• operating system/2.. ibm'in dos'a alternatif cikardigi i$letim sistemi.. microsoft'la birlikte ba$lami$ olmalarina ragmen, sonrasinda microsoft ortakliga son verip ayni ayarda windows nt'yi geli$tirmi$tir.
  • os/2, henuz insanlar alternatif i$letim sistemi kullanma durtulerini linux'la bastirmazken cok populer olmu$, teknolojik olarak pc at sistemlerde ilk kez derli toplu ve oturmu$ bir i$letim sistemi vadetmi$, ibm'in masaustu ve sunucu piyasasindaki super ultra pazarlama teknigi sonucu ancak windows 95'in ciki$ina kadar dayanabilmi$tir.

dos'un patlamak uzere olan yetersizligi, unix'in masaustu sistemlere cook uzak olu$u ve uzerinde cali$an uygulama yoksunlugu derken microsoft/ibm el ele verip bu i$letim sistemini kodmaya ba$lami$, microsoft daha sonra olaydan kendini cekip tarihindeki en dogru ikinci karari vererek windows'dan devam etmi$tir.

bu sure icinde ibm'in muhendisleri x86 platformunda diger hicbir i$letim sisteminde olmayan bir bile$im olu$turarak;

100% 32 bit,
    hayvan gibi stable bir yapi (bunu apisinin deneme yanilmayla yamali bohcaya donmemi$ olmasina borclu oldugu soylenir)
    hpfs
    kolay kurulum,
    dos'a tam destek
    ve daha sonraki versiyonlarda windows 3 1'e tam destek

kivamina getirmi$lerdir.

os/2'nin x86'ya adanmi$ portable'liktan uzak mimarisinden oturu, top gecer adam gecmez felsefesiyle bizlerin ancak windows 2000 ile masaustlerinde mantikli bir bicimine sahip oldugumuz "task gocse bile i$letim sistemi bundan asgari etkilensin"'e sahip oldugu soylenebilir. i$letim sistemi x86'ya o denli yogunla$mi$tir ki cok istendigi ve uzerine cali$ildigi donemde bile powerpc versiyonu piyasaya cikartilamami$tir.

rahatlayan ibm, kaplumbaga-tav$an hikayesindeki gibi ense yapmaya ba$layarak gui uzerine gitmemi$, uygulama geli$tiricilere/oyun ureticilerine guzel olanaklar sunmami$ ve kendi sonunu hazirlami$tir.. os2 warp ile donemin bilgisayari sevimlile$tirme akimina (bkz: intel inside) katilmaya ugra$sa da yetersiz kalmi$; son olarak windows 95 ve windows nt 4 0'in ciki$indan sonra fanatikleri haric herkesi kendinden sogutmu$tur. ibm'in gec kalmi$ hamlesi os2 warp 4 0 (bkz: merlin) oldukca saglam olmasina ragmen os/2'nin gocu$une engel olamami$tir.

bugun hala hitnet ht os savaslari'nda, bazi hayaletlerin gece saatlerinde "os/2 kullanmayan e$$oglue$$ektir" diye mesajlar atip kimse gormeden sildigi rivayet olunur..
  • bi ara warp for powerpc kasiodu amcamlar. amiga'da cali$tircaktik sevincektik, gel gor ki olmadi. cunku agzina kadar x86 optimize yapilmi$ herif. ev kullanimi icin ibm kasabildigi kadar kassin, commodore'un bati$ina sebep olan 3.parti yazilim ve driver destegi yok, yani home computing'de pek kullanilabilir bi$ey diil. ama bankalar, hava yollari falan os2 ile yurutuyolar i$lerini hic durmadan, task guvenligi oldugundan "acaba fatal error verdimi lan?" korkusu ta$imiolar cunku. bbs'ler bile warp altinda gonul rahatligi icinde gunlerce operate edilmeden birakilip gidilebilirdi, hangi sysop bir hafta boyunca bbs'inin windows altinda duzgun cali$tigini bilir ki? networking olayinda ibm'in ve destekleyenlerle ekol oldu os/2, bi de windows gibin $i$mio durdugu yerde, hpfs hayvan gibi hizli dosya sistemidir ayrica. mal olmasa ibm cok tutardi cok..
  • olsada kullansam dedirten isletim sistemi,zamaninda her yonden windowsa koyardi,ama geli$tirmediler i$te.
  • kimse cikip soylememi$, ibm uzun sure bu meretin windows 3.1le uyumlu olmasiyla ovunmu$tu.. oysa kimsenin sikinde degildi.

97 yilinda cikan son versiyonunda bile windows 3.1 programlarini cali$tirabilmesi reklamlarda ille dile getiriliyordu.

ama windows programlarini windows'dan daha iyi cali$tiriyordu, ayri konudur.
  • turkiye'de su ana kadar sadece migros'da aktif olarak kullanildigini gordugum isletim sistemi.
  • microsoft'tan hoslanmayanlarin bir kismi, bu isletim sisteminin olumunden de microsoft'u sorumlu tutar. lakin isin asli farklidir. dave cutler'in dedigine gore, microsoft'un amaci tasinabilir olan yeni bir isletim sistemi gelistirmekti. zira daha once de belirtildigi gibi os/2 intel x86 mimarisine cok bagliydi ve bu da diger mimariler icin surum cikarmayi zorlastiriyordu. tabi microsoftbunu yaparken, os/2 api'sine tam uyumlu olmasi dusunuyordu.

o donemde ibm'in os/2 2.0'in gelisim surecindeki yuku kendi uzerine alacagi, microsoft'un ise 3.0 surumunun gelistirilmesiyle ilgilenecegi yonunde soylentiler vardi. bill gates, dave cutler'i arayip is teklifinde bulundugunda 1988 yilinin yaz mevsimiymis. kasim 1988'de ise, bill gates bir demecinde gelecek 10 icerisinde programcilarin uygulamalarini os/2 uzerine tasiyacaklarindan falan bahsetmis ki bu da soylentileri dogrular nitelikte. ancak, 1990'da windows 3.0'in cikisi ve birden buyuk bir satis basarisi gostermesi uzerine microsoft'takiler fikrini degistirmis ve yeni gelistirilen isletim sisteminin windows api kullanmasina karar vermisler.

hadi burada "microsoft ortagini sirtindan bicakladi" falan denilebilir (ki vaktiyle ben de dedim). ama soyle bir mantikli dusununce, ibm' in essek olmadigini, sirf microsoftayrildi diye bir isletim sistemi gelistiremesisinin sacma olacagi sonucuna variyoruz. zaten de gelistirmeye devam etmistir. ancak ibm'in en basta yaptigi hata, microsoft windows icin ucretsiz sdk dagitirken, kendisinin parayla satmis olmasi. os/2'nin x86 mimarisine bagimliligi yuzunden adam gibi diger mimariler icin de surum gelistirilememis, powerpc icin gelistirilen surumu ise cok kisa bir sure icerisinde piyasadan cekilmistir. bunun uzerine bir de microsoft'un ibm'in kendine ait mimari olan powerpc icin nt surumu cikarmasi ayri bir got olustur.

ayrica, daha microsoft ile ortaklik surerken, ibm'in "yok tasinabilir olmasin, sadece benim urunlerimde calissin" seklindeki dayatmasini dusununce, os/2'deki teknik sacmaliklara girmeye bile gerek yok zaten.
  • bu i$letim sisteminin bir de sesli komuta etme arabirimi vardi. ilk ciktiginda, ibm bayagi bir reklamini yapti, hatta kendi bilgisayarlarini os2 ile cikardi. lakin tutmadi, olmadi.
  • 23 aralık 2005 itibarı ile ibm, os/2'yi pazardan çektiğini resmen açıkladı.
  • bir de bununla ilgili bi kelime oyunu vardir.. tongaya dusmemek icin "oo es tu" seklinde okurlar...

-abi osiki kurdun mu?
    -osiki kurma abi..cok kotu
    -osiki sidisini nereye koydun lan??
    -osikiyi kaldirdim... cok kötü yaa...

vs.
hesabın var mı? giriş yap