• ispanyol yönetmen.

contratiempo’yu henüz bitirdim. çok başarılı filmdi. beklenmedik sonu testere 1 ile yarışacak türdendi.

diğer filmlerini de en kısa zamanda izleyeceğim.
  • --- spoiler ---

bugün hızımı alamayıp üç tane filmini birden izlediğim yönetmen. çıkardığım sonuç ise geçmişte bir trafik kazasında yakınını kaybedip intikam almak için film çekmeye başladığı. bu kadar tekrara düşmenin başka bir açıklaması olamaz zira. filmlerinin gerilim dozu harika ama ters köşe yapacağım diye de konuları biraz fazla zorluyor gibi geldi bana.

--- spoiler ---
  • 75'li. aynı kuşaktanız. bunu niye söylüyorum; çünkü her ne kadar farklı coğrafyalarda doğup, yetişsek de globalleşen dünyada bir takım ortaklıklar söz konusu olabiliyor. mesela aynı kült filmlerden hoşlanmak gibi.

iddia ediyorum; oriol paulo bir "usual suspects" hayranı! ve evet, secuestro filminde de buna gönderme yapmıyorsa ben de bu sinemadan bir şey anlamıyorum!

hatta aynı filmde bir sahne bana heat'i de hatırlattı ama o biraz ben öyle görmek istediğim için zorlama bir benzetme de olabilir.

bu adam hem ispanyol sinemasında sevdiğim bir damardan yürüyerek yaptığı işlerle bana keyif veriyor hem de bu yaşımda o gençlik yıllarımda aldığım sinema heyecanını yeniden duyumsamamı sağlıyor.
  • bu kadar iyi filmleri olmasına rağmen, yeteri kadar ünlü olamayan ispanya'nın modern gururu olan yönetmendir.

bu kadar ünlü olamamasının sebebi hep aynı tarz filmler yapıp, aynı tarz ters köşe yapması gösterilebilir. fakat kabul edelim ki, bu işi bu adam kadar iyi yapan yönetmen sayısı da çok az.

bugünlerde yeni filmi çıkmıştır. eminim ki yine ters köşelerden ters köşelere vuracaktır ve yine eminim ki ben çok yükselecek ve ödülsuz geçireceği için üzüleceğim.
  • 1975 yılında doğmuş, gerilim ve polisiye üzerine filmler çeken ispanyol yönetmen.
  • el cuerpo ve contratiempo filmlerini yazıp yöneten kişi. aka* twist twistoğlu. sıradan bir oriol paulo senaryosunda 10 dakikada bir twist görmek mümkündür.
  • kariyer olarak guy ritchie'yi örnek alıyor muhtemelen. ritchie'nin ikizleri* * varsa benim niye olmasın** açısından!
  • yaptigi islerde, kurguyu ve senaryonu, sirf "sekilli film" olsun diye umarsizca egip bukmekten cekinmeyen, hevesli piyasa yonetmeni.

su amin evladi bi filminde, kimseye "oha ne alaka, neden oyle olsun ki?" benzeri bir soru sordurtmayan bir film ceksin, kendisini bulup alnindan opucem.

tamam, iyi isler yapmistir, takdir edelim, sevelim vs ancak, filmlerin alayinin gotunu film icabi tadinda detaylara dayayan adama da, bir zahmet supersonik yonetmen, efsane sinemaci demeyin amk.
  • el cuerpo olsun contratiempo olsun, saygıyla eğiliyor zevkle izliyoruz reis
  • 3 gün önce keşfetip her boşluğuma bir filmini sıkıştırdığım yönetmen. ispanyollar da film yapmayı öğrenmiş darısı başımıza artık.
hesabın var mı? giriş yap