• ibo show ankara'da trt stüdyolarında çekiliyor. çünkü, tatlıses meclis'in bir organizasyonu için ankara'da. istanbul'a dönüp, program yapıp tekrar ankaraya dönecek zamana sahip değil. neyse, meşhur trt arı stüdyolarında yapılan programın ilk konuğu oğuz yılmaz.

ibrahim tatlıses, karakterine yakışacak şekilde, oğuz yılmaz'ı takdim ediyor. "gece bentderesinde geziyordum, her yerde çalıyor valla. gidin getirin dedim. gidin getirin oğuz'u. oğuz yılmaz geliyor" diyor. bentderesi, ankara'nın pislik mekanı. kerhanelerle dolu yeri. onun oradan geldiğini ima ederek çağırıyor.

neyse, oğuz yılmaz geldi. efendiliği bozmadan, "beni bentderesinde dinlediğini sanmıyorum. beni urfa'da da dinlerler, her yerde dinlerler. beni bentderesine kalıplaştırıp koyduysan üzüldüm abi" diyerek karşılık verdi.

tatlıses, "ben pavyonda çalıştım, ne olmuş. söylüyorum. ayıp ne var bunda? sen nereden geldin" dedi.

yılmaz, "sivas'tan geldim ankaraya. ayrıca, pavyonlar bentderesinden daha kötüdür emin ol" dedi.

atışma biraz daha sürdü. sonra tatlıses, tevazu üzerine bir hikaye anlatarak (!) "söylerim, seni bentderesinde de çalmazlar. hiçbir yerde çalmazlar. ricamı kırmazlar" dedi.

oğuz yılmaz, "çalmasınlar" dedi.

reklama gidilip gelindi. tatlıses, alaycı tonu ile parmak sallayarak "sıra sana gelecek" dedi.

oğuz yılmaz, "sıra sana da gelecek" dedi.

sonra bağlama çalan ufak bir çıktı. yılmaz, çocuğu öpmek istedi. tatlıses "o bentderesindekileri öpüyor sadece" diye laf attı. yılmaz, "sen de bentderesindekileri öptüğün gibi öpüyorsun. kitabını yazacaksın neredeyse" dedi.

biraz daha taş atma sürdü. sonunda oğuz yılmaz, programı terk etti. o programa kadar kasetleri milyon satan, her programı reyting rekoru kıran adam, piyasadan silindi. televizyona çıkamadı. bir anda şöhreti söndü.

lakin, sonunda dediği oldu. sıra, o'na geldi. bentderesine gitmeyi bırak, yürüyecek hali kalmadı.

kendisi ise dimdik öldü. her daim efendiliği ile neşeli hali ve müzisyenliği hatırlanacak.

edit: ankaralı namık, oğuz yılmaz ile beraber ankara havasını popüler yapmamıştır. o kişi ancak ankaralı turgut olur. namık, bu ikiliden çok daha sonra piyasada popüler olabilmiştir.
  • olmadı oğuz abi. cennet diye bir yer varsa mekanın orasıdır.

keriman'la tanıdım seni ben. 18 yaşında bir çocuktum. dünyanın en dandik radyosunda program yapıyordum ve bir kıza aşıktım. her gün çalıyordum muhakkak. arayıp soruyordular neden mutlaka her yayında bu şarkıyı çalıyorsun diye. keriman'a aşığım çünkü diyordum. kod adı keriman'dı artık, kendisi bilmese de. bir ilçe kim lan bu radyodaki çocuğun sevdiği keriman diye çalkalanıyordu. herkes sizin okulda, mahallede keriman diye biri var mı diye birbirine soruyordu. bula bula 50 yaşında evli barklı bir keriman buldular da çocukları radyoyu basınca bıraktım çalmayı.

oğuz abi sen olmasan sevmezdim keriman'ı. kavuştuk da sonra. ama keriman da ebemi sikti oğuz abi. onca yılın üstüne, telefonunda bir başkasına atılmış mesajları görüp o evden ceketimi alıp çıkarken tövbe ettim o şarkıya da, sevmeye de...

sonra abimin adı da oğuz'du. o da senin gibi güleryüzlü, efendi, kimseyi kırmayan biriydi. abim diyorum ama şu an abimden 16 yaş büyüğüm oğuz abi. bu ne sikimden matematik değil mi. bakalım sen de abimken kardeşim olacak mısın?

izzet yıldızhan'a 5 yıldızlı oteller aldırıp villalarda yaşatan kahpe hayat, azer'i 3 yıldızlı otellerin dandik odalarında öldürdü. alişan'ı pert jipten ayakta çıkarıp, ibrahim erkal'ı otoparkta yok eden kahpe hayat, ibo'yu keleşe rağmen yaşatırken, seni tek hamlede mi götürdü be abi. sen de erken giden iyilere mi katıldın?

ilk aşkımın mimarı, ilk kaybımın şahidi, abimin adaşı. ankara'da öğle ezanı okundu az evvel. hıçkırarak ağladım yıllar sonra. ezanlar senin için mi okunuyor benim güzel abim.
  • cekirgeleri yetim birakmis sanatci.
  • maalesef vefat etmiştir. ankaralı namık'la birlikte oyun havasını oyun havası yapmıştır. onun misket'iyle, fidayda'sıyla büyüyen bir nesildik. hey gidi. allah rahmet eylesin.
  • kendisi son kro bükücüydü. allah rahmet eylesin.

https://youtu.be/pq9uubmvrsi
  • bir sen eskimezsin dediği keriman bile eskiyecektir artık.
    allah rahmet eylesin.
  • daha ortada bas bas paraları leylaya dolayısıyla klip şan şöhret falan yokken ve bu arkadaş ekseriyetle dolmuşçu camiası tarafından bilinen, ankara'nın underground bir delikanlısıyken 3. sınıf korsan kayıt bir kasetten tesadüf eseri dinlediğim "keriman" adlı şarkısıyla dikkatimi çekmiş bu çocukda hayat var dedirtmiştir.o dönem bir gazino patronu olmadığım için (gerçi halen de olabilmiş değilim kısmet değilmiş demek ki) adamlarıma "hemen bu adamı bulup getirin bana"* diyememiş olmak da yıllardır içimde bir ukte olarak kalmıştır belirtmeden geçemeyeceğim.sözler aklımda kaldığı kadarıyla şöyledir:

evler yollar eskir
    şehir eskir de
    bir sen eskimezsin benim gönlümde
    ne aşk ne sevdalar kaldı geriye
    bir sen eskimedin bir sen keriman
    değişmiş gördüğüm bütün insanlar*
    bir sen değişmedin
    bir sen keriman
    geçse de arada seneler yıllar
    bir sen eskimezsin bir sen keriman
    bir sen değişmezsin bir sen keriman
  • usta $arkisi ile $ohret, entel dantel kesimin habire dalga gectigi, halbuki eserleri ankarali turgut ile birlikte konservatuarlarda okutulan sanatci. harbiden sanatci. gunumuz baldir bacakcilarina her$eye ragmen be$ basar goru$um.
    17 yildir muzik yapar. muziginin begenilmemesi normal, ama hitap ettigi kitlenin ve $ahsinin hakir gorulmesi anormaldir.
    (bkz: fabrika kizi) (bkz: bok atmak) (bkz: hakir gormek)
  • kalp krizi sonucu vefat etmiş, allah rahmet eylesin.

oyun havası konusunda sevdiğim birkaç kişiden biriydi. önce ankaralı namık, şimdi oğuz yılmaz. bizi neşelendiren kişiler tek tek göçüyor. vay be.
  • oğuz yılmaz aklımda hep ibo'nun kibirine karşı durmaya çalıştığı video ile aklımdadır.
    allah rahmet eylesin.

sesi de duruşu da unutulmayacak bir sanatçıydı.

izlemek isteyenler için
hesabın var mı? giriş yap