• 2 yıldır 1.2 otomatik vites modelini kullanıyorum.
    bir araç bu kadar mı sorunsuz olur arkadaş. ilk aldığım dönem o kadar sessizdi ki marşa basmayı unuttuğumu sanıp çalışan motorun marşına tekrar basıyordum. ilk yılınından sonra "abi tamam çalıştım ben" diye ses çıkarmaya başladı araç.
    iç hacim konusunda ticari aracı aratmıyor kompakt haliyle. ev taşıdım kaç kez. arka koltukta bacak bacak üstüne at yayıl anasını satayım. böyle genişliği hiçbir kompaktta hatta suv'de bile görmedim. tatile çıktım arka koltukta yattım. başka haltlar karıştırdım.*
    bagaj kesinlikle abisi qashqai'den geniş. arka koltukları yatırıp bagaj tentesini kaldırarak ev taşıdım la kompakt arabayla. alırken qashqai'nin bagajına katlanır bisikleti sığdıramamıştım. buna 26 inç bisikleti olduğu gibi sokuyorum.
    koca bir yıl boyunca parkederken vitesi yanlış kullanmışım. önce boşa al-yükü el frenine al- sora park'a al olan sıralamaya uymayıp direk park'a alarak tüm yükü şanzımanda bıraktım koca bir yıl. buna rağmen şanzımanda hiçbir deformasyon yok.
    yalıtım ilk yıl efsaneydi. yaltımdan neyin kastedildiğini anlamıyordum. 2. yılı itibariyle 150 km'nin üstüne çıkınca anlamaya başladım. 150'ye kadar halen sessizliğini koruyor ama.
    motor sorsan 1.2 ama rampada 165'i görüyor mübarek. 185 ve 195 de kilit var sanırım. o noktalarda hafiften tıkanıyor.
    yerden yüksekliği fazla olduğu için arazi orman yollarında sorun çıkarmıyor. babadağın etrafını dolaşmışlığım var. tabii bu yerden yükseklik konforu hafiften etkiliyor.
    konsol ve iç tasarım tüm nissan arabaları ile aynı. bardaklık, torpido, cepler falan bol.
    yakıt konusunda ise ne çok iyi ne çok kötü. ben çok yakıt ekonomisi düşünmem konforuma bakarım. camı da açarım, klimayı da. hatta ikisini birden bile açarım. yaz kış c2 yük sınıfında ağır 4 mevsim lastik kullanırım. ev ile iş arası 1,3 km olduğu için ortalamam da yükseliyor. bu haliyle ortalama şu an 7.3 lt/100 km gösteriyor.
    araba satmadığı için üretimi durdurulmuş.
    nedenleri
    1. kötü pazarlama ve reklam.
    arabayı aldığım dönem bile satış görevlisi söylemese o kadar araştırmama rağmen haberim olmayacaktı. ne bir reklamı yapıldı ne de web sitelerinde doğru düzgün tanıtımı.
    2. tüketici egosu
    millet üstüne 20-30 daha koyup pulsar alacağına qashqai alıyor. qashqai'den tek farkı da kasası ama jip sanıyor ya qashqai'yi insanlar. jipe binmiş oluyor hasbam. 1.2 motorlu jip :)) hyundai sılf bu şekilcilikten faydalanmak için 85-90 beygir gücünde suv üretiyor.
    ancak bu durum arabanın değerini artırır mı azaltır mı çözemedim. arz-talep yasası gereği nadir bulunacağı için değerinin artması gerekir. mamafih piyasadan çekilmiş olması da insanların kafasında "e vardır ki bir kusuru tutmamıştır" intibası uyandırabilir.
    4. yıl editi: araba 70000'e geldi hala da sanayi yüzü görmedi. 100000 olmadan satacağım ve üzüldüğüm tek nokta bu arabanın türkiyeden çekilmiş olması. artık navara falan bakacağım.
  • benzinli dig-t versiyonlarinda dikkatli olunmasi gereken arabadir.

dig-t motorun performansi ve sessiz calismasi etkileyici olsa bile deli gibi yag tükettigi icin cok ama cok dikkatli kullanmak gerekiyor. kimse yeni arabada 1 yil yag kontrolü yapmadigi icin (ben de yapmadim evet) ve yag orani minumum altina düsse bile ekrana yag uyarisi gelmedigi icin 1 yil icinde motoru elinize alma ihtimaliniz var. dig-t'ir et diyorum.

benim 2016 model nissan pulsar 1.2 dig-t xtronic 'den 8. ayda sesler gelmeye basladi, düsük hizda zincir sürtme sesi gibi bir ses gelince yaga ilk o zaman baktim ve yag cubugunda hic yag bulamadim. sifir. ancak 2 litre yag koyduktan sonra normal seviyesine geldi. ama ses yok olmadi. aylarca nissan servislerinde cözüm bekledikten sonra komple motor degisti garantiden. görücez yeni motor nasil olacak.

avrupa forumlarinda okudugum kadari ile motor software'inin update edilmesi lazim cünkü kalibrasyon sorunu varmis. motoru bu hale getiren temel sebeb bu software olabilir diyorlar. tabi update sorunlari cözmüyor, sadece daha kötü olmasini engelliyor. almanya servislerinde zincir, pompa vs gibi parcalari degistiriyorlar bu ses yok olsun diye. bazen cözüm oluyormus, bazen olmuyormus. aracin 1.6 benzinli modellerinin abd 'de el altindan geri cagrildiga dair dedikodular da mevcut. bende motor komple degistigi icin anliyorum ki almanya'da da gizli bir geri cagirma söz konusu.

ayni motorun benzer problemleri icin böyle buyrun :
    https://www.theguardian.com/…echanical-oil-problems
    https://www.pulsar-forum.de/…d/1224-motorgeräusche/

ayrica nissan'in japonya üretimini askiya almasi icin :
    http://www.hurriyet.com.tr/…ni-askiya-aldi-40615987

(bkz: dig-t)
  • kompakt sınıfta senelerce yokları oynayıp daha sonra kompakt bir crossover* ile ortalığın .na koyan nissan'ın güncel tasarım çizgilerine sahip yeni kompakt sınıf hatchback modeli.

aracın tasarımında nissan qashqai'yla ortak çok yön var ancak kanımca qashqai kadar şık bir araç değil. bu arada tasarım genel olarak peugeot 307 gibi yüksekçe kompaktları akla getiriyor ancak peugeot bile bu formatı yeni 308 ile terketti, bu sınıfta rekabet eden diğer araçlar gibi daha sportif bir tasarımı ve yapıyı ön plana çıkardı. dolayısıyla nissan da kompakt sınıfta daha sportif görünen bir hatchback ortaya çıkarabilirdi, neyse buna da şükür.
  • kredi çekip dizel, manuel versiyonunu almayı planlıyordum. 100 bin liradan başladığını gördüm ve şu an bisiklet bakıyorum. 100 bin nedir abi, oradan başlarsak sonu nasıl gelecek.
  • "2016 pulsar n-tec otomatik vites" olan modeli için konuşuyorum. 40 yıllık alkol tövbesini bozmuş müslüm gürses gibi içmektedir benzini. benim diyen adamın ocağına incir ağacı diker, daha önceden de benzinli araç kullanmışlığım var fakat bu arabanın yakıt konusunda gösterdiği vuyrdumduymazlığı ben hiç bir araçta görmedim. benzini yakmıyor rakı niyetine içiyor namıssız, artık benzin aldıktan sonra şöyle bir tabak kavun falan mı bıraksam arabaya, ayıp olmasın diye onu düşünüyorum.
    bu arada arabanın motoru 1.2 var gerisini sen düşün sayın suser.
  • qahqai'nin arka koltuğunda benim kafam tavana yapışıyor, iki büklüm oturuyorum. bu arabada çok ferah, hiç değmiyor bile. yani tavanı qashqai'den çok daha yüksek. diz mesafesi yine arka koltukta qashqai ile ya aynıdır ya daha iyidir (bana daha iyi gibi geldi). şöyle ki, sürücü en geriye alarak kullanırken bile arkada 1.90'lık bir yolcu, dizleri koltuğa hiç değmeden oturabiliyor. ben böyle bir araç görmedim bu sınıfta. bagaj hacmi qashqai'dan sadece 16 litre daha küçük (385 vs 401).

motoru, şanzımanı qashqai ile aynı. daha hafif olduğu için muhtemelen qashqai'den daha seridir.

fiyatı ortalama qashqai'den 30 bin tl daha ucuz.

ama jip kullanacak millet, havası olacak. bu sebeple nissan 2018 modelini getirmemiş türkiye'ye. satmıyor çünkü...
  • nissan'ın her modeli için bir sloganı var:

micra - şehrin vazgeçilmezi
    juke - şehrin haylazı
    qashqai - şehir benim
    x-trail - senin hayallerini senin yolun!
    navara - öne geç

peki pulsar için nasıl bir slogan kullanılmış?

pulsar - neyse ki pulsar var

önce şehrin ucuzu yazmayı düşünmüşler de yok ya bu kadarı da ayıp olur demişler gibi, çok feci bir pazarlama yaklaşımı.
  • elde kalan 2016 model giriş seviyesi donanımlı 1.2 turbo modelleri için 60000 tl liste fiyatı var. bir gidip görülesi, pazarlık yapılası bir araca benziyor. rakipleri bu paraya atmosferik motor veriyor.
  • kardeşime aldığımız ve bir haftadır kullandığımız araç. henüz çok detaylı yorum yazacak tecrübemiz yok. satın almadan önce istanbul'da sadece bir kişide gördüm aracı. halbuki 1 yılı aşkın süredir satılıyor. türkiye'de araç fiyatları aldı başını gitti ama b segment araç fiyatlarına bakınca bu aracın fiyatına değdiğini söyleyebilirim. 1.5 dizel tekna versiyon 77bin tl.

malzeme kalitesi:
    aman aman kaliteli değil fakat kötü hiç değil. ön konsol ve kapı üstleri yumuşak sayılabilecek şekilde plastik; kapı içleri, kola denk gelen tutamak kısımları, direksiyon ve vites ile kol dayama deri; bazı kısımlar piano black kalan kısımlar sert plastik ama ucuz görünmüyor. trim sesi yok şimdilik ileride ne olur bilinmez.

konfor ve yalıtım:
    süspansiyon yumuşak ayarlanmış olmasına rağmen sürüşte tedirgin etmiyor. koltuklar sarıp sarmalamıyor ama yolculuk sonunda çok yorgunluk hissetmedim. iç genişlik d sınıfına yakın değerlerde. bagaj idare eder. yedek lastik küçük tip geldi. ses sistemi idare eder. fazla birşey beklememek lazım. yalıtım konusunda jetta kadar değil tabi ama leonla aynı gibi geldi.

yakıt ve performans ve kullanım:
    dün baya turladık. sabah km saati 70 ortalama tüketim 8.5 idi. akşam ise km saati 520 ortalama tüketim 5.1 idi. bu süreçte uzun yol ağırlıklı karma tüketim diyebileceğimiz şekilde 450 km yol yaptık. daha düşer diye tahmin ediyorum. 6. viteste 2bin devirde 120 km yapıyor.

aracı devirli kullanmadım ama kesinlikle performans aracı olmadığını söyleyebilirim. vites geçişleri çok tat vermedi, daha kemikli olsun isterdim. yüksek vitesle düşük hızlarda seyretme konusunda iyi. yani bir kasisten 20 ile 3. viteste geçiyorsunuz sonra yavaşta olsa yine ivmeleniyor. ya da 6. viteste otobanda 60-70 km ile hızı sabitleyip rahat gidebiliyorsunuz. motor sürekli vites istemiyor. önceki aracımda bu sıkıntıydı. start-stop çok başarılı çalışıyor.

sevmediklerim:
    anahtarın girdiği yuvayı ve anahtarın ince uzun olan şeklini beğenmedim.
    yolcu koltuğunda yükseklik ayarı yok. (ya da ben bulamadım)
    ses sistemi az daha iyi olaydı iyiydi.
    ideal sürüş pozisyonumda bilgi ekranının en altını göremiyorum. (boyum kısa lan)
    direksiyonun inceliği iyi ama orta göbek çok bombeli. kornaya zor basılıyor.
    park sensörü niye koymazlar anlamam. (kaç para ulan bir park sensörü)

sevdiklerim:
    dış tasarımı bence çok başarılı.
    deri malzeme kullanımı.
    göze hoş gelen kadranlar ve renkli bilgi ekranı.
    6 hava yastığı ve euro ncap 5 yıldızı.
    start-stop
    geniş iç mekan.

biz aracı enine boyuna incelemeden aldık. yani seveceğim ya da sevmeyeceğim daha bir çok yönü ortaya çıkacaktır. i20 66-76bin, rio 68-79bin, clio 69-84bin, 208 71-77bin, toledo 93bin olmuş. diyeceğim o ki b sınıfı bir araç alacaksanız mutlaka bu aracı da test edin. belki b parasına c sahibi olabilirsiniz.

edit: 25bin km oldu. iyi ki almışız. uzun dönem ortalaması 5.8 litre. trim sesi yok.
  • maalesef artık sıfırı hiçbir nissan bayisinde bulunmuyor. özellikle istanbul'da.
hesabın var mı? giriş yap