• karsi taraf bisey anlatirken lafa boyle girilir, karsi tarafin anlattigi seyin agzina sicilir afedersin ondan sonra da ee? o degil de ne?
    o degil de oteki.
    hay allah belani versin.
  • gelmis gecmis en igrenc konu degistirme, laf tarzanlıgı yapma cumlecigidir.

misal bi arkadas toplantısında siz hararetli hararetli bi şey anlatıyorsunuzdur ve o şeyin o anda sizin icin salt dogru oldugu tartışmasız bir gerçektir işte o anda konuyla ilgili veya ilgisiz olarak lafa atlayan denyo, beni kitleyen o cumlecigi bedenime zerk eder;

- abi o degil de......

ne demek "o degil de" lan?
    nasıl "o degil"?

diye ucarak kafa atmamak icin kendimi zor tutarım iyimi yaparım bilemem...
  • topluluk içinde zevk ü sefa içinde bir şey anlatırken, sizin rüzgarı arkanıza aldığınızı hisseden (ve kıllanan) birinin , kendi kafasında uzun süre tutamayacağını farkettiği ilginç bir söylem ya da anısını bir an evvel nakletmek için kullandığı geçiş ve susturuş cümlesi.
    örn:
    - ...ve abi o sırada kız bana baktı, dedi ki seninl...
    - abi o diil de, kız kardeşimin bir arkadaşı varmış, bunun bi köpeği varmış..
  • ankara versiyonu sen onu diyondur..

_geçen pazar uyanamadım 3'e kadar.. ondan so..
    _sen onu diyon.. ben bi uyudum bigün akşam uyandım..
  • genelde konudan cok cok cok alakasız serbest cagrısımları dışa vurmak istegi üzerine, kullanılan baglac.

-hamsterlar temiz oluyor.
    -o degil de ben bir araba gordum
    -anlat bari...
  • (bkz: ölmemişiz)
  • - abla * bak o gitarı orasından tutma, bi de oraya dayama, temizlerken oraları tamam ??? *
    - o degil de cif bitti!!!
  • muhabbet skerteci kalıp. türkçe meali genelde şudur: "ya şu masada konuşulan hiçbir şey ve hiç biriniz zerre umurumda değilsiniz; şimdi herkes beni dinlesin ve kolpalarla dolu şahane hikayeme kulak verip benim ortamın yıldızı olmama yardımcı olsun"
  • konuyu istediğin yere çevirme aparatı. manuel giriş. bizim bi arkadaş bu kalıbı, konumuzla alakası yok ama, diyerek kullanıyor. ulan madem konumuzla alakası yok, niye anlatıyorsun? -hep bunu haykırmak istemiştim yüzüne. o değil de, çok pis yağıyo yea.
hesabın var mı? giriş yap