• yogun haz mutluluk doygunluk hali , yaa bana bisey oluyor ama ne diyen salya sumuk manzarasi
  • bence biraz başarısız bir kelime bu. öfori nedir? görebildiğim kadarıyla zaten direk "euphoria"'dan bir çeviri söz konusu. ama "euphoria"'ya bakınca o kelimenin bir duruşu var, ne bileyim, temsil ettiği kavramın hakkını veriyor: telafuz ettiğimde insanın dilinde damağında hoş bir tat kalıyor resmen. yu-for-ya. heceler dolgun, u-o-a arasında hoş bir geçiş var. hatta biraz daha abartıp kelimeyi fazlaca katletmeden i'yi de araya sokabiliyoruz (çayı 4 şekerli içmek gibi bir şey olsa gerek). ama "öfori"'ye bakıyorsun, hiç bir keyif vermiyor. de, geç. çeyrek saniye bile sürmez. öfori. bitti. olumlu bir ruh halini temsil ettiğini iletmekten kesinlikle aciz bir kelime. ne de olsa zorlama bir şekilde çevirdik bir kere. ne yalan söyleyeyim, sevmedim kelimeyi.
  • aşkın hallerinden biri.her ne durumda olursanız olun, bir umursamazlıkla kendinizi mutlu hissedersiniz. çok zevklidir böyle insanlarla muhabbet etmek, aklının kaç karış yukarıda olduğunu hesap ederken bile eğlenirsin.
  • merak etmeyin, bunu yaşıyorsanız öfori diyin geçiyor.

bir kelime bir dile ancak bu kadar kötü uyarlanabilir.
  • böyle zamanlarda kendimi tim burton filmlerindeki karakterlerden biri gibi hayal ediyorum : varsayalım ki mutluluk bir sudur*. ben içiyorum içiyorum içiyorum. ağzıma kadar mutluluk doluyorum. sonra mutluluk taşıyor bulunduğum yeri kaplıyor. her yer göl gibi mutluluk. sonra ben ağzım kulaklarımda mutluluğun içinde yüzüyorum. ama bir saniye ben yüzme bilmiyorum ki. o zaman mutluluğa dibine kadar batıyorum. batmaksa böylesi olsun.

ya da denek böyle bir durumda gözlerini kapatıp vücudundaki her bir hücreyi hissetmeye ya da görsellemeye çalıştığında bütün hücrelerinin ciuv ciuv* diye birbirlerine çarpmalarından açığa çıkan bir enerji fazlalığı olduğunu hisseder.

bu durumu sık denilebilecek bir periyotta yaşar . o zaman ne güzeldir, ne şanslıdır , yaşasındır.

işte ben buna öfori derim. bu entrye de öforili entry derim.
  • azot protoksit (n2o/gülme gazı) gibi gazlarla muamele edilirseniz içine düşeceğiniz, sizi anestezinin 2. evresinden daha ileriye götüremeyecek geçiçi, aşırı mutluluk hali (öfori)
  • ayakları yerden kesilmek durumunun psikiyatride kullanılan terimi.
  • yeterince isterseniz tavanda yürüyebileceğinize sizi inandıran ruh hali...
  • bu öfori denen şeyin tıbbi literatürde kesin idiopatik öfori denen şekli vardır elbet.. ben de başıma gelen öfori nöbetlerini böyle tanımlardım..

genelde sağanak yağmurlar gelmeden 2-3 gün önce geliyor.. abuk sabuk haraketler, nedeni belli olmayan bir neş'e ve yeşşaaa hissi. sanki 6 yaşında çocuk çoşkusu.. contalar, contalar diye evde zıplamalar..

ve ardından artık tüketilen dopamin rezervlerinin neticesi, bir derin düşkünlük ve auralar, böyle gözde oynaşan haleler, şaleler.. ve kuvvetli enseden gelen, gözü zonklatan baş ağrısı.. ne hikmetse bir gün sonrasına hava yağar..

ha bu işin ekmeğini de yedik, orta okulda havayı bilen çocuk olduk, lisede ilk gördüğüm kukuyu* bu müneccimlik ayağına hafızama kazıdım. ah yasemin biraz daha öpseydim o ince dudişlerini.. valide niye pazardan erken geldin sen.. velhasıl, contalar..
  • manik dönemde özellikle sabah uyandığınızda pek çok şeyi yapacağınızı düşünürken içinizde duyduğunuz yoğun istektir. insanlar öfori zamanında maninin de etkisiyle anlamsız bir mutluluk ve kudret hissederler... her şeyi yapabileceklerine dair güçlü bir fikir vardır zihinlerinde hatta bu fikirle planlar dahi kurulur, kimi kısa vadeli kimi uzun vadeli... mesela o gün dışarıya çıkıp fotoğraf çekeceğinizi planlarsınız ya da uzun vadede bir spor salonuna kaydolup daha sportif bir bedene kavuşmayı planlarsınız.

manik dönemde libido yükseleceği için görülecek cinsel istekle kişi kendini haddiden fazla seksi hissedebilir ki öforinin bu hisse katılması ilerleyen zamanlarda zarar olarak dönecek bir takım eylemlere gebedir.

öfori geçtiğinde ise geriye büyükçe bir enkaz kalır; çoşku yerini durgunluğa bırakır ki çokça şişirilip sonra söndürüldüğü için dış yapısı deforme olup sünmüş plastik balona benzer kişi. öforik his çekilmeden evvel bu kudreti kullanarak bir şeyler başarabilen insan hiç şüphesiz manisini lehine çevirebilmiştir! en azından teorik olarak bu mümkün.

öforinin saymakla bitmeyen faydalarını, öfori sonrası yaşanan tükenmişlik bir kalemde siler...
hesabın var mı? giriş yap