• az önce televizyonda güneş ışığının ne kadar zararlı olduğundan bahsederken bir örnek verdi:

"kolumuzun içi tarafı çok az güneş gördüğü için bebek teni gibidir."

e hocam benim götüm de çok az güneş görüyor ama hiç de bebek teni gibi değil. onu n'apacağız?
  • evet pahalı muayene ücretleri vs. ancak sağlıklı yaşam için kendisine ilk kez giden anneme tek dokunuşta 'tiroid kanseri' teşhisini (tam teşhis demeyelim ama görünmesi gerektiğini salık vermiş ve haklı çıkmıştır) koyarak kendisine minnet ve saygı duydurtmuş ve daha ilerlemeden hastalığın iyi kötü önüne geçmemizi sağlamıştır. kendisine teşekkür ederim.
  • az önce, 40 isimli cnn türk programında, "en çok hangi hastalıktan ölmekten korkarsınız?" sorusuna, önce, olması gerektiği gibi, yuvarlak cevaplar vermiş, ardında da, doğrudan ve genelleyerek, "kanser" demiş doktor.

öncelikle, sorunun ne kadar saçma ve densizce olduğuna değinmek istiyorum. düşünsenize, böyle bir soruya, milyonda bir rastlanan x hastalığı dese, prime time'da programı seyreden 80 kişi, "ben de mi öleceğim? en kötü ölüm şekli bu mu?" kendini çok kötü hissedecek. ancak, osman müftüoğlu, bu soruya, genel olarak "kanser" cevabı vererek, kendisi veya yakınları kanser olan, nüfusun belki de %100'lük kesimini huzursuz edip, moralini bozdu, herkesi umutsuzluğa sürükledi.

kanser, o kadar geniş bir kategori ki... bir küçük ameliyat veya ilaç tedavisiyle, arkanızda bırakacağınız onlarca türü varken, bir doktorun, bu hastalığı, "bir paçasını kaptıran, zor kurtulur." diye nitelendirmesi çok acı. keşke, bir doktor olarak, daha sorumlu davranıp, hiç hastalık adı vermeseydi, reyting için insanların korkularını kullanan programcıları utandırsaydı.
  • annemin gittiği ve anlattığına göre dr. house'dan farkı olmayan adam. muayene ücreti 540 lira, doktorlara indirim yapıyor. ücreti ilk duyduğumda epey şaşırdım ama eğer yaşınız ilerlediyse ve vücudunuzda çok fazla hastalık varsa, bu hastalıklar birbirini etkiliyorsa osman müftüoğlu ve onun ayarındaki doktorlara gitmek zaruri hale geliyor, çünkü gün sonunda daha ucuz hizmet veren doktorlara ödediğiniz toplam para, böyle doktorlara 2 defa gitmeye eşdeğer hale geliyor.
  • ünlü değilseniz yüzünüze bakmayan bir doktorumsu.
    çoğu şey için çözüm bulduğunu iddia edip, hiçbir şey yapamayan yüzlerce doktordan sadece bir tanesi.
    arkadaşımla gittiğimizde bizden 550 lira alıp hiçbir şey yapmadığında notunu vermiştik.
    derdiniz varsa medyatik birine gitmek yerine, medyatik olmayan ama meslek ahlakı olan kişileri tercih edin.
  • son 6 ayda tanıştığı fethullah hocasını 3 kez ziyaret eden, bilim insanı.
    ayşe arman röportajından anlayabildiğimiz kadarıyla, yeni kitabının tanıtımı için ya global bir şirketin marketing departmanından destek almış, ya da siyasete girip, bakan olmak gibi, başka bir hedefi var.

kitabı için ustalık kitabı diyorki, bilim insanının ustalık kitabı olur mu, önceki yazdıkların doğru değil miydi?

müşterileri segmentlere ayırmış, hiç birini dışarıda bırakmamaya gayret etmiş. herkese mavi boncuk dağıtıyor. tüm toplum kesimleri kucaklıyor. kitabına önsöz yazanlar:
    can dündar
    fettullah gülen
    sezen aksu
    ertuğrul özkök
    nil karaibrahimgil
    tam bir marketing çalışmasının ürünü, hepsi ayrı toplum kesimlerinden ayrı yaş gruplarını, ayrı siyasi görüşleri temsil ediyor.

kendisinin sağlıklı yaşam konusundaki yazılarını dikkatle takip ettiğim bir dönem vardı. canan karatay ve dukan diyeti için, çok çok mesafeliyim, kuşkuyla bakıyorum diyerek başlayıp, sonradanüç dört ayda, başta karşı geldiği bu diyetlerin söylemleri ağzına yapışmaya başlamıştı.
    ender saraç'ın, rekabette allah, din, dua konularına yapıştığı dönemde kendisinin de geri kalması beklenemezdi. sonuçta, bilim adamının ticaret ile uğraşanı bunlar.
    bu ülke halkının hamurunda var her konuyu uhrevi bir dünya inancıylai metafizikle açıklamak. eğitim seviyesi ne kadar düşük olursa, efsaneler o kadar gerçek oluyor. gerçeklerin üstü bu kadar kolay örtülüyor.
    ülkenin bir gazetesi felix baumgartner ile röportaj yapar, adamın 2 yıl hazırlandığı atlayış için, tanrıyı hissettin mi? ezanı duydun mu ? gibi aptalca sorular sorulur. ama bunu röportör boşuna sormuyor ki, adam 30 bin km yükseklikte stratosfere çıkmış, atlayacak, sosyal medya, sözlük dahil her yerde konuşulan birinci madde, acaba ezan sesi geliyor mu oluyor. bu komiklik olsun diye böyle diyen olabilir ama eğitimsiz halk katında buna şaka gözüyle bakılmıyor.
    işte böyle bir halkın da, böyle bilim adamları olur.
    tabi halkı kurdukları üç ayaklı aile şirketleriyle dolandıran, sirk sihirbazı soyadlı şarlatanlar varken, osman müftüoğlu'nu eleştirmek de ne kadar doğru mu bilmiyorum.
  • hürriyet'te yazarak çok iyi bir iş yapmaktadır. tarzını beğenmeseniz de toplum sağlığı açısından çok yararlı yazılar yazdığını kabullenmeniz lazım.

toplum pubmed'i takip etmez. toplum indeks taraması yapmaz. toplum kendi sağlığını ilgilendiren konularda bilgisini medya aracılığıyla edinir. bu da çıkan sağlık haberleriyle ve osman müftüoğlu gibi yazarların yazılarıyla olur.

osman müftüoğlu'nu düzenli olarak okuyan biri nasıl spor yapması gerektiğinden tutun da neleri düzenli olarak yemesi gerektiğine kadar birçok şeyi öğrenir.

hangi yemeklerin daha sağlıklı olduğunu, hangi meyve ve sebzelerin ne zaman ve nasıl yenmesi gerektiğini osman müftüoğlu'nun yazılarından öğrenebilirsiniz.

toplum sağlığı diye şey var. bu da osman müftüoğlu gibi yazarların gazete yazılarıyla yakından alakalıdır.

bence osman müftüoğlu türk basınında yazdıkları işe yarayan birkaç yazardan biridir. ertuğrul özkök okuyup trend'lerden haberdar olabilirsiniz, tamam. ama osman müftüoğlu okuyarak nasıl daha sağlıklı bir insan olacağınızı öğrenirsiniz.

kimse indekste taranan dergileri takip etmez. insanlar açar gazete okur. osman müftüoğlu okuyarak sağlığı hakkında başka hiçbir yerde öğrenemeyeceği şeyleri öğreniyor insanlar. o yüzden hakkını yememek lazım.
  • o değil de zayıflama olayıyla kaldırdığı parayı kansere çare bulan çıksa kaldıramaz gibi geliyor bana. helal olsun ama gözümüz yok. ama iyi para kaldırdı yooo iyi para kaldırdı.
  • prof.müftüoğlu: “tatlı olan hiçbir şey masum değil!”
    her anlamda doğru be..
  • salgın konusunda ayasofya açılışına, giresun mitingine, 1500 kişilik milletvekili düğününe tek kelime edemeyip esnafa, vatandaşa giydiren. hükümete yönelik eleştiride bulunanlara "siyasi rant peşinde koşan şer odakları" diyen bilim insanı(!)msı. yazıklar olsun size de, düzeninize de.
hesabın var mı? giriş yap