• ocb'nin (ve türevlerinin) türkiyedeki satışları kontrol altındadır. ne kadar üretildiği, ne kadar tüketildiği tam olarak bellidir. bu vesileyle, kullanım alanı ol uyuşturucunun ne kadar tüketildiği mininum olarak bellidir. arap kağıdına, sarılanlar, folyo ile iş görenler elbette, istatistiki olarak müptelaların ot kullanım eğilimlerinden tahmin edilebilir.

ocb'nin satış grafiği ve tüik'in verileri, türkiye'de ot kullanımının ne denli yaygın, tüm kısıtlamalara karşı olağan olduğunu ispatlıyor. üstelik ocb'nin verileri ülke çapındaki satış oranının sınıfsal, sosyal, dini ve kültürel olarak farklılık göstermediğine işaret ediyor.

alayımız ot kullanıyor. yadsınmaz bir gerçek bu. babamız, amcamız, halamız. lise çağındaki veletler ve onların hocaları, doktorlar ve din adamları. balıkçılar, çiftçiler. ah bi de legal olsa... devlete vergi verir, vatandaşlık görevimizi yerine getiririz.

(bkz: uyuşturucunun yasallaşması)
  • son iki haftadır tütün saran bir insan olarak, ocb hakkında söyleyebileceğim tek şey, bununla yapılabilecek tek şeyin cigara sarmak olduğunu düşünen bakkalların sayısının hiç de az olmadığıdır. ocb istiyorum, bira da vereyim mi diyor. abi ocb var mı diyorum, çikolata da ister misin diye soruyor. wtf.
  • oğlum
    cigarayı
    bırak
  • yaklaşık 10 dk önce başıma fazlasıyla iç aşmış çarşaftır.

2 defa devamsızlık yapılması durumunda sınıfta kalınan laboratuvar dersine gitmek için adpazarı trenine yetişmeye çalışırken yanımda bir polis arabası durdu. üst araması bilmem ne derken ceketimin cebinde kalmış extra long beyaz ocb yi bulan polis memuru güçlerini yeni keşfetmiş bir ninjaymışcasına parladı. sorular art arda geldi:

-en son nezaman esrar içtin
    -malı nerden alıyosun

polis memuruna ocb yi tütün sarmakta kullandığımı anlatmaya çalışıyorum fakat onların sorusu esrar içiyor musun değil nezaman içiyorsun idi.
    yaka paça ekip otosuna bindirilip ayakabılarım pantolonum dahil olmak üzere üzerimdekiler çıkarıldı. böyle bir suçlamayla ekip otosunda anadan doğma dururken benim elim ayağım titremeye başladı. iyice dellenen polis "içimiyosan niye titriyosun lan", "bu yalanları 14 yaşındaki çocuklar söylüyo" , "bak bu esrar sarmak için kullanılır nereye tütün sarıyon bunla tütünün nerde sarıyosan", "bak bana yalan söyleme sen kimi kandırıyosun ikimizde içtiğini biliyoruz erkek gibi itiraf et" gibi cümleler sarf etmeye başladı. ekip otosunu kullanan polis dışındaki diğer iki polis "iyi polis-kötü polis" oyununu oynamya başladı biri bbana bağırıp çağırıp arabadan çıkarken diğeri" bak bu yasak değil sadece şüphelenilecek birşey içiyosanda söyle içmek suç değil taşımak suç" diyerek olmayan birşeyi itiraf ettirmeye çalışıyordu. bu sırada dizüstü bilgisayarımın pilini çıkartıp her tarafına bakan iyi polis önde otururken yaklaşık 30 dk boyunca iç çamaşırımın içine kadar arayan kötü polis üstü mü giyinmemi söylerek demek ki çok iyi saklıyormuşsun ama bi gün seni de yakalicaz ozaman ne yalan uyudurucaksın bakalım tarzı konuşmalar yaparak üstümü giyindikten sonra yaka paça ekip otosundan çıkardı. tek medeniyet göstergesi eşyalarımı teslim ettikten sonra "eşyalarını kontrol et bi eksik var mı?" sorusu oldu o da daha sonra "bu polis şu eşyamı çaldı şöyle yaptı böyle yaptı kaka polis pis polis" suçlamasıyla karşı karşıya kalmamak içindi sanırım.
    sonra ne mi oldu bütün üst bostancı sakinleri toplanmış beni izliyorken bende laboratuvar dersini kaçırmanın ve ders kalmanın dayanılmaz hafifliğiyle yoluma devam ettim.

ayrıca (bkz: #16562724)
  • insanın dolanasını getiren çarşaf
  • türkiye'de satılan ürünlerinden mavi ve turuncu paketleri haricindekiler sigara içmek amacıyla tütün sarmak için uygun değildir.

detaylar için (bkz: sigara kağıdı/@kahvedelisi)
  • 12 numarali mavi paketli modelinde son 6 ya gelindimi extra bir carsafla "son 6 carsaf" diye uyaran marka.
  • arap kağıdı'nın kolay soğumaması, sigaranın döndürülmesindeki en büyük problemdir. ağız tadıyla içemezsiniz. ocb ise güzeldir. istediğiniz gibi dönünüz, döndürünüz.
  • piyasada gerçeğini bulmak neredeyse imkansız olan kağıt çeşidi. sahtesi ile sigara sarmak insanı fitil ediyor, ağzımda tükürük kalmadı yapıştırcam diye uğraşmaktan. eğer siyah olanının gerçeğini bulduysanız 3-5 paket alın kenara koyun.

benim gibi ocb den şikayetçi olan varsa sizlere önerim rızladır, kesinlikle memnun kalacaksınız. fiyatı ocb ye göre daha ucuzdur.
  • lezzet olarak "bence" rızladan hatta alınan bir paket drum tütün yanında gelen drum imajı verilmiş ahmet marka kağıttan bile daha kötü olan, ancak yapışma konusunda çok kuvvetli, aşırı ince çarşaf üreticisi. sarma işlemini tamamlarken elime yapıştığı zamanlar oluyor mesela, çıkartamıyorum. elimden sökerken canımı falan yakıyor, o derece. ekstra bilgi olarak yapıştırma konusunda rızlanın çok zayıf olduğunu ekler saygılarımı sunarım.
hesabın var mı? giriş yap