• sterilizasyonun daha kısa sürede sağlanmasının nedeni, düşünüldüğü gibi doğrudan yüksek basınç değil. basıncın artmasıyla birlikte havanın doygunluk noktası da artıyor ve ısıl iletim katsayısı daha yüksek bir karışım oluşuyor. bunu söylüyorum çünkü bazıları yüksek basıncın mikroorganizma hücrelerini parçaladığı, patlattığı gibi fantastik düşüncelere sahipler, biliyorum.
  • adam gibi kompozit parça üretimi için olmazsa olmazdır. 15-20 bar gibi hayvani bir basınçla çalışmaktadır ancak yatırım maliyeti de bir o kadar hayvandır...
  • mikrobiyoloji laboratuarının olmazsa olmaz cihazı.genelde 121 c de 15 dakika yapılan sterilizasyon işleminin mikroorganizmaları yok ettiği ispatlanmıştır.aynı etkiye kuru havalı sterilizatörde ise (basınç kullanılmadan )170 c de 2 saatte ulaşılmaktadır.mikrobiyolojik ekim yapabilmek için besiyerlerinin,peptonlu suyun,dilüsyonların sterilizasyonu amaçlı kullanılır.petri,pipet gibi cam malzemenin sterilizasyonu amacıyla ise kuru havalı sterilizatör kullanılır.
  • lamine cam üretiminde de kullanılır. tek farkı ek olarak içine ufak bir vakum aparatı eklenir. birleşecek parçalar düzgünce vakum yapılacak torbaya yerleştirilir. proses kompozit üretimiyle hemen hemen aynı.
  • korkutucu bir alet. düdüklü tencereden bile korkan bünyem için kullanması gerilim yaratıyor.
    ayrıca sıvı besi yerlerinin de sterilizasyonunda kullanılır.
  • bu firinlarda karbon kompozitleri de pisirilir..
  • sterilizatora yenik dustugu tek ozellik, aletlerin daha cabuk paslanmasina neden olmasidir.
  • laboratuvarlarda kullanilan basincli buhar cihazi..alet edevati mikroplardan arindirir.
  • chamberland tarafından bulunmu$ ama ilk olarak ernst von bergmann tarafından kullanılmı$ alet.
hesabın var mı? giriş yap