizyonunun oluşmasında rolü büyük olanlardan...

tek bir fotoğraf karesi ile bir hikayenin anlatılabileceğini, "keşfetmek için bak" mottosuyla arkadaş öğüdü gibi hafızalara kazıdı dergi. atlas dergisini dünyaca ünlü ve oldukça eski benzerlerinden ayıran en önemli şey de buydu zaten, katkıda bulunanların neredeyse değişmemesi, arkadaşlarımıza dönüşmesi: hakan şenocak, cüneyt oğuztüzün, güneşin aydemir, iskender ığdır, uğur uluocak, kemal tayfur, şebnem eraş... bu yüzden iskender ığdır'ın ve uğur uluocak'ın ölümleri derinden etkiledi okurları.

derginin "iki şey çok önemli, ikincisi sadakat" olan diğer mottosunun, özcan yüksek'in şu an içinde bulunduğu durumla çeliştiğini düşünüyorum. dergi adına ne değişir bilemem ama okurun bundan etkileneceğinden eminim.

mehmet yaşin'in editör olduğu zamanları hatırlamıyorum, özcan yüksek zamanlarında yetiştim atlas'a ve bu dönemde dergiye hakim olan yaklaşım sayesinde, sıradan bir gezi dergisinden öte, arkadaştan gelen mektuba dönüştü atlas dergisi. hatta dergiyi alır almaz okuduğum ilk bölüm özcan yüksek'in yazdığı atlasname köşesi olurdu hep.

atlastan ayrılmak durumunda bırakılmasına üzüldüm açıkçası, ama özcan yüksek adına değil, dergi adına üzüldüm.
  • atlas dergisinini editörü. iyi bir dağcı, çevreci, entellektüel... yüce insan
  • atlas ekibinden ayrılan diğer arkadaşlarıyla birlikte başarılı bir dergiye imza atacaklarına inanıyorum. çok birikimli ve bilgili bir insandır özcan yüksek, yazılarında kendine has anlatım tarzı vardır ve alışkanlık yapar. merakla takipteyiz.
  • her ay 'editörden'köşesinde yazdığı yazılar hayranlıkla okunur,bu ne biçim insan ne tatlı bir kişilik diye düşünülür...
  • twitter'da takip etmekten en çok zevk aldığım insan.

her yazısında yeni bir şey öğreniyorum.
  • atlas dergisi onunla birlikte yüreğini, ruhunu yitirdi
  • yıllardır takip ettiğim atlas dergisinden adaletsiz bir şekilde yollarının ayrılmasıyla içimi feci şekilde burkan ama bugün açıkladığı patronsuz yeni bir coğrafya dergisi çıkartacakları haberiyle birlikte pek sevindiren doğa tutkunu.

kaynak
  • iyi bir dağcı ,doğasever,entelektüel birikimi yüksek her şeyden önemlisi son derece mütevazı ve iyi bir insandır.saygım sonsuz, seninle yürümeye devam edeceğiz hocam.
hesabın var mı? giriş yap