• hiyerarsinin en ustundeki +han ismi. siralama asagidaki gibidir.

orhan
    korhan
    tumhan
    tughan

(ve hatta olayi abartmamiz gerekirse "alhan, yarhan, binbashan, yuzbashan, usteghan, teghan")
  • ben diyordum zaten kendi kendime, bu kadar kotu yumurta pi$iren biri evli olmali. oyle dedi bakkal fahri de. yemekleri hep yenge yapar onlarin evde. universitedeyken sevmi$ler daha birbirlerini. bittigi yil da evlenmi$ler i$te. sonrasi malum hikayeymi$, iki cocuk, biri kiz biri oglan. fahri abiye gore birbirleri icin yaratilmi$lar sanki. orhan'daki bu sakin bir gol huzurunun ba$ka bir aciklamasi olamazmi$ yoksa. icini gorsek $a$irirdik belki dedim, vardir ruhunun umudu kesmi$ bir tarafi mutlaka. yok abla, olsa biz bilirdik onbe$ saati gunun, gozumuzun onunde orhan dedi buyuk gozlemci fahri.

galiba yirmi yildir kar$idaki apartmanda oturuyorlarmi$. ucuncu katta, $u balkonunda ku$ kafesi olanda. orhan ku$ hastasidir dedi imrenerek. ta$indiklarindan beri kacinci ku$u bu kafesteki bilmiyorum ama bikac senede bir olur, bu kucuk kafes ku$lari. olmu$tur enaz bi on, onbe$ ku$u orhan'in da dedi. hepsine mehtap adini koyarmi$ ku$larinin. di$i mi erkek mi hic farketmez, onun icin butun ku$larin adi, mehtap'tir dedi gulerek. takmi$ demek dedim icimden, mehtapli gecelerde bir yildiza.

balikci halinden cikmazmi$, kotu omlet yapan orhan. iki gune bir, elindeki torbada ya istavrit olurmu$, ya da cinekop. valla dedim, ayri ayri da dizsen, beraber de bilmem ben hangisi cinekop, hangisi istavrit. bizim oralarda tatlisu baliklarindan yahni yaparlardi tandirda, boyle domatesli falan. ah abla, ben sana nasil tarif etsem ki $imdi kalkanin di$lerime siva$an lezzetini dedi, giresun'lu icini cekerek. haklisin dedim, bazen, bazi $eyleri, anlayamaz bazi insanlar...

bence orhan, oldugundan daha ya$li gorunmeye ba$ladi son yillarda. bir icine kapaniklik, bir hulyali leyla haller boyle. o gobek de aniden buyudu sanki. saclar encok onlerden azaldi. gozlugun numarasi da habire degi$iyor. gecen anahtarcida kar$ila$tik. evi yuva yapan detaylardandir dedi bana, anahtari cebine koyarken sakin sakin. ku$ muyuz biz orhan abi, ne yuvasi allasen dedim duyamayacagi sesimle...

ar yu olrayt demi$sin ya orhan abi, degilim bak i$te! no, ayem nat olrayt bugunlere...
  • biricik oğlumun ismi. yani evlenecek birini bulursam, evlenebilirsem, çocuk yapacak kıvama gelirsem ve bir oğlum olursa yine aynı zamanda hanımı abidik gubidik isim önerilerinden vazcaydırıp orhan ismini aldırtabilirsem olacak inşallah dinimiz amin.
  • gozumun onune surekli anıları gelen canım babamın adı.sinirli adamdı,ama çok da komikti be,ince esprileri,atik cevapları vardı rahmetli babamın.tuhaf tuhaf laflar ederdi arada, mesela universitede okurken,abartmayın anlamında " eşeği bağlasan okur kızım üniversiteyi,alıyım mı sana bi eşşek" derdi. bi gun saclarıma bakıp,begeniyormuş gibi bir ifadeyle " şimdi sen buna ... tl mi ödedin? ee bi boka benzememiş bu,çirkin olmuşsun,git duzelt,kızıma çirkin demesinler" demişliği vardır. ve mutemadiyen ve durup dururken "kızım sen saf mısın?" diye sorardı. hahaha guldururdu beni durduk yere.canım babam.
  • oturaklı bir isim. insan karşısında müdür, ünlü bir entellektüel ya da yeşilçam jönü bulmayı bekliyor duyunca.
  • orhan orta asya türkçesinde; en üstü bulunan, en büyük han, ulu önder.
  • kıpçakça bir isim olduğu ve osmanlı hanedanının bilinenin aksine oğuz değil tatar kökenli olabileceği tezinin dayanaklarından biri olduğunu duydum mu, okudum mu öyle bir şey.

ekleme: orhan ilhanlilar zamaninda yazilan camiu't tevarih adli eserdeki ergenekon destani anlatisindaki ana karakterdir. disi kurdun buyuttugu cocugun adi orhan yani.

osman gazi'nin ogluna orhan adini vermesi ilhanli endoktrinasyonundan ne kadar etkilendiginin bir gostergesi.
  • bir oğlum olsaydı, koyacağım isimdir orhan.

geçen evime/yurduma dönerken polyester kumaştan yapılmış bir poşet dikkatimi çekti:

orhan ithalat.

yani, bu ismin verdiği güveni size anlatamam.
    açıkçası ne ithal ettiğini bilmiyorum ve ama merak da etmiyorum çünkü insana verdiği aidiyet ve güven hissiyle ithal ettiği her şeyi üç metrekarelik ana yadigarı dükkanımda satmaya varım.

işte bu yarattığı duygular neticesinde orhan ismine, poşeti gördüğüm günden beri biraz takıldım, bazı canlandırmalar yaptım.

bir oğlum olsaydı ve ismini “abdurrahim” tarzı eski ve ağır bir isim koysaydım çoktan onun hayata karşı duruşunu da belirlemiş olurdum. ben birçok abdurrahim, abdullah ve abdulsamet tanıyorum ve ne kadar entelektüel, kibar, seküler insanlar olsalar da günün sonunda “apooooo heağğğ” diye çağrılmaktan öteye gidemiyorlar maalesef.

bir oğlum olsaydı ve ismini “sarp, berk, mert” tarzı tek heceden oluşan isimlerden koysaydım aslında gayet hoş isimler olmasına rağmen onlara bir züppelik nosyonu yükleyecektim ve şu an adını bile bilmediğim rezil içkilerle sarhoş olunan bir ortamda “ortamın gediklisi” olduğunu gösterecek davranışlarla aslında çok sakil duran bir sıkışmışlık hissedeceklerdi çünkü benim oğlum iyi kötü de olsa üç namaz duasını bilir.

ama orhan öyle değil.

orhan, dejenereliğin suyunu çıkarmış ortamda da göze batmaz; hasbelkader düştüğü, bir an önce ayrılmaya çalıştığı mutaassıp ortamda da göze gelmez.

belki çok da duyulduğu an “voaoaovoa” dedirten bir isim değil belki ama büyük bir türk düşünürünün sözleriyle bunu açıklamak isterim: “vasat bir eş, vasat bir iş, vasat çocuklar. insan kendine yakıştıramıyor ama mutluluk asıl bunlarda.”

orhan, doğmamış canım oğlum, çok şanslısın orhan olduğun için. sana hayatının her anında kullanabileceğin kadar oturaklı, hiçbir şekilde dalga konusu olmayacağın için sağlam psikolojiye sahip, ortamlarda fişleyemeyecekleri kadar vasat bir isim buldum.

üstelik orhan ihracat'ı da sen kurabilirsin. şayet google gözlerim beni yanıltmıyorsa orhan ihracat, orhan ithalat kadar ünlü bir firmaya sahip değil ve senin bunun da üstüne çıkmaman için bir sebep yok. hadi yine iyisin.

muhtemelen hiçbir zaman seni doğurmayacak olan annenden mektup, xoxo.
  • osmanlı tarihinde pek tercih edilmemiş bir isim. yani beşinci murat, altıncı mehmet vs. ama orhan gazi tek. yada bu isimle şehzade vardı da tahta mı geçmedi o kadar tarih bilgim yok ama bu konularda ne zaman bişi okusam aklıma gelir bu durum.
  • ilk göz ağrısına çok yakışan isim.
hesabın var mı? giriş yap