• anlatılanlara göre film sinemada oynarken, bu karakterin son sahnedeki "bu da mı gol diil ulan! bu da mıhıhıh!" repliğine bütün sinema yaşlı gözlerle ayakta "gol be, gol!" diye cevap verir..
  • -ölecekmiş , ölmesin dedim...bir can kurtulsun dedim...bütün hayatımda ofsayt dediler.bir işe yaramaz , sümsük dediler.varsın gene desinler dedim...hayatımda bi defacık bi kız sevdim...onu da kaybedeyim dedim...hayatımda bi kerecik bişey kazanacak oldum , onu da kaybedeyim dedim...tek bi can kurtulsun dedim...çocuğu kurtaracak kadarını aldım , üst tarafına el sürmedim...fena mı oldu?

sizler hepiniz , hepiniz , hepiniz hakem olun abiler...
    ya bu maç be..tıpkı bi maç...ama böyle hayat sahasında oynanıyo.oyuncuları bizleriz; topumuz da namusumuz, vicdanımız , insanlığımız..

ben , ben osman.. ofsayt osman ...

söyleyin be,allah rızası için söyleyin be gene mi atamadım golü hahh?
    bu da mı gol değil be?
    gol mü?
    bu da mı gol değil be?
    bu da mı gol değil?
    adaletine insanlığına kurban olayım hakim bey...
    bu da mı gol değil?

-hakim : goooooooooooooooooool gol gol gol gol gol goooooooool.

(bkz: sonunda sıçmak)
    (bkz: ercan taner)
  • uzayda bile seyredildiğine tanık olduğumuz dramatik ve bir o kadar da sempatik film karakteri.
    (bkz: gora)
  • 'askerde bahriyeli oluruz dedik... polatçı topçu! gene offsayta düştük' mealindeki repliği ile her polatlidan geçişimde rahmet okudugum sadri alışığın tiplemesi
  • bir sadri alışık tiplemesidir.. hayatı hiç gol olmayan, hep ofsayt çizgisini törpüleyen osman'ın torik öyküceğizini anlatır..
    olaylar çoktan derişmiştir..
  • sadri ali$ik'in, en baba sinema akademilerinin bile dikkatini cekmesini gerektiren ustalikta oynadigi, hissederek izleyenin gozlerini ce$meye cevirebilecek kadar mukemmel rol yetenegini gozler onune seren tiplemesidir.
    --- spoiler ---
    hele ki filmin sonunda hakime soru$u vardir ki: "bu da mi ofsayt hakimim, soyle bana, bu da mi gol degil?" diye, kelimeler kifayetsizdir. akabinde ve detayinda hakim "gol!" der, o anda izleyicinin icinden bir $eyler kopuverir.
    --- spoiler ---
  • bu yaşıma geldim, eşşek kadar adam oldum, hala her izleyişimde bana dolu dolu gözlerle "gol ulan gol" diye bağırtan tuluatlardan birine sahip karakterdir.

sadri alışık'ın oyunculuğunun nelere kadir olduğunu anlamak açısından çok ama çok önemli bir karakterdir.

günümüzde oyuncuyum diye geçinenler önce bir yutkunup feyz alsınlar, ne diyeyim...
  • sadri baba karakteri.
    trilink diye bi sesin ardından top dönmeye başladı masada. herkeş merakla top nerede duracak hesabı eyilmiş masaya bakıyo. top döndü, döndü, döndü sonunda hüzzamda karar kıldı.
    - kaybedenin adını açıklıyoruuum.
    ( sessizlik )
    - ofsayt osman.
    - nee yine mi ofsayt be?
    - evet,yine ofsayt.
    allah rızası için söyleyin beee, yine mi atamadım golü haa? bu da mı gol diil be?
    gol mü? ( vit hıçkırıks )
    -ofsaaayt...
  • sadri alışık'ın şaka ile karışık filminde hayat verdiği, yeşilçamın en bedbaht, biçare ve hüzünlü karakterlerinden. hafızamı şöyle bir yokladım da; ah güzel istanbul'da haşmet ibriktaroğlu, sana layık değilim'de osman, menekşe gözler'de sadi, ah müjgan ah'da hüsnü neşedenyana karakterleriyle birlikte sadri alışık, türk sinemasının dert, sıkıntı, keder stoğunu alabildiğince doldurmuş aslında.

daha önce bi yerlerde daha yazmıştım fakat madem bu saatte, burada bu başlıktayım, tekrar yazmasam olmaz gazeteci zühre'ye içini döktüğü o ünlü tiradını:

“ofsayt nedir bilir misin sen? işte o benim. ömründe hiçbir işe yaramamış, bir baltaya sap olamamış bir hergelenin heykeli dikilse benim kalıbımı dökerler. bak hayat hikayem... beş çocuktan sonra babamın canına tak etmiş, bir doğurursan veledi çöpe atarım demiş. sonra kış bastırmış, geceler uzun tabi. iş güç yok, annem ebeye ben dünyaya, iyi mi? okula yazdıralım demişler, son gün kayıtlar kapanmış, kalmış mıyız ofsayda? peder de işe vermiş. işe girdiğim gün fabrika yanmış, gene düşmüşüz ofsayda. genç olmuşuz, aşık olmuşuz. tam evlenicez, kasap hamdi'nin oğlu zengin ya, kız kaçmış mı ona? kasap hamdi'nin oğlu gol, ben ofsayt. hayatımda bir gün forma giyip maça çıkmışım, ilk dakkada ayağım kırılmış, düşmüş müyüm ofsayda gene? gelmiş askerlik çağı, bahriyeli olalım diye çırpınmışız. böyle buraya kadar açık palet, şapka... mahallenin bütün gençleri bahriyede, ofsayt osman polatlı'da topçu taburunda. bi gün kahvede yanlış ceket giymişiz, cebimizden esrar çıkmış, esrarkeş samsa nuri beyoğlu'nda bara, ofsayt osman kodese, naber? sonra otobüslerde çığırtkanlık edelim dedik, daha ilk gün kaza oldu, sekiz yolcu turp gibi evlerine, ofsayt osman hastaneye. sonrası serserilik, sefalet... her gelen attı bir tekme, her gelen attı bi çelme... adımız çıktı ofsayt osman'a.”

edit: uyarı için teşekkürler. imlâ düzeltildi.
  • -ofsayt yani, hiç gol olmamış adam. öylesine ofsayt...
hesabın var mı? giriş yap