• an itibarı ile habertürk denen kanalizyon hattında oral çalışmaktadır rumuz o.ç.:)
    solcunun döneğide hiç çekilmiyor be kardeşim:) gerçi tesev penceresinden yeşil yeşil bakınca "gerçekleri" görmesi zor olmasa gerek. orhan kemal cengiz kulaklarını çekecek ama haberin olsun:)
  • hrant dink'in arkadaşı değil, hrant dink cinayetini sömürerek kendi siyasi hattını rahatlatmaya tahkim etmeye çalışan bir kalemşör. gerçekleri değil, kendi gözünün görmek istediğini yazar. kendisine verilen görevi yerine getirir. bugün kaleme aldığı yazısı gazetecilikten başka herşey ile açıklanabilir. oral çalışlar bir iktidar yandaşı olduğu için böyle bir yazıyı yazmamıştır. o iktidara biat ettiği için böyle bir yazıyı kaleme almıştır.

öyle bir yazı ki, erhan tuncel jandarmanın adamı ilan ediliyor, polis muhbiri olduğu somut, jandarma ile bağlantısı soyutken kendisi jandarmanın marifetiyle polisi manipüle etmeye çalışan kişi olarak sunuluyor. dahası hikayede diğer hrant'ın sözde arkadaşlarının bile yapamadığını yapan oral bey, sadece akp'ye "e biraz üzerine gitseydiniz" demekle yetiniyor. evet çünkü bu adamlar yıllardır iktidar değiller, polis, içişleri bakanlığı, cumhurbaşkanlığı denetleme kurulu yok, evet bu adamlar kağıt üstünde iktidar çünkü, hani iktidardalar ama muktedir değiller. yemezler sayın oral çalışlar.

muammer güler'in, ramazan akyürek'in, celalettin cerrah'ın gerçekleşmeden günler önce bildiği bir cinayeti "önleyemedikleri" hikayesini yemezler. yahu hani biraz otursa dersini güzel çalışsa, kendisine verilen emri uygularken biraz daha mantıklı biraz daha yenilir yutulur yalanlar atabilecek, daha mantıklı gelen manipülasyonlara girişecek.

şimdi devlet çok sıkıştığı zamanlarda yaptığı iki tetikçiyi yakalayıp cezalandırma yoluna girmiş neden çünkü iktidar da korkuyor, kimsenin can güvencesi yok, ergenekon öyle vahim bir örgüt. vah vah... peki adama demezler mi, o zaman aynı iktidar, nasıl oluyor da bu örgütün sana göre lider kadrosunu alıyor şak diye cezaevine koyabiliyor, nasıl oluyor da bu kadar derin olan adamlar yıllarca neyle suçlandıklarını bile bilmeden içerde yatabiliyor.

hrant'ın arkadaşıymış... bu arkadaşlık da ceylanın ölüsüne konan akbabanın suskun arkadaşlığı gibi olsa gerek.
  • son zamanlardaki en belirgin iktidar yalakasi yazisini yazmistir bugun. o kadar iktidar tarafindan esmektedir ki, yazinin erdogan'in danismanlari tarafindan yazilmis olma ihtimali uzerinde ciddi ciddi dusunmek gerekir.

erdogan iktidarinin ufak tefek (!) yanlislarinin yaninda, asil kotu olan avrupa'linin iki yuzlu olmasidir demek, ilginc degil acikli bir ruh halinin tezahuru. acikli cunku adam o kadadr aptallasmis ki, kendine soyledigi basit yalanlarin kafasi birazcik calisan insanlari kandirmaya veya en azindan kafalarini karistirmaya yetecegini zannediyor. yazik.

insani yilginliga iten ise, bu ve benzer kafada olan, aptalligini anlayamayacak kadar aptal olanlarin, yaptiklarinin cezasini cekmeyecek olmalari. erdogan'i iktidara getiren tasra temelli kitle daha uzun sure kimi isterse onu getirmeye devam edecek ve bu devam ettigi surece oral calislar turevi adamlardan hesap sorulmasi mumkun olmayacak. keske bir kopus yasansa turkiye'de de, butun bu dalkavuklar kamu onunde rezil edilse, dedikleri bir bir siralanarak. hayal iste.
  • son 10 yıldır bildiğin oral çalışıyor!
    bu ne performanstır yahu.

yetmez ama evetten bile akıllanmadı.
  • bu adamın düz mantığından acayip sıkılıyorum. "şu gelecek dertler bitecek" tavrından da aynı şekil. "şu" diye gösterdiği şeyler de bir bok olsa bari. yara bantları.

derin devlet, başka bir derin devlet oluşturulmak üzere tasfiye edilir, bunu yazarken de, okurken de kusacak gibi olsam da dinamik böyle. soğuk savaş sırasında sovyetler karşıtı oluşturulan kontrgerilla sovyetler yıkıldıktan sonra tasfiye edildi. şimdi tasfiye edilenlerin, yalnızca sovyet karşıtları değil (zira onlara artık ihtiyaç yok); aynı zamanda amerikan karşıtları (in the name of the father), ulusalcı cephe olmasına şaşmamalı. 1 mayıs oluyor, işçiye elzem oluyor, sovyetlermiş, derin devletmiş. bu mudur yalnızca, yani? sovyetler birliğinin bile olmadığı, amerika'nın neoliberalizmiyle yuttuğu/hükmettiği dünyada bu artık korku filan değil, "sus ve yalamaya devam et" zorbalığının pratiğidir. sovyetler korkusuyla yaşayan sensin. bu nasıl aymaz bir akıl yürütmedir? gına getirdiniz lan adama solumun liberalleri.

... bunların bu düz mantıklamalarının kalıtımsal olduğunu düşünüyorum asıl. babasına bak, oğlunu anlarsın sen.
  • reşat çalışlar adında bir oğlu olduğunu trt kanallarını gezerken gördüm,oğlunun adının altında yazar diye yazıyordu.
    akp'miz başarılarından ötürü oğlu ile ikisine trt'de bir tv programı tahsis etmiş.
    konuklar çağırıp baba oğul sorular soruyorlar.babası konuğa soru soruyor,sonra oğluna dönüp, -öyle değilmi reşat? diyor.yuvarlanıp gidiyorlar işte.
  • 26 ekim 2008 tarihli köşe yazısının bir diğer versiyonu şöyledir:

"gece tv programından eve döndüğümde reşat (çalışlar) karşıladı. ağlamaklı bir şaşkınlıkla yüzüme bakıyordu. "odama gel sana bir şey göstereceğim" dedi. bana bir yazı uzattı, yazıda şunlar yazıyordu:

"bu evin eşyalarına erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir." o anda gözyaşlarına boğulan reşat kendini yüzüstü yatağa bıraktı. reşat’a sakin olmasını söyledim ve bunun ne anlama geldiğini sordum. internet hukukuna hakimdi, hatta bilirkişiydi bu konuda. bir gazeteci olarak, köşemde vereceğim bilgiler için haber merkezini arayıp sormak yerine reşat'a soruyorsam bunu da pekala bilebilirdi. icra hukuku bilmememesi için de hiçbir sebep yoktu.
    bana detaylı olarak icra hukuku üzerine bir açıklama yaptı, ikna oldum ve bunları hemen yazmaya karar verdim. fakat karşıma başka bir sorun çıkmıştı: yazı kısa oldu.
    ve o anda hemen 'mükemmel oğlum reşat'ın ekşi sözlük'te yazar olduğu' geldi aklıma. nasılsa bu konu hakkında da bir sürü yorum yazılmıştır. bir kez daha haklı çıktım. hemen nerden ve kim tarafında yazıldığını belirtme ihtiyacı duymadan, entryleri yazıma yerleştirdim.

bugünü de kapattık çok şükür."
  • kemal kılıçdaroğlu'na gariban deyip, ilk çıktığı günden itibaren garip gureba edebiyatı yapan, başbakan olunca da ister asıp ister kesen tayyip erdoğan'ı öve öve bitiremeyerek tam anlamıyla güce tapan liberal olduğunu göstermiş.
    (bkz: oral'a mı gidiyorsun kırbacını unutma)
  • çok çalışkan, halkı için canını dişine takan, kemal kılıçdaroğluna gariban yahu diyen gazeteci . kendisinin ne olduğunu sormak istediğim şahıs. uyanık, kurnaz, işini bilir, güce tapan, sinsi, dönek, yanar döner, her devrin adamı değildir kemal kılıçdaroğlu .
  • radikal'de yayinlanan "diyarbakir mahkemesi blogger'i kapatinca" baslikli yazisinda eksi sozluk yazarlarindan (bkz: act naturally) birebir alinti yaparak kaynak falan belirtmeden "genclerin tepkileri" diye alintiladigi bir suru yaziyla kosesini bezemis kisidir. insan kaynak gosterir; su sitede soyle tepkiler vardi der en azindan, ya da alintiladigi seylerin arasina tirnak koyar, nokta koyar, hepsi ayri birer kisinin yorumu olan satirlari alip yazisinin ortasina cakmis, kendi vakit ayiramamis sanirim yazmaya, iyi olmus tabi buyuk kolaylik. tebrikler oral bey.
hesabın var mı? giriş yap