• bir nevi osmanli saldırı sanatı, aiki do, kunfu dinlemez kodumu bi tane elinin tersiyle oturtur, zamanında rica ederek fetetmedik avrupayı afrikayı
  • 550 sene öncesinden gelen osmanlı askerlerinin latin alfabesi ile yazılmış yazıları okumaları gibi bir hatayı barındırmayan dizidir. dizi başından izlenirse osmanlı askerlerinden biri latin alfabesini biliyor diğeri bilmiyor. zaten yazıları latin alfabesini bilen asker okuyor diğeri de ne yazdığını soruyor.

"ayrıca askerlerin 550 sene öncesinden geldiğine takılmıyorsun da latin alfabesini okumalarına mı takılıyorsun?" diye sorarlar adama.
  • osmanli doneminde, yenicerilerin sava$ sirasinda ellerinden silahlarini du$urmeleri durumunda bile saldiri/savunma yapabilmeleri amaciyla agaclari ve mermer bloklari tokatlayarak yaptiklari antremanlar bilinmektedir .. bu cali$malar sonrasinda ellerin ic kisimlarinin nasirla$masi* ve ciddi bir silah haline gelmeleri ile bir nevi efsanele$mi$tir ..

halk arasinda zaman zaman kullaniminin aksine*, elin ici ile ve tercihen kolla geni$ bir aci cizilerek atilir ..
  • şemsettin hocanın "bu devirde fatihler kuyrukta, akşemsettinler otobüste ayakta." diyerek güzel bir ayar çektiği şükela dizi.
    ciddi ciddi çok kahkaha attım. çok da hüzünlendim. trt süper iş başarmış.
    --- spoiler ---

fatih' in babasının katilinin öldürdüğünü itiraf etmesiyle:
    yeniçeriler: iyi idam edilir.
    şemsettin hoca: idam kalktı evladım.
    yeniçeriler: ne zaman kalktı?
    komiser: avrupa birliği uyum sürecinde kalktı ya. siz ab ye karşı mısınız?
    1.yeniçeri *: biz ab ye karşı mıyız?
    2. yeniçeri: yiiiiiiiaaaaaniiiiiiii*.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

yeniçeri doğan'dan osmanlı analizi: dünya bize güzel değildi. biz onu güzel ettik. eğer fatihler, akşemseddinler, murat hanlar, hacı bayram-ı veliler olmasaydı biz de yıldırım beyazıtlan aynı mezara gömülür giderdik zati.

--- spoiler ---
  • savaslarda onden yollanan bir grup usta osmanli tokatcisinin (at ustunde, zirhsiz ve silahsiz) gidip avrupali agir zirhli sovalyelerin arasina dalip bir kismini tokatla(boyun kirnak suretiyle) oldurdugu, tabi bunun sonucunda rakip orduda moralden eser kalmadigi rivayet edilir.
    (bkz: aman aman)
  • dramanın ve komedinin içiçe olduğu süper dizi.

--- spoiler ---

bu dünya bize güzel değildi biz onu güzel yaptık
    --- spoiler ---
  • izleyenlere çok güze dersler veren şükela dizi. ekşiciler hala nasıl keşfedememiş şaşırdım açıkçası.

--- spoiler ---

11. bölüm. gk= gazanfer komiser şh= şemsettin hoca

gk: şemsettin hocam gözünaydın. otomobil farelerini yakaladık. seninkini de parçalanmadan getirdik.

şh: elhamdülillah.

gk: ya hocam kusura bakma aklıma takıldı sormam lazım. az önce geldiğimde araban çalındı dedim, başkası olsa üzülür, dövünür, sigortayı arar, ortalığı velveleye falan verirdi. ama sen sadece elhamdülillah dedin. arabayı bulduk getirdik gene elhamdülillah dedin. bu nasıl iş?

şh: sen araban çalındı deyince söyle bir kalbimin sesini dinledim, baktım dünya malı elimden gitti diye kalbimde hiçbir üzüntü yok. buna hamd ettim.

gk: araban çalındığında üzülmedin de bulduğunda niye hamd ettin hocam?

şh: araba bulundu dediğinde de şöyle yine bir kalbimi yokladım. baktım dünya malına kavuştuğum için hiçbir sevinç yok kalbimde. 4llah dünya malına karşı böyle bir ilgisizlik lutfetmiş. şükürler olsun ona hamd ettim

--- spoiler ---
  • turk i$i aduket.
  • kadir inanır insanının dizilerde gariban figüranlara köstüğü şey..
hesabın var mı? giriş yap