• sokak üzerindeki kuruyemişçiden yaptığım bir alışveriş sırasında amcamlar bana öyle bir ders verdiler öyle bir felsefe aktardılar ki bunca yıllık endüstri mühendisliği lisans derslerimin, iş hayatındaki çalışmalarımın, ufak yaştan beri ben ve çevremdekiler tarafından olduğu idda edilen yönetici beynimin falan hepsini kaldırıp çöpe atsam sadece bu felsefe üzerine gitsem yine başarılı olurum diye düşünüyorum. adamlar boşu boşuna sözlüğe konu olmuyorlar yani. diyaloğu birebir aktarıyorum.

(gecenin geç saatlerinde oxyura kuruyemişçiye girer)

oxyura: iyi akşamlar. varsa kibrit alabilir miyim?
    kuruyemişçi: tabiki hemen. (kuruyemişçi amcamız bu sırada kibrit aramaya başlar)
    oxyura: (bakar ki adam kibriti kasanın oralarda falan bulamadı gece gece uğraştırmıyım adamları diye) ya şey, yoksa önemli değil gerçekten.
    kuruyemişçi: yok yok var da burda kasanın yanında kalmamış abi. iki saniye bekletiyim seni arkadan çıkarıcam hemen.
    oxyura: ya valla gerek yoktu o kadar uğraşmayın çakmak alıyım bari şurdan durun girmeyin depoya (kuruyemişçi bu sırada çoktan depoya girmişti bile)
    kuruyemişçi: olur mu abi öyle şey? sen benden kibrit istedin çakmak istemedin ki. bugün sana kibrit çıkartmıyım yarın bi başkasına sigara çıkarmam ondan sonraki gün tezgahta kuruyemiş biter onu çıkarmaya üşenirim. e o zaman ne olucak bizim halimiz. buyur abi (kibriti uzatır).
    oxyura: (gözleri hafif dolu) teşekkürler... (kibrit için değil tabiki, bu bakış açışı bu ulu ders, bu enfes felsefe için)
  • iddam şudur ki; bu cadde istanbulda düşük metrekarede en fazla araba bulunduran caddedir. mecidiyeköy meydanından giriş yapılıp biraz ilerledikten sonraki dört yol ağzında oluşan trafik en az eminönü, beyazıt trafiği kadar beterdir. sola gitmeye çalışanlar, sağa gitmeye çalışanlar, düz gitmeye çalışanlar...

bir de bu caddenin esnafı çok enteresandır. cadde üzerindeki bir tekel bayisi vardır ki alkol satmaz, dükkanın içi islami motiflerle doludur. bir başka kuruyemişçi amcamız ise kuruyemişçi değil melek; adamdan her alışveriş yaptığımdan benden daha fazla teşekkür ederek beni yerin dibine, itin götüne sokuyor kendisi. daha önce bahsettiğim dört yol ağzındaki gazete bayi ise on kuruş para üstü vermemeyi kendine misyon edinmiş. on kuruş yerine her seferinde ısrarla bana sakız teklif etmeye devam ediyor.
  • nedense bana hep avrupa yakası'nın moda caddesi gibi gelen cadde. resmiyette yıllardır meliha avni sözen caddesi olarak geçse de ortaklar diye anılır. yol boyunca iki taraflı düzgün düzgün binalar vardır, çoğu eskidir ama şıktır. tabi epey bir adedi işyeri ağırlığı kazanmaya başlamıştır, yine de güzeldir. yol kenraları ve bahçeler az buçuk da olsa yeşilliklidir.

caddenin bir ucu mecidiyeköy'ün çılgın keşmekeşine, diğer ucu da fulya'ya dik bir yokuş* olarak bağlanır.
  • gece gece aklıma düşüp burnumun direğini sızlatan. oysa ki bugün, bir sınav sabahlamasında, sırf sigarasız kaldık diye mecidiyeköy meydana kadar tımanırken dostlardan biriyle, ana avrat sövüyor da olabilirdik dik yokuşlarına. gel gör ki şimdi şu anda, taşına yüzümü sürecek kadar özlediğimdir.
  • ıhlamur'dan bu caddeye çıkan çok dik, düz duvar tanımlamasına uyabilecek nitelikte bir yokuş
    mevcuttur.genelde kestirme olarak kullanılır.
  • mecidiyeköy gibi karmaşa kaos ve hengâme atmosferinin arasında böyle bir cadde olabileceğine inanamıyorsunuz. bizim tanışmamız da böyle olmuştu. rahmetli ali sami yen stadyumunun yamacından ilerlerken birden bire çölde bir vaha gibi karşımıza çıkmıştı.

mecidiyeköy'ü fulya mahallesi'ne, dikilitaş'a, beşiktaş'a ve hatta nişantaşına bağlaması hasebiyle jeopolitik açıdan gayet önemli bir caddedir. metro'ya, metrobüs'e, otobüslere yakınlığıyla istanbul'da fiyat/performans oranı nispeten yüksek olarak yaşanabilecek en merkezi yerlerden biridir.

fulya tarafından gelirken 90derecelik dik bir yokuş yordamıyla tırmanılabilir.* mecidiyeköy istikametinden gelinecek ise girişinde teknosa ve roberts cafe'nin bulunduğu caddedir.

mecidiyeköy ortalamasına kıyasla gayet nezih bir muhit olmakla beraber gs maçları sırasında etrafta gsli çılgın gençleri görebilmek mümkündür, ki stadın yıkılmasıyla o da zamanla azalacağa benziyor. *

cadde üzerinde türlü çeşit esnaf ve işletme barındırır.

mcdonald's, bolulu hasan usta, twigy türlü çeşit emlakçı, yapı malzemeleri, fayans vb. satan dükkan, carrefoursa express, kanaltürk, the marmara şişli, dominos pizza, gül pastanesi, wienerwald, bilumum bakkal, çakkal, küçük esnaf, tekel bayi, ganyan bayi vs.

çok alakasız bir yerde değilseniz, taksiye binip "ortaklar" dediğiniz anda maksimum 10tl ödeyerek ulaşabileceğiniz bir muhittir. gecenin kör vakti, sabaha karşı, x, y, z saatte güvenle gezinebildiğiniz bir caddedir.
  • yeni çağ market
    gül pastanesi
    ganyancı nizamettin göktepe
    çevre kirtasiye
    arslan kirtasiye
    güzelbahçe şarküteri
    nevzat kurutemizleme
    spor 87
    sevgi eczanesi
    altın satır kasap
    çiçekçi kadınlar
    iva 2 fotğrafçılık
    çin konsolosluğu
    ayakkabıcı haşim şam
    rowenta
    adler pastanesi
    seçkin etek
    gorbon ışıl
    bilmar bilgisayar
    ve tabi ali sami yen stadyumu
    gibi zamanında unutulmaz pek çok mekana sahiplik yapmış, benim için çocukluğumda istanbul’un karşılığı olan cadde.
  • torrentte en güzel seed alınan yer.
  • hayatımın en güzel 9 yılının geçtiği canım ortaklar. mecidiyeköy karmaşasından uzakta merkezi güzel muhitim. aynı sokakta oturan arkadaşlarla anlık planlar, ev oturmaları, ortaklar kanat dürüm'de yemek keyfi, beşiktaş çarşıya yürüyerek inmek çok güzeldi. o güzel aktivitelerin yerinde yeller esse de anılar yıllar sonra da unutulmayacak.
  • günün abartısız her saatinde araba gürültüsünün olduğu yoğun cadde. mecidiyeköy sınırlarında muhtemelen en pahalı daireler bu cadde üzerinde bulunmaktadır. hemen paralelindeki sokaklarda yaşayan insanlarla cadde üstündeki apartmanlarda yaşayanlar arasında büyük farklar bulunmaktadır. her yere yakınlığı takdir edilesi, sevilesidir. şimdi bir de cevahir'in açılmasıyla 5 dakikalık mesafede bir de alışveriş merkezimiz oldu, hayırlı uğurlu olsun.
hesabın var mı? giriş yap