• 2019 nisan ayında alınan, yaklaşık 1.5 senedir kullandığımız aile aracımız.

1.6 dizel 6 ileri otomatik şanzımanlı excellence paket bizimki. 180 küsür bin liraya gelmişti bize. şimdi 2 katından fazlaya satılıyor. inanılmaz gerçekten. neyse şimdi ufak bir değerlendirme yapacağım ben bu araca.

yaklaşık 40 bin km yapıldı bununla. 10 binini ben yapmışımdır kalan peder beyin. kendi adıma konuşacak olursam, aracın her şeyini biliyorum diyebilirim.

öncelikle tasarımdan başlayayım. dışarıdan hayvani gözüken ama içeriden daracık olan kompakt suv (veya crossover) diye adlandırdığımız bir tarza sahip grandland x. içeride astra'dan hallice bir iç mekan büyüklüğü var ama dışarıdan en az zafira kadar büyükçe. ön taraf far grubu intellilux farlar gerçekten çok iyi aydınlatıyor ve tamamen led. opel'in imzası olan bumerang tasarım, sinyallerde kendini belli ediyor. bumerang formunda ve led sinyaller insanda ota boka sinyal verme isteği oluşturuyor *.

ama arka taraf için aynı şeyi söyleyemiyorum. en uyuz olduğum şeylerden bir tanesi de araç üreticilerinin ön veya arkada ledlerden kısması. mesela passat'ın baz modelinde arka taraf led sinyal ve stoplar barındırırken ön tarafın sinyalleri halojen. bunlar yine üst paketlerde tamamen led görünüme geçiyorlar ama bu namussuzda öyle değil. arka stop grubunda sadece led olarak adlandırabileceğimiz içerden geçen şeritler var ama stop lambası ve sinyaller halojen. bu beni aşırı rahatsız ediyor.

arka bagajı bizim araçta otomatik ve ayağını tampona vurunca (evet ayağı göstermiyorsunuz, vuruyorsunuz. anca öyle anlıyor.) açılıyor ve aynı şekilde kapanabiliyor. gayet iyi bir özellik ama otomatik bagaj çok da elzem değil bana göre, tıpkı birazdan değineceğim kör nokta uyarı sistemi gibi. bagajı otomatik yapacağına ön kaputu amortisörlü yap bence yani. neyse devam edelim.

iç kısma geçelim. genişlik olarak c sınıfı bir hatchback ile aynı vaatleri var grandland x'in. 1.82 cm boyu olan ben arkada çok az oturmama rağmen baş ve diz mesafelerinde bir rahatsızlık hissetmedim. ama ortada bulunan nispeten yüksek şaft tüneli oturan yolcuyu uzun yolda sıkıntıya sokabilir. ön tarafta ise gayet tatminkar bir genişlik sunuluyor.

konfor öğelerine geçelim. ilk başta koltuklara değinmek istiyorum, suni deri-kumaş karışımı koltuklarda 4 yolcu için de ısıtma sunuluyor. bu özellik bence çok iyi. kışın buz gibi havada binince götünün sımsıcak olması hissi paha biçilemez. ısıtma olarak bonus bir şey var ki benim müptelası olduğum direksiyon ısıtma. 1 dk içerisinde avucunuzu pammık gibi yapıyor. bazen tek başıma araba kullanırken koltuk ve direksiyon ısıtmayı açınca klimaya bile gerek duymuyorum. şoför ve önde oturan yolcu için elektrikli baldır desteği mevcut. bizim donanımda koltuklar tamamen elektrikli değil, ama sanırsam opsiyon olarak bulunuyor.

şoför için yapılan konfor öğelerinde ise gayet tatminkar grandland x. adaptif cruise kontrol (acc) özellikle otoban sürüşlerinde şerit takip sistemiyle beraber yarı otonom sürüşe dönüşüyor. ama tedbiri elden bırakmamak lazım. çünkü bu acc bazen sapıtabiliyor. önde aniden tıkanan trafiği göremedi bende bir kere. zaten bir kere başıma gelmesi yeterdi. sütten ağzım yanmış misali bomboş otoban haricinde çok kullanmamaya başladım ben bunu. şerit takip ise şehirlerarası ne kadar tatlı olursa olsun, şehir içi kesinlikle kapatılması lazım. çünkü sinyal vermeden şerit değiştirmeye karşı çok direnç uyguluyor direksiyona. diyebilirsin ki lan ibne sende sinyal ver o zaman. kardeşim emin ol istanbul'da benden daha fazla sinyal veren adam yoktur. ama burada okuma yazmayı biraz bilene ehliyet verildiği için kavşaktan direkt yola atlayan yavşaklardan vs. sıyrılmak için ani şerit değiştirmelerde sinyal veremiyorum maalesef. dikiz aynaları gayet büyük, aracın her tarafına hakimsiniz. lakin şikayet etmek istediğim bir nokta var, kör nokta uyarı sistemi. bu nane çok acemi sürücü ve kamyon şoförü haricinde hiç bir boka yaramıyor ve her an kırılma ihtimali olan dikiz aynalarını 10 kat pahalılaştırıyor. eğer kullanıcı dostu olsaydı opel, kör nokta yerine iç tarafı biraz daha oyuncaklı yapardı, ne bileyim head up display olabilir, hayalet gösterge olabilir, veya arka stop grubunu komple led yapabilirdi. aynalar hakkında söyleyeceklerim bu kadar.

motor ve şanzıman kısmı, bence en çok eleştirilecek kısmı. ben 1.6 6 ileri otomatik versiyonunu kullanıyorum. bundan sonra 1.5 8 ileri versiyon da var, söyleyeceklerim onu kapsamıyor.

120 bg motor bu şanzımanla beraber yürümüyor, 136 bg zafirayla yokuş yukarı sollamaya kalkabilirken bununla düz yolda "acaba?" diyorsun. bence bunu en çok baltalayan tork konvertörlü şanzıman. resmen ayak uyduramıyor, artık eski bir teknoloji kalmış bana göre. sağlamlığına lafım yok ama ben gaza bastıktan 2 sn sonra hareketlenme be kardeş. motor zaten 110 bg 240 torkla "eh işte" bir motorken şanzıman iyice dip yaptırıyor. bazen karar veremiyor 3'te mi kalayım 4'e mi geçeyim diye, kalkışta tork konvertörlü araçlardaki vitese oturtmak için biraz sabit devirde hızlanmayı haddinden fazla yapıyor. biraz agresif kalkınca neredeyse 40'a kadar araba cvt şanzıman gibi bağırıyor, sonra vitesine oturuyor.

yakıt tüketimi ise ortalama diyebilirim. şehiriçi 7.5-8 civarı yakıyorum, şehirlerarası 6.5-7 civarı. ama kamyonun arkasında 90'la sabit gidince 6'ya düşebilir *

benim eyyorlamam bu kadar. aklıma ekstra bir şeyler gelirse eklerim.
  • 5 kasım günü opal ankara'dan grandland x aldım.aracı aldıktan 1 hafta sonra yağ basınc uyarısı verdi. aracın yeni olduğundan olabileceğini düşünerek çok üstünde durmadım.aynı problemi daha sonra 3 kez daha tekrarladı. aracı antalya'da ant oto'ya götürdüm. araç'da bir problem olmadığını , yazılımsal bir sorun olduğunu kendilerinin yapacak birşeyi olmadıklarını söyleyip , aracı teslim ettiler.araç yolda giderken yağ basınç uyarısı verip , teklemeye başlıyor. o sırada araçı kullanırken başıma gelebilecek can ve mal kaybını opel türkiye'ye anlatıyorum ama ; gözlerini para hırsı bürüdüğü için anlamıyorlar.yazılımsal bir sorun olduğunu ve bu konuyla alakalı şu an bir yazılım olmadığını söylüyorlar. kendimi geçtim yolda giderken trafikteki başka insanların da hayatını tehlikeye atıyorum.sürekli aynı problem ile alakalı servise gidiyorum ve çözümün olmadığını söylüyorlar.
    insanlar yediklerinden , hayatlarından feragat edip hayalini kurdukları araçı alıp sadece emniyetle binmek istiyor.bu gözü para hırsı bürümüş kişiler ise; sadece kazandıkları paranın hesabını yapmaktadırlar. nereden bilecek ne şartlarda aldığımı o arabayı? ayrıca ben o aracı alırken ücretlerini eksik vermedim.ücretini ödeyip aldığım aracı emniyetli ve sağlıklı şekilde kullanamıyorum.opel pişmanlıktır!
  • yukaridaki arkadas 10.000 km hangi arabayla yapmis bilmiyorum; ancak oldukca hatali bilgilerle donatilmis bir entry yazmis.

oncelikle 2019 model grandland x'te 110 hp / 240nm bir motor bulunmuyor.
    1.5 dizel icin veriler 130hp / 320nm. 2019 modellerde 1.6 dizel motor secenegi yok.
    eger 2018 model 1.6 icin konusuluyorsa, onunda veriler 120hp / 300nm

grandland x'in ic mekan ve bagaj olculeri sinifinin standartlarindadir. bahsedildigi gibi astra'dan hallice degil.

6 ileri eat6 tork konventorlu sanziman psa grubunda kendini kanitlamis, tepkileri yerinde basarili bir tam otomatik sanzimandir.
    130 beygirlik dizel motor ve eat6 kombinasyonuyla asfalti aglatmasa da, c-suv kategorisinin standartlarinda makul bir performans sunar. platform kardesler 3008 ve c5 aircross da ayni motoru kullanir ve yakin performans degerleri vardir.

ayrica tampona vurarak acilan bir otomatik bagaj sensoru yok ayak yakinlastirarak calisiyor, acikcasi boyle birseyin var oldugunu bile sanmiyorum.
  • ülkemizde 1,2 lt. turbo benzinli 130 ps ve 1,6 lt. turbo dizel 120 ps motorlar ile satışa sunulan kompakt suv modeli.

otomatik şanzımanlı versiyonlarda "başlangıç" fiyatları şöyle:

1,2 lt. turbo benzinli 130 ps motor - 148.000 tl
    1,6 lt. turbo dizel 120 ps motor - 166.000 tl

sınıfının en çok satan modeli volkswagen tiguan'a bakacak olursak, 1,4 lt. 150 ps benzinli motor, dsg şanzıman ve trendline donanım seviyesiyle fiyatlar 147.000 tl'den başlıyor.
  • fiyatlar açıklanmış.

not: resmi değil gibi bu. tam bilemedim.

note 2: resmi fiyatlar açıklandı. biraz yüksek gibi sankim.
  • bende de bunun 2017 enjoy paketi vardı. aldığım adam serviste yaptırmadığı için bakımını garantiden çıkmış bi araç almış olmuştum. aldığım günden itibaren beni bu kadar mutsuz eden bi araç olmadı. aldım 1 ay sonra adblue arızası verdi araç 3 hafta serviste yattı. birgün benzin alacakken adam abi bu açılmıyor dedi benzin kapak motoru değişti yine 1 hafta parça beklemiş oldum. birgün aracın kapıları açılmadı anahtarla açtım hadi hayırlısı dedim bir daha olmadı. sonra başka birgün araç kilitlenmedi bu sefer arabayı evin önünde bıraktım 2 saat sonra gittim bu sefer kilitlendi. en son tavan perdesi cıııırt diye gözümün önünde açılırken yırtıldı yarı yolda tıkalı kaldı. sattım kurtuldum.
  • avrupa'da 30.000 euro, bize 50.000 euro olan araç. arabalarda fiyatın b.kunu çıkardılar afedersiniz.
  • 2017 model kia sportage 1.6 gdi arabami model yenilmek için bunun dizeli ile değiştirdiğim araba.
    + motor / eat ikilisinin uyumu
    + genel olarak tatmin edici malzeme ve montaj kalitesi
    + kabinde düşük rüzgar ve yol sesi
    + düşük tüketim
    + oturaklı tasarım
    + büyük ve kullanışlı bagaj
    + mükemmel klima performansı

- sıkıcı tasarım
    - gözlük saklama yeri yok
    - cam tavanı kapatan kumaş güneşi bence yeterince kesmiyor
    - hissiz direksiyon
    - çirkin vites topuzu
  • 0-100'ü 20 saniye falan galiba. sinan koç 0-100'ü test ederken bakışları çok komik. "hadi amk 100 olmadı mı daha" bakışlarına çok güldüm. 6 ileri şanzıman mı kaldı 2017'de ayıptır. 8 ileri gelecekmiş ama 2018'de. https://youtu.be/mu0azv0ib6c?t=12m35s

malzeme kalitesi de efsane. ani frende arka kol dayama açılıyor, yetmiyor bagaj ulaşmayı sağlayan kapak da açılıyor. https://youtu.be/mu0azv0ib6c?t=13m15s
  • mart 2023 de 2020 excelence modelini aldık. 3 kisilik bir aile icin gercekten tam yeterli ve astra sedana gore daha kısa ve ic genisligi daha fazla olmasıyla cok rahat bir kullanim sunuyor. arka suspansiyonun bagimsiz olmamasini tek tekere denk gelen cukurlari hissetmenin disinda gercekten konforlu bir arac. 2006 passat kullanicisi da olarak konfor gercekten cok guzel. dezavantaji ozellikleridir, şöyleki bunu satinca alabileceginiz bu ozellikte arac var mi bilmiyorum :), afl+ farlar muazzam (tabiki intelilux degil) , arka camlardaki perde, arkada 220v priz, isitmali direksiyon ve on koltuklar, ayakla acilip kapanan bagaj kapagi ile cook keyif almakta ve ihtiyacimizi tam olarak karsilamakta. gercek dezavantajlari : trim sesi, kaporta inceligi ve ses sistemi. genel anlamda cok memnunuz 1.5 dizel ve 6 ileri sanziman olmasina ragmen gurultu seviyesi (rolanti disinda super sessiz) ve performans anlaminda bizi gayet tatmin etmektedir. elektrikli arac bakiyoruz ama bu ozelliklerde bulamiyoruz maalesef. hiper super tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap