• nba'deki ilk sayılarını bulduğu maçta chicago 2. uzatma sonunda cleveland'ı 132-123 yendi. üçüncü çeyrekten itibaren nbc chicago'dan yayını izledim, maçın tüm clutch dakikalarını oynadı. 10 sayı 6 ribaund ile maçı bitirdi, hem savunma hem hücumda çok verimli oynadı. bulls yayıncılarından da bolca övgü aldı, efes ve tbl övgüleriyle birlikte. son dakikalarda tüm sohbet ve kamera kendisi üzerindeydi. derozan da maç sonu röportajında kendisini es geçmedi.

bu seviyede oynamasını beklemiyordum. beni büyük göt etti. g-league'de sezonu geçirirken bu hafta başında 1+1+1 (takım opsiyonlu) tek yönlü sözleşme imzalamıştı. umarız kalıcı olur.
  • tekrar chicago bulls'a dondugu ilk macta,cleveland cavaliers karsisinda gayet iyi bir performans ortaya koydu. sansima 28 dakika sahada kalip 10 sayi 6 ribaund ile oynadigi maci tribunde izledim. bulls formasi ile aldigi ilk ribaund ve buldugu ilk saha ici isabeti de soyle birakayim. hem onuralp cok iyiydi hem mac iki uzatmaya gitti, muhtesem bir aksam oldu.

mac icindeki muthis enerjisi ve hirsi en buyuk artisi. caruso'nun yoklugunda takimin savunma azmini yukari cekti. hele bir pozisyonda sahipsiz bir topa atlayip hemen karsi potaya dogru, henuz yerdeyken gonderdigi bir pas vardi, tum tribun costu o anda, coby white yuzunden sonu top kaybi olsa da muthisti. mactan sonra tum takim arkadaslarinin ilgisi ve sevgisi de uzerindeydi ayrica. ustune koyarak ilerlemesi, cok daha iyi maclar cikarmasi dilegiyle...
  • dusunsene amerikaya gidiyorsun, bir suru takimin yazin yaptigi denemelere katiliyorsun, bu denemeleri o nba takimlarinin scoutlari, yardimci antrenorleri falan izliyor, seninle konusuyor, 2ye 2 3e3 maclar falan yapiyorsun ve sonunca chicago bulls teknik kadrosu diyor ki haci senden bir potansiyel var, gel bu sene bizim alt ligde seni deneyelim, iyi olursan a takima da aliriz seni. sonra geliyor sozlukcu diyorki kimse hatirlamayacak basarisiz olacak falan fismekan. bunlari tespit edip hemen bullsta ise baslatmak lazım, kursunlar kadroyu takimi sampiyon yapsinlar.

neyse geyigi gecersek, potansiyeli var gercekten, son amerikan mutfagi da izledim, akli basinda egitimli bir genc, sadece bir sey dikkatimi cekti, kaan kural 3lukten bahsederken kendisi daha cok orta mesafeye calisip gelistirmek istediginden bahsediyordu. belki demar orda oldugu icin ondan faydalanmak istiyor olabilir ama fakat ne yazik ki ozellikle onun pozisyonunda orta mesafe degil direk 3luk performansi fark yaratabilir. kimse ona top verip gir iceri adam gec orta mesafeden floater at ya da fade away at demeyecek, bosta kaldiginda topu atacaklar kucagina salla 3lugu diyecekler. bence yemeyip icmeyip 3luk calismasi lazım.

lan bak bende de antrenor potansiyeli varmis, onurcum beni al karsim beraber gidelim nba'e. asdasd
  • fundementali ile diğer genç oyunculardan ayrılan bir yetenek. tabi burada bazı nüanslarda var ; bu hakimiyeti sağladığı arena 15-16 yaşında ki gençler.

son dönemde yıldızı en fazla parlayan furkan korkmaz'da bu düzeyde bir top hakimiyeti göremedim ancak furkan euroleague maçlarında da aynı istikamette katkı verebilmiş bir oyuncu. onuralp'i de aynı arenada görmemiz lazım.

yeni nesilde gelişen atletizmden nasibini fazlasıyla almış. eski milli takımları, ligleri vs düşününce 90 üstü hatta 95 üstü jenerasyon bildiğin harlem globetrotters olmuş. ptt zamanında kemal tunçeri ısınmada turnike atarken mirko milicevic kucaklar smaç yaptırırdı , ibo kırk yılda boş smacı kaçırmazsa sevinirdik . şimdi altyapı milli takımlarımızın pg'leri sg'leri alley-oop kovalıyor çakılı savunma üzerinden smaç vuruyor.

furkan, cedi, egemen, okben, ömer utku, emircan, metecan, ömer faruk vs vs gibi 95 ve üstü umutlu olduğumuz oyuncularımızdan ve en skorerlerimizden biri.
  • tırnakları ile kazıya kazıya nba'de süre almaya başlamış ve ilk maç itibariyle şansını çok iyi değerlendirmekte olan oyuncu.
  • nba'deki ilk maçında sanki yılların veteran oyuncusu kadar ne yaptığını ve yapabileceğini bilir nitelikte oynadı. bt, beat-him gibi lakapları spikerler hemen kendisine hediye ettiler. babası mustafa kemal bitim'de kendisi kadar zeki, çevik ve ahlaklı bir basketbolcuydu. bu saatten sonra yapması gereken toksik ve şakşakçı insanlardan uzak durup aynı kararlılıkta ve azimle yoluna devam etmesidir. başarılar.
  • bütün sporculara örnek olacak cinsten bir hikaye ile ilerliyor. yukarda ki arkadaşın dediği gibi tırnakları ile kazıyarak geldi. lebron james'in dediği gibi “put the work in, live with the results”.
  • p. j. tucker benzeri bir kariyeri neden olmasın?

tucker da yıllarca overseas liglerde oynadı sonra nba'e geri döndü, vazgeçilmez parçalardan biri oldu.

en dipten en zirveye yolculuk.
    amerikalılar bu hikayeleri çok sever. amerikanın o yaldızlı sözü american dream, bu görmek isterler.

onuralp; 2016'da efes'te altın çocuk olarak çıktı, beklentiler çok büyüktü, üç sene sonra efes onu bıraktı, hiçbir yerde tutunamadı pek, ta ki bursaspor'a kadar sonra 2022 mükemmel eurocup'lu sezon. bursalılara şehrin futbol takımının içine düştüğü durumun acısını bile unutturdu o yıl.

belki yıllar önce gitmeyi planladığın yere bu sefer 24 yaşında gidiyorsun, amerika'nın yolunu tutuyorsun, yaş geçiyor farkındasın, geçen senenin eurocup yıldızı olarak bulls'un rezerv takımında oynamaya gücenmiyorsun, günlerin sayılı, g lig yüzlerce basketbolcunun gelip geçtiği bir yer, orada dikkat çekiyorsun, hep kendini ispatlamak zorundasın, her saniye, derken bulls yeni kontrat öneriyor.

ve nihayet o gün geliyor bir nba takımında iki kez uzatmalara giden maçta 28 dakika süre buluyorsun, ilk sayılarını atıyorsun, maçın kazanılmasına yardım ediyorsun. kenardan gelip güzel bir katkı veriyorsun.

peri masalı gibi.
    umarım devam eder.
    fakat çok çalışması gerekiyor, belki herkesten daha fazla.
  • beğendiğim sepet topçusu.

da kurban olayım malumatınız olmadan fikir sıçmayın. step curry ki nba tarihinin en iyi şutörü, kariyer 3lük ortalaması %42. adam yukarıda demiş ki %40 atmalı!!!

bi siktir git amkyum, %40 atsa zaten en iyi 5 şutör arasına girer. kafanız mı güzel. düzenli %30 atsa nba’de emekli olur, milyon dolarlar kazanır.

boş ara üfürüyorsunuz, ne oyundan ne ligden haberiniz var.

onuralp böyle devam koçum, hırsın eksilmesin. bu defansif anlayışın, bu hırsın en büyük silahın. içeri yapacağın 3/5 drivelar, maçlarda yapacağın 2/5 2/6 üçlükler seni iyi bir rol oyuncusu yapar. 8 10 maçta bir de patlama yapsan yeter. bakma buradaki mallara. bu yolda devam et.
  • g-lig gibi bir çöplükten nba'e özgüvenli ve sonraki maçlarda alacağı dakikaları garantileyerek temiz bir giriş yapan genç basketbolcu.

ilk maçta risk almaktan kaçınmış görünüyor ama tuttuğu yerden 3'lüğü yapıştıracağı günler de gelecek.
hesabın var mı? giriş yap