• öner'le aynı fakültede okuduk. oyunculuğunun nasıl filizlendiğini daha ilk adımlarından itibaren hissettiğim, kalbi güzel, yüzü güzel, ruhu güzel bir adamdır.

onu en son taksim'de, burger king civarında görmüştüm. neredeyse 20 yıl oluyor. arada instagram'dan selamlaşıyoruz. ama biliyorum ki; günün birinde şu yorucu şehirde bir sokak köpeği gibi yalnız ve beş parasız kalsam, onca yıl yüz yüze görüşemememize rağmen bana yardım edecek kadar güzel yürekli bir insandır. yıllar önce izmir balçova'daki öğrenci evimden taşınmak zorunda olduğumda eşyalarımı koyacak yer bulamadığım gün iyi yürekli annesiyle yaşadıkları apartmanın çatısına eşyalarımı koymam için yardım etmeleri bugün bile asla unutmadığım bir incelik örneğidir.

27 mart'ta ödül alıp okulda sahnelenen kısa oyunumda küçücük bir rolü vardı kendisinin. komşusunun açık kapısından içeri girip söylenen ve isyan eden komik bir adamı canlandırıyordu. o kapıdan girdiği anda o kısacık rolüyle bile oyunculuk aurasının olanca simlerini saçmıştı sahneye. şimdi hangi filmde kendisini görsem, hangi oyunda kendisini izlesem gurur duyuyorum sessiz sedasız. “bornova bornova”da hissetmiştim zaten, artık oyunculuğunun durdurulamaz bir ivme kazanacağını… yanılmadım.

benim okuduğum okuldan birçok oyuncu arkadaşım aldı başını yürüdü. biraz ekran ve televizyon şöhreti kaynaklı elbette ama bende hep bir “büyük ünlü uyumu” çekincesi vardır. o nedenle kendileriyle iletişim kurmak konusunda hayli müteredittimdir. kendileri istisnasız hep güzel insanlar olmalarına rağmen… çoğu çok iyi yerlere geldiler, aralarında hala kahrını çektiğim, kendisini elim bir motorsiklet kazasında kaybettiğimiz arda öziri de var. nasıl hayat dolu bir insandı. üzüntüm hala büyük.

öner çok iyi bir oyuncu oldu. başlarda mainstream işlerde de gördüm onu ama şimdi görüyorum ki oyunculuk portföyünü özenle dolduruyor. oyuncu ile seyirci arasındaki yoğun ilişkiyi üst seviyeye çıkarmayı başaran bir oyunculuk performansı sergiliyor. oyunculuğu herhangi bir barikat taşımaksızın mutlak saydamlık içeriyor ve yeşermeye devam ediyor. antonin artaud'nun 'jest'inden, bertolt brecht'in 'gestus'una kadar ne verirseniz oynayacak kıvamda bir oyuncudur nazarımda. yolunun daima açık olması dileğiyle…

mektup gibi bitti lan. ama olsun!
  • the big bang theory'nin törkiş versiyonu çekilse sheldon'ı bu adamdan daha iyi canlandıran olamaz gibi. tip mip hal tavır tuttu tutacak.
  • amcaoğlu olduğu için biraz yanlı olabilirim kabul ediyorum ama yeteneğin çocukluktan geldiğinin bizzat kanıtıdır...7-8 yaşındayken bile oynadığı oyunlara teatrallik katabilen ender insanlardan...insanların yüzüne kattığı gülümseme doğasında varolan yeteneğinden,wanted reklamındaki "abi ne yiyiosun" lafını şu an sette herkese söyleyebilmesinden, özünü, kendini, insanlığını asla kaybetmemesinden, okuldayken ki başarısını, azmini, kendini yenileme öğrenme çabasını arttırmasından dolayı giderek çıtası yükselerek yıldızı parlayan canım, amcamın oğlusu:)
  • zamanı gelmişti, açılın, bu bir öner erkan övme girisidir. zira kendisini milletçe yeterince takdir edemediğimiz kanaatindeyim.

öner erkan öyle bir oyuncudur ki, mesela içinde yer aldığı bir filmi belirli aralıklarla tekrar izlediğinizde, canlandırdığı karakteri çok sevmiş olsanız bile, "ha burda öner de oynuyordu sahi." diye her defasında yeniden hatırlamak durumunda kalabilirsiniz.

yani şunu demek istiyorum; daniel day-lewis gerçekçiliğinde sağlam performanslar sergileyerek, oynadığı karakterleri ön plana çıkarırken, oyuncu öner olarak kendisini adeta şeffaflaştırıp yok eder. filmdeki, dizideki karakter her neyse, o aklımızda kalır.

tiyatro oyunu, film ya da dizi olsun, ve dahi, rolünün büyüklüğü ne olursa olsun, işini ciddiye alacağına, hep belli bir kalitenin üzerinde iş çıkaracağına dair güveniniz tam olur seyirci olarak. ancak bazı karakterleri, işleri ya da beraber çalıştığı kişileri daha çok sevdiği zaman mı olur bilmem, bazen çok daha büyülü şeyler ortaya çıkar, belki de doğru yerde, doğru zamanda olduğunda, kelimenin tam anlamıyla kusursuz performanslar izletir ve eğer sahici oyunculuk izlemekten zevk alan biriyseniz kendisine hayran olmaktan başka şansınız kalmaz.

kişilik olarak da az konuşup çok dinleyen, ön plana çıkmayı pek sevmeyen bir insan izlenimi veriyor ki yalan dünya, çukur gibi çok popüler işlerde yer alıp bu kadar geride kalmayı tercih etmesiyle ayrıca saygı uyandıran bir tarafı var nazarımda.

ezcümle, türkçe konuşup, türkçe anlayıp, türkçe okuyabildiğime şükrettiren sanatçılar var ve onlardan birisidir öner erkan.

seviyoruz ve her işini heyecanla bekliyoruz.
  • komedi türündeki yapımların sürekli şafak sezer, cengiz küçükayvaz, kadir çöpdemir gibi isimlere terk edildiği (aslında zaten tam da onların oynayabileceği ayarda yazıldığı) televizyon ve sinemanın en sevimli yeteneklerinden biri.
  • deli saraylı'da sürekli doğaçlama yapıyormuş gibi bir doğallıkla oynayan adam. ne biçim iş, hiç anlamadım. hani sanki "vaziyet" verilmiş bu abiye, gerisini kendisi sahne çekilirken yaratıyormuş gibi. hani sırf kendi eğlenmek için oynuyor gibi. nasıl gülüyorum yaptığı ufacık saçmalıklara, minicik mimiklere. yerlere düşerek falan.
    bravo.
  • 7 kocali hurmuz 'deki oyunculugu ile kendisine hayran biraktiran, film hakkinda konusulurken " trakyali karakteri oynayan adam cok basariliydi" diye filmin ilk yad edilen unsurlarindan biri olmayi basaran, daha cok projede gormeyi umdugum, takip edilesi yetenek.
  • james dean tişörtüyle ntv'de arz-ı endam etmekte. izlemek için konuk olacağı programları beklemek istemiyoruz artık. son iki dizisi çok iyi olmasına rağmen tutmamış, kaldırılmış olabilir. dizi setlerine değil de tiyatro sahnelerine acilen dönmesi gerek. boşanma arifesinde olduğundan mıdır nedir sanki biraz çökmüş, kilo almış, olgunlaşmskdjskd. bizden kaçmaz.

aha mutlu haber geldi. gülse birsel 'in yeni dizisinde oynayacakmış. ohaçakkiselolacak.
  • ya öner erkan dizide yoktu ki; niye dalga geçiyorlar diyorum okudukça yazılanları.

o kadar gerçekti ki oynadığı rol, tanımamışım bile kendisini. küçük çaplı bir şoktayım. bir kez daha saygı duydum.
hesabın var mı? giriş yap